Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6840 miejsce

Podpatrzone, podsłuchane. Część I

Do znajomego sąsiada przyjechał wnuk Michał z Warszawy. Byłem z nimi na spacerze po Szczecinie.

Dziadku, co jest za tym płotem?. Co jest to nie bardzo wiem, ale to coś w rodzaju skansenu po wielkiej kiedyś Stoczni Szczecińskiej. Jak to dziadku, to w Szczecinie była stocznia, przecież stocznia jest w Gdańsku?. Była i to jedna z największych w Europie, budowano tu setki, a nawet tysiące najnowocześniejszych statków. W tej stoczni podpisano w sierpniu 1980 r. pierwsze porozumienie strajkowe w Polsce.

Dziadku, chyba coś ci się pokręciło, to przecież w Gdańsku Lech Wałęsa podpisał pierwsze porozumienie strajkowe? Nic mi się nie pokręciło, to do naszego Szczecińskiego Komitetu Strajkowego, dołączył Komitet Strajkowy z Wrocławia i przewodniczący tego największego komitetu strajkowego w Polsce Marian Jurczyk, podpisał 30 sierpnia 1980 r. w Stoczni Szczecińskiej pierwsze porozumienie strajkowe, Lech Wałęsa w Gdańsku dopiero dzień później.

Dziadku jak to możliwe, przecież w szkołach uczą nas o Lechu Wałęsie i jego zwycięskim gdańskim strajku? Michałku widocznie historia i polityka, to nie sport, że pamięta się tylko tych co pierwsi coś odkryli, zdobyli pierwsze miejsce, złoty medal itp., dla historii i polityki liczą się ci, którzy działają w błyskach fleszów i potrafili przekuć sukces (chociażby z drugiego miejsca), w medialny rozgłos.

Dziadku, to dlaczego mieszkańcy Szczecina nie zadbali o to, aby w Polsce, Europie i na świecie wszyscy wiedzieli, że to w Szczecinie był największy komitet strajkowy, że podpisano tu pierwsze Porozumienie Sierpniowe, dlaczego Marian Jurczyk nie jest w ogóle znany nawet w Polsce, a Lech Wałęsa na całym świecie? Michałku zadajesz mi trudne pytania, mieszkańcy Szczecina to w większości przesiedleńcy, którzy zamieszkali tu dopiero po II Wojnie Światowej, którzy nie za bardzo utożsamiali się ze Szczecinem, dopiero strajk w 1980 r. spowodował że szczecinianie się zintegrowali, że poczuli się jak u siebie, że zaczęli utożsamiać się ze Szczecinem. Dla nich to już był wielki sukces, a Marian Jurczyk nie miał takiej charyzmy jak Lech Wałęsa, nie potrafił przekonać do siebie delegatów na I Zjazd Solidarności. Dlatego Lech Wałęsa został I przewodniczącym Solidarności i zadbał o swoją Legendę, a Marian Jurczyk popełnił kilka błędów i odszedł w niepamięć.

Dziadku, to co się stało z tą wielką stocznią, dlaczego już jej nie ma? Ale o tym już w II części tekstu.


Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Szczera prawda!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy sposób przekazania, jednak ważnych treści.

Komentarz został ukrytyrozwiń
KPN
 • KPN
 • 05.09.2012 09:53

Zbigniew Kostka Dzisiaj 09:07 , porozumienia strajkowego nie łącz z Lechem Wałęsa! .OK?!
Lecha Wałęsę JUŻ WÓWCZAS ŁĄCZYLI :komuniści z PZPR i solidarnościowcy z Solidarności powiązanej bezpośrednio z KOR ,Z PÓŹNIEJSZYM OKRESEM zdrady Polaków i Polski.Już wówczas Lech Walesa , a mając przy boku dzielnego "druha " Mieczysława Wachowskiego był doskonałym kandydatem do późniejszego okresu,NIECHLUBNEGO dla Solidarności !!!!!!
To Walesa spowodował ugodę z komunistami z PZPR i doprowadził do Okrągłego Stołu , a który był zaczynem do podziału łupów na PRL .To wówczas się uwłaszczyła nomenklatura , tamtej Solidarności z komunistami i złodziejami na majątku nas WSZYSTKICH POLAKÓW. RÓWNIEŻ TYCH ;BEZPARTYJNYCH, I TYCH CO NIE PO DRODZE BYŁO Z TAMTĄ Solidarnością I TAMTYMI RZĄDZĄCYMI:PZPR, ZSL , SD .
Teraz co mamy w Polsce ?
Teraz w Polsce mamy, uwłaszczona nomenklaturę we wszystkich partiach politycznych:Józef Oleksy ,Leszek Miller , Bronisław Komorowski , Waldemar Pawlak , Donald Tusk , Bogdan , Borusewicz,Schetyna, Jarosław Kaczyński, Cimoszewicz, ,,,,,,!Poobsadzali się na lukratywnych stanowiskach w Rzeczpospolitej Polskiej i dalej są trutniami,a żyjącymi na koszt Polski i nas Polaków!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziadku, chyba coś ci się pokręciło, to przecież w Gdańsku Lech Wałęsa podpisał pierwsze porozumienie strajkowe?

Komentarz został ukrytyrozwiń
szczecinianka
 • szczecinianka
 • 04.09.2012 15:04

a kto wykasował ,że szczecinianka to p Sadowska ? Prawda w oczy kole ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Jolka
 • Jolka
 • 04.09.2012 14:36

Nie , nie wiedzą są za małe , związki nie godziły się na prywatyzację , restrukturyzację a państwo pompowało tam kasę wbrew przepisom unijnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Jolka
 • Jolka
 • 04.09.2012 14:32

Odnoszę wrażenie ,że Pani szczecinianka wylewa tutaj swoje frustracje .Porusza Pani zbyt wiele kwestii .
A kto to jest uczciwy Polak wg Pani ?
Czy ja , która skończyła studia , pracuję po 10 h - jestem nieuczciwa ? Uczciwy to biedny ?
Z nazwisk wypisanych domniemywam ,że tęskno pani za czasami słusznie minionymi. To se ne vrati !
Pozdrawiam !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szczecinianka od zawsze
 • Szczecinianka od zawsze
 • 04.09.2012 11:14

Jolka Wczoraj 22:16 ,proszę czytać ze zrozumieniem treści zawartej w artykule pana Zdzisława Wincentego Sadowskiego.proszę , rowniez czytać to co jest między wierszami i oczywiście to ,co napisał autor ;pan Zdzisław,Wincenty Sadowski.
W rzeczy samej jest przecież tak; mówi się o Lechu Walesie, a pomija np .mówienie o strajkach w Szczecinie , a wpierw w Świdniku i Lublinie(Fabryce Samochodów Ciężarowych na ul. Mełgiewskiej ) !!!!
Jeszcze jedno(Jolka Wczoraj 22:16 ) to jest za mało co piszesz:"Moje dzieci wiedzą wszystko bo się o tym mówi w domu . "Czyżby wiedziały Pani dzieci wszystko ?A gdzie podziała sie filozofa(bardzo mądrego człowieka, jakiegoś tam "miernoty"Sokratesa)
Do dzisiaj jest cytowane ,przez wszystkich mądrych ludzi to :WIEM , ŻE NIC NIE WIEM .
P.S
Faktycznie dlaczego ta "ELITA" Solidarności OBNOSI SIĘ Z TYM SUKCESEM OBALENIA USTROJU W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej!! Poobsadzali się w biznesie (na naszym narodowym majątku) jak i w polityce(Bronisław Komorowski, Lech Wałęsa , Donald Tusk , Bogdan Borusewicz , Jaroslav Kaczyński, Waldemar Pawlak,,,,,,,) , a nam uczciwym Polakom zgotowali:nędzę , poniewierkę , szukanie pożywienia na śmietnikach , bezdomność , braku perspektyw na pracę , a tym bardziej na godne życie w tej "WOLNEJ " Rzeczpospolitej Polskiej. To tez Pani(Jolka Wczoraj 22:16 ) wie i Pani dzieci???!!!!Czy ma Pani na tyle w sobie zdroworozsądkowego myślenia , percepcji by to wszystko w logiczną całość ogarnąć , ująć?!!Wątpię!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A wiedzą, dlaczego stocznie w Gdańsku i Gdyni jakość prosperują a w Szczecinie nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Jolka
 • Jolka
 • 03.09.2012 22:16

A co dziadek robił do tej pory ,że wnuk nie wiedział ?
A rodzice ? Masakra . Moje dzieci wiedzą wszystko bo się o tym mówi w domu .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.