Facebook Google+ Twitter

Podpatrzone, podsłuchane Część II

Do znajomego sąsiada przyjechał wnuk Michał z Warszawy. Byłem z nimi na spacerze po Szczecinie.

Dziadku, to co się stało z tą wielką stocznią, dlaczego już jej nie ma? Michałku zadajesz mi same trudne pytania, odpowiem ci w skrócie. Stocznia Szczecińska miała dobrych menadżerów (zarząd), który myślał i działał strategicznie i chciał na bazie Stoczni Szczecińskiej stworzyć Grupę Przemysłowo-Finansową (do której miały też wejść Zakłady H. Cegielskiego w Poznaniu, Huta Częstochowa, Stocznia Gdyńska, Stocznia Ustka), która miała wchodzić na nowe obszary aktywności gospodarczej, m.in. w sektor paliwowy.

I to chyba właśnie wejście Stoczni Szczecińskiej w sektor paliwowy, który był uznawany za domenę jednej „słusznej partii” i wyrośniecie Stoczni Szczycińskiej na lidera branży stoczniowej w Polsce, nie spodobało się kołom wywodzącym się z warszawsko-gdańskiego rządu. Banki wstrzymały kredytowanie stoczni, stocznia nie otrzymała z banków żadnego kredytu obrotowego, a wręcz była zmuszona spłacać w krótkim terminie zaciągnięte w bankach kredyty, co spowodowało utratę płynności finansowej, a w rezultacie jej upadek

Michałku, nie wiem czy coś z tego zrozumiałeś, ale w Szczecinie upadła nie tylko Stocznia Szczecińska, bo kiedyś Szczecin był potęgą przemysłową, działały tu takie zakłady jak: Huta Szczecin, Papiernia Skolwin, Cukrownia Szczecin, Fabryka kabli Załom, PPDIUR Gryf, Transocean, FSM Polmo, Chemitex Wiskord, Famabud, Fabryka Kontenerów „Unikon”, Fabryka Narzędzi „Vis” Selfa, Hydroma, Fabryka Urządzeń Biurowych, Cukiernia Szczecin, Zakłady przemysłu odzieżowego: ZPO Dana i ZPO Odra, Zakłady Budowlane: KBO1, SPBO 2, Gryfbet Szczecin, Szczecińskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego i wiele innych, które upadły i przeszły do szczecińskiej legendy (o wielkości Szczecina).

Dziadku, to dlaczego w Warszawie mówią, że Szczecin, to zapyziałe prowincjonalne miasto, a nawet gorzej, że to wioska z tramwajami, że cała ambitna młodzież ucieka ze Szczecina do większych miast w Polsce i za granicę. Michałku, jak to mówią, w każdej plotce jest ziarenko prawdy, bo jak upadł cały przemysł w Szczecinie, to ludzie stracili pracę i musieli wyjechać ze Szczecina w poszukiwaniu pracy, aby utrzymać swoje rodziny, tak jak twoi rodzice. Szczecin się wyludnił, zostali tu w większości emeryci, armia urzędników i mniej zaradni życiowo.


Dziadku, to po co mieszkasz w Szczecinie? Michałku, zostałem w Szczecinie, bo jestem już na emeryturze, bo tu się urodziłem, bo Szczecin to piękne, spokojne miasto, bo tyle tu wody i zieleni, bo mam stąd blisko do morza, do Niemiec. Dziadku, a kiedy popłyniemy statkiem, kiedy pojedziemy nad morze? Ale o tym już w następnym tekście.

Znajdź nas na Google+
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

odpowiedź
  • odpowiedź
  • 05.09.2012 16:16

@Zbigniew Kostka
Może by tak znaleźć odpowiedź tu :
link

KPN Dzisiaj 09:53
Ocena: Ocena pozytywna 0 Ocena negatywna 0

Zbigniew Kostka Dzisiaj 09:07 , porozumienia strajkowego nie łącz z Lechem Wałęsa! .OK?!
Lecha Wałęsę JUŻ WÓWCZAS ŁĄCZYLI :komuniści z PZPR i solidarnościowcy z Solidarności powiązanej bezpośrednio z KOR ,Z PÓŹNIEJSZYM OKRESEM zdrady Polaków i Polski.Już wówczas Lech Walesa , a mając przy boku dzielnego "druha " Mieczysława Wachowskiego był doskonałym kandydatem do późniejszego okresu,NIECHLUBNEGO dla Solidarności !!!!!!
To Walesa spowodował ugodę z komunistami z PZPR i doprowadził do Okrągłego Stołu , a który był zaczynem do podziału łupów na PRL .To wówczas się uwłaszczyła nomenklatura , tamtej Solidarności z komunistami i złodziejami na majątku nas WSZYSTKICH POLAKÓW. RÓWNIEŻ TYCH ;BEZPARTYJNYCH, I TYCH CO NIE PO DRODZE BYŁO Z TAMTĄ Solidarnością I TAMTYMI RZĄDZĄCYMI:PZPR, ZSL , SD .
Teraz co mamy w Polsce ?
Teraz w Polsce mamy, uwłaszczona nomenklaturę we wszystkich partiach politycznych:Józef Oleksy ,Leszek Miller , Bronisław Komorowski , Waldemar Pawlak , Donald Tusk , Bogdan , Borusewicz,Schetyna, Jarosław Kaczyński, Cimoszewicz, ,,,,,,!Poobsadzali się na lukratywnych stanowiskach w Rzeczpospolitej Polskiej i dalej są trutniami,a żyjącymi na koszt Polski i nas Polaków!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziadku, to dlaczego w Warszawie mówią, że Szczecin, to zapyziałe prowincjonalne miasto?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety p. Sadowska urodziła się w górach, więc nie jest szczecinianką od zawsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
szczecinianka
  • szczecinianka
  • 04.09.2012 14:39

Szczecinianka @ to ukryta p Sadowska

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szczecinianka od zawsze
  • Szczecinianka od zawsze
  • 04.09.2012 13:18

Szczecinianka od zawsze Dzisiaj 13:08 w tym moim wpisie chodzi oczywiście o państwo , region Gryfitów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Szczecinianka od zawsze
  • Szczecinianka od zawsze
  • 04.09.2012 13:08

Super tekst.Nawet sceptycy muszą Panu Zdzisławowi przyznać rację .Z przepięknego przemysłowego , i z największa ilością zieleni wśród miast Polski ZROBIONO ZAPYZIAŁE MIASTO SZCZECIN .Świadomie? Tak zrobiono to świadomie, i z premedytacją ?Przez kogo?zrobiono to przez tych "polskich" "patriotów " zwanych Solidarnościowcami i komuchami.
Tu, w Szczecinie(Stettin)dokonała się ta zdrada nas Polaków (Szczecinian) i Rzeczpospolitej Polskiej !!Kto tego dokonał ?Wszyscy ci ,co przy tak zwanym OKRĄGŁYM STOLE dokonali podziałów łupów na narodzie polskim i Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej !Kto?Zdrajcy z :PZPR , Solidarności .,
TERAZ SIĘ PRZEPOCZWARCZYLI W : SLD , PO , PSL , PiS , PSL i "polski" kapitał !!!
Skoro o nasz region nie dba Rzeczpospolita Polska, nas porzuciła,to należy stworzyć odrębny region , niezależny , a będący w strukturach Unii Europejskiej .Może to być państwo pomorza szczecińskiego albo Gryfów.
Serdecznie pozdrawiam autora Pana Zdzisława,Wincentego Sadowski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz: Podpatrzone, podsłuchane. Część II

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.