Facebook Google+ Twitter

Podpisano porozumienie dotyczące edukacji seksualnej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-20 18:07

Dziewięć organizacji podpisało w Warszawie "Porozumienie na rzecz upowszechniania edukacji seksualnej dzieci i młodzieży w polskiej szkole".

Pod dokumentem podpisały się Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego, Gender Studies UW, Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton", Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego, Stowarzyszenie "W stronę dziewcząt", Towarzystwo Rozwoju Rodziny i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślił, że szkoły obecnie nie wypełniają swojego obowiązku wychowania seksualnego. Tylko niewielu placówkom udaje się zrealizować program, który przywiduje przeprowadzenie 14 godzin zajęć na ten temat.

Organizacje będą przekonywały o konieczności wypracowania i wprowadzenia rozwiązań systemowych gwarantujących powszechny i obowiązkowy, dostosowany do wieku dostęp do wiedzy z zakresu seksualności oparty na międzynarodowych standardach praw człowieka wypracowanych przez ONZ, WHO i Konwencję o Prawach Dziecka.

Filozof i feministka, profesor Magdalena Środa, która przystąpiła do porozumienia, podkreśla, że takie rozwiązania są niezbędne. Dzięki odpowiedniej edukacji seksualnej młodzież nauczy się bowiem panować nad swoim ciałem i potrzebami. Jej zdaniem, w program powinni się włączyć nie tylko seksuolodzy, lecz także inni eksperci: psychologowie, socjologowie i etycy. Podkreśliła, że wychowanie seksualne powinno prezentować wiedzę w określonym kontekście światopoglądowym.

Organizacje planują spotkania z władzami i politykami - mówi przewodnicząca Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka. Podkreśliła, że parlamentarzyści muszą uświadomić sobie, że spoczywa na nich duża odpowiedzialność za losy młodych ludzi
.
Aleksandra Józefowska z Grupy Edukatorów Seksualnych "Ponton" podkreśla, że obecna wiedza młodzieży na temat seksualności jest bardzo mała. - Porozumienie na rzecz upowszechniania edukacji seksualnej dzieci i młodzieży w polskiej szkole ma charakter otwarty. Mogą przystępować do niego inne organizacje pozarządowe, związki oraz osoby indywidualne - stwierdziła.
JS

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.