Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10159 miejsce

"Podniebni szpiedzy" T. Downinga. Historia fotografii lotniczej

Ukazujący się w Wiadomościach.24.pl cykl artykułów Tomasza Hensa "Podniebni drapieżcy" traktujący o nowościach w lotnictwie wojskowym, skłonił mnie do napisania kilku zdań na temat wojskowej fotografii lotniczej. A ściśle o jej historii.

Interpretatorzy zdjęć lotniczych w ośrodku Medmenham / Fot. Projekt okładki książki- Zbigniew Mielnik wg Medmenham Collection & Bettmann/Corbis/Foto ChannelsCzymże bowiem byłaby nowoczesna myśl techniczna, przedstawiona przez Tomka w charakterystykach samolotów bojowych, gdyby między innymi nie pionierskie próby i prace nad fotografią lotniczą. "Podniebni szpiedzy" Taylora Downinga, to lektura przedstawiająca historię wojskowej fotografii lotniczej, sposobu zdobywania informacji o przeciwniku w czasie działań wojennych, a w czasie pokoju - szpiegowania, to jednocześnie doskonała książka nie tylko dla miłośników historii lotnictwa.

Niemiecki generał Wermachtu, Werner von Fritsch w 1938 roku powiedział: Następną wojnę wygra ta armia, która będzie miała skuteczniejszy wywiad. Choć jego przepowiednia się sprawdziła, nie mógł się o niej przekonać, gdyż zginął na froncie wschodnim.

Od zarania dziejów wszystkie armie świata posiadały swoje wywiady i wszystkie one dążyły, by w tej dziedzinie prześcignąć przeciwnika. I do okresu I wojny światowej biorące udział w konfliktach zbrojnych strony, korzystały ze starych, konwencjonalnych sposobów szpiegowskich, efekty których przenoszone były na pole walki.

W głównej mierze Brytyjczykom zawdzięczamy rozwój fotografii lotniczej, chociaż pierwsze zdjęcie, jeszcze z balonu w 1858 roku wykonał francuski fotograf portrecista, Gaspard Felix Tournachon - Nadar. Jednym z animatorów lotnictwa był Danesfield house, tajna baza RAF Medmenham, siedziba interpretatorów, specjalistów od fotografii lotniczej; rezydencja położona pod Londynem / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/b/b9/Danesfield_house_2005.jpg/220px-Danesfield_house_2005.jpgPierwszy lord Admiralicji Winston Churchill, promujący Królewską Służbę Sił Morskich z zaczątkami zwiadu w lotnictwie wojskowym. Jednakże to dopiero zbliżająca się szybkimi krokami I wojna światowa, wymusiła na walczących przeciwnikach stosowanie coraz to doskonalszych technik w identyfikowaniu nieprzyjacielskich stanowisk. A przyczyniły się temu pierwsze aparaty fotograficzne zastosowane w samolotach, oczywiście wtedy jeszcze na szklane klisze negatywowe.

Te pierwsze próby fotografii lotniczej, bardzo prymitywnej, wymagały od lotników wręcz karkołomnych wyczynów, gdyż fotografujący musiał wychylać się z aparatem poza burtę samolotu. Ponadto - były to zdjęcia wykonywane na szklanych negatywach - po każdej wyzwolonej migawce aparatu, należało doń załadować nowy negatyw. Mimo trudności, pokonywano bariery, przechodzono od zdjęć wykonywanych prostopadle do ziemi do zdjęć pod kątem. Firmy optyczne dostarczały coraz lepszych obiektywów o ogniskowych preferowanych w lotnictwie, do wykonywania zdjęć z określonego pułapu. Fotografowanie obiektów z określonej wysokości miało kolosalne znaczenie dla czytających te zdjęcia, tzw. interpretatorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wielkie dzięki, właśnie po okresie "posuchy" I wojny światowej, to fotograficy wzięli się za fotografię lotniczą, co pozostawili nam na swoich pracach. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze, to bardzo ciekawy temat i pedantycznie opracowany. Włożyłeś dużo pracy i za to WIELKIE BRAWA!!!!
Dygresja: Fotografia lotnicza może być ciekawym źródłem informacji, nie tylko dla szpiegów. Korzystając z jakiejś okolicznościowej wystawy kupiłam album "Wrocław na fotografii lotniczej z okresu międzywojennego" Rafała Eysymontta i Thomasa Urbana. Fotografie pochodzą z Instytutu Herdera w Marburgu. Patrzę na te zdjęcia i próbuję sobie wyobrazić przedwojenny Wrocław. Prawdziwa metropolia z pływającymi na Odrze basenami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy temat. Recenzja zdecydowanie zachęciła mnie do przeczytania książki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyczerpująca nad wyraz recenzja! Gratuluję i pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł został przeze mnie wręcz połknięty. Świetna robota !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.