Facebook Google+ Twitter

Podpis elektroniczny dopiero za dwa lata.

Podpis elektroniczny miał być używany już od 16 sierpnia. Znowelizowana ustawa przesuwa jego wejście w życie o kolejne dwa lata.

Zgodnie z ustawą podpisaną przez Prezydenta RP 11 października 2001r. podpis elektroniczny miał już 16 sierpnia wejść w życie. Parlamentarzyści obecnej kadencji zgotowali nam jednak niespodziankę. Tuż przed wakacyjną przerwą uchwalono nowelizację ustawy przesuwającą wejście podpisu elektronicznego o kolejne dwa lata.

Takie rozwiązanie służyć ma odpowiedniemu przygotowaniu administracji do tej rewolucji pod względem informatycznym, organizacyjnym i kadrowym. Jak się ocenia w chwili obecnej do wejścia podpisu elektronicznego przygotowanych jest tylko 10 procent polskich urzędów. Wciąż brakuje wielu przepisów wykonawczych regulujących te kwestie a część wymagań jest dla niewielkich gmin nierealna do spełnienia.

Jakie ma zalety?


Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas. Stosuje się go przesyłając e- maile. Nie trzeba osobiście spotykać się, aby podpisać określone dokumenty. Można składać zeznania podatkowe, zamówienia, zawierać umowy, przesyłać podania czy dokumenty ubezpieczeniowe siedząc przed komputerem. Nie trzeba już trzymać stert papierowych dokumentów. Podpis elektroniczny daje gwarancję nienaruszalności przesyłanych dokumentów. Każda próba ingerencji w treść przesyłki jest natychmiast wychwytywana przez system komputerowy. E- mail może odczytać tylko osoba, do której skierowana jest wiadomość. Pozwala także uniknąć nadużyć związanych z datą nadania dokumentu.

Niestety z wprowadzeniem podpisu elektronicznego związane są wysokie koszty. W urzędach niezbędne są specjalistyczne urządzenia kryptograficzne, których u nas wciąż brakuje. Jak na razie w Polsce z podpisu elektronicznego korzysta przede wszystkim Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przyjmując w ten sposób dokumenty od płatników.

Co o tym myślą potencjalni użytkownicy?


Adwokat Wojciech Hermeliński, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej mówi dla wiadomości24.pl:

– Podpis elektroniczny pozwoliłby przybliżyć techniczne warunki pracy adwokatów w Polsce do warunków pracy ich zagranicznych kolegów. Np. adwokaci w Austrii wszystkie pozwy i inne pisma procesowe przesyłają do sądu drogą elektroniczną przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego. Naczelna Rada Adwokacka miała w planach zaopatrzenie adwokatów w nowe legitymacje, zawierające instrumenty elektroniczne, jednak m.in. z uwagi na przesunięcie terminu wprowadzenia podpisu elektronicznego, prace te zostały zawieszone. Na nowoczesność i wygodę w naszej pracy musimy zatem jeszcze poczekać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.