Facebook Google+ Twitter

Podpatrzone, podsłuchane. Część III

Do znajomego sąsiada przyjechał wnuk Michał z Warszawy. Byłem z nimi na spacerze po Szczecinie.

Dziadku, a kiedy popłyniemy statkiem, kiedy pojedziemy nad morze? Michałku, według przepisów ustawy o obszarach morskich, to my jesteśmy właśnie nad morzem, bo Zalew Szczeciński i rzeka Odra do Portu Szczecińskiego, są morskimi wodami wewnętrznymi. Zabiorę cię na wycieczkę po Odrze, po szczecińskim morzu, zobaczysz jak wygląda Szczecin od wody. Zabrałem się z nimi korzystając z ulgi, dla 2 dorosłych i nieletniego dziecka.

Dziadku, takich widoków jak: Port szczeciński, Stocznia Szczecińska, Stocznia Remontowa „Gryfia”, to my w Warszawie nie zobaczymy, ale dlaczego większość brzegów Odry w samym Szczecinie, jest niezagospodarowana, zarośnięta drzewami, dlaczego wyspy na Odrze nie są zagospodarowane, chociażby pod rekreację i wypoczynek? Michałku, też się nad tym zastanawiam dlaczego Szczecin odsuwa się od Odry, nie wykorzystuje terenów nadodrzańskich na budowę nowoczesnych osiedli, na ośrodki weekendowego, rekreacyjnego wypoczynku, szczególnie wyspy na Odrze w centrum miasta. Co prawda, na wyspie Grodzkiej ma powstać Port Jachtowy, ale inwestycja ma objąć tylko połowę wyspy, a aż się prosi aby na pozostałej połowie wybudować ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy z plażami dla turystów i mieszkańców Szczecina.


Dziadku, a po co w Szczecinie port jachtowy, jak nie widać jachtów na Odrze?. Michałku może nie widać jachtów na Odrze, bo większość przystani jachtowych jest w Szczecinie na Jeziorze Dąbie, tam pływają jachty i żaglówki, tam też są plaże miejskie. Jeżeli będziesz chciał to pojedziemy tam na przystanie, zobaczyć jachty, żaglówki i motorówki, a nawet wykąpiemy się na plaży.

Dziadku, płynęliśmy statkiem wycieczkowym przez pół Szczecina, dlaczego w Szczecinie nie ma tramwaju wodnego, który łączyłby nadodrzańskie dzielnice, dlaczego tyle barek stoi zacumowanych przy nabrzeżu, zamiast być wykorzystywana do transportu rzecznego? Michałku tramwaj rzeczny, bardzo by się przydał w Szczecinie, mógłby stanowić jedną z atrakcji także turystycznych Szczecina, tak jak kiedyś przejazd statkiem na urokliwą Plażę Mieleńską, ale władze Szczecina popełniły kiedyś błąd wyzbywając się Plaży Mieleńskiej.

Jeżeli chodzi o żeglugę śródlądową (transport rzeczny), to chociaż transport towarów (także kontenerów) barkami jest 2,5 raza tańszy niż transport samochodowy i 1,3 raza tańszy od transportu kolejowego, to i tak „bogata” polska gospodarka postawiła na transport samochodowy, doprowadzając tym nieomal spedycję kolejową do upadku. A rzeki, z niepogłębianymi torami wodnymi, nawet fachowcom od transportu przestały się kojarzyć z arteriami przewozowymi.

Michałku, a powiedz co ty wiesz o Szczecinie, co chciałbyś zobaczyć w Szczecinie? Dziadku, wiem z Internetu że w Szczecinie są: piękne Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, Jasne Błonia, dużo parków, dużo wody i blisko stąd do Niemiec i do morza. Michałku, to co chcesz zobaczyć w pierwszej kolejności? Chcę jechać nad morze, do Świnoujścia i Międzyzdrojów. Zobaczę czy będzie tak fajnie, jak w Sopocie?


Znajdź nas na Google+Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Krytyka, zawierająca dobre rady, jest cenniejsza niż bezwarunkowa pochwała.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Jaś Fasola
  • Jaś Fasola
  • 08.09.2012 19:48

Polecam P Przybylskiego jak opisuje swoje miasto Poznań aż miło poczytać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba rzeczywiście cykl nie wypalił, więc dam sobie spokój z IV częścią.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tępiciel Maruderów
  • Tępiciel Maruderów
  • 07.09.2012 21:28

A Pan Zdzisio znowu narzeka. "Dziadzio i Michałek" - dobre sobie. A to wymyślił Pan Zdzisio aby ponarzekać na Szczecin.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Dziadek
  • Dziadek
  • 07.09.2012 19:10

Cykl Pana nie wypalił . Oczekujemy , kiedy Pan będzie pisał sympatycznie o swoim mieście

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz: Podpatrzone, podsłuchane. Część III

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.