Facebook Google+ Twitter

Podpisaliśmy traktat - z Europy płynął gratulacje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-10 17:32

Premier Czech Jan Fischer pogratulował Polsce zakończenia procesu ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Wyraził nadzieję, że do końca roku traktat zostanie ratyfikowany również w jego kraju.

Czechy są ostatnim krajem Unii, który tego nie uczynił. Prezydent Vaclav Klaus, który odmawia podpisania Traktatu, nie zamierza rezygnować ze swoich żądań
.
Zdaniem Jana Fischera "Traktat stanowi ważny dokument reformujący działania Unii Europejskiej". Również minister do spraw integracji europejskiej Stefan Fule wyraził przekonanie, że Czesi ratyfikują Traktat do końca roku. Zdaniem Aleksandra Vondry, byłego wicepremiera w centro-prawicowym rządzie Mirka Topolanka, prezydent Vaclav Klaus znajdzie się teraz w całkowitej izolacji, a Czesi - "w jaskrawym świetle unijnych jupiterów".

Kancelaria prezydenta nie wydała oświadczenia w sprawie podpisu Traktatu przez Lecha Kaczyńskiego. Szef kancelarii prezydenta Ladislav Jakl w wywiadzie udzielonym czeskiemu radiu powiedział jednak, ze prezydent Vaclav Klaus nie zmieni swojego stanowiska i nadal domaga się wyłączenia Czech z zastosowania Karty Praw Podstawowych w obawie przed roszczeniami majątkowymi sudeckich Niemców. Jakl oskarżył czeskich polityków, że mimo wcześniejszych ostrzeżeń prezydenta Klausa "zbagatelizowali możliwe konsekwencje zastosowania Karty".

"Jeśli europejskim elitom politycznym tak bardzo zależy na zatwierdzeniu Traktatu, który zapewni forsowanie ich interesów w ramach Wspólnoty, dlaczego nie mogą zrozumieć czeskiego prezydenta, który broni żywotnych interesów swojego kraju" - pyta szef prezydenckiej kancelarii, dodając z goryczą, że do tej pory "Bruksela ograniczyła się wyłącznie do wywierania politycznych nacisków na prezydenta Klausa".

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano takżę pogratulował Lechowi Kaczyńskiemu podpisania Traktatu Lizbońskiego. W specjalmnym przesłaniu do prezydenta Polski podziękował mu za to, że swoim podpisem pod dokumentem ratyfikacyjnym przybliżył wejście w życie Traktatu Lizbońskiego - co zagwarantuje rozwój Unii oraz większą solidarność między państwami i narodami Europy.

Także Francja cieszy się z podpisania przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Traktatu Lizbońskiego. Francuski MSZ wydał specjalny komunikat w tej sprawie. Podpisali go minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner i sekretarz stanu do spraw europejskich Pierre Lellouche.
Rzecznik francuskiego MSZ przypomniał, że podpisanie dokumentu przez prezydenta Kaczyńskiego kończy proces ratyfikacji traktatu przez Polskę, który rozpoczął się od głosowania obu izb parlamentu w kwietniu ubiegłego roku.

"Ta dwudziesta szósta ratyfikacja stanowi ważny etap, który zbliża nas jeszcze bardziej do wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego. Pragniemy, by zaczął on obowiązywać przed końcem tego roku, zgodnie z postanowieniem wszystkich krajów członkowskich" - powiedział rzecznik francuskiego MSZ Polskiemu Radiu.

Wcześniej francuski resort spraw zagranicznych wypowiedział się przeciwko modyfikacji Traktatu Lizbońskiego, której domaga się prezydent Czech Vaclav Klaus.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.