Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9673 miejsce

Podpisz petycję o wprowadzenie wolnej niedzieli!!!

Powstała koalicja społeczna składająca się z różnych organizacji, których łączy jeden zasadniczy cel, jakim jest ustawowe wprowadzenie wolnej niedzieli!!!

Sonda

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu w handlu w niedzielę?

 / Fot. www.niedzieladlarodziny.pl


Pomimo tego, że w Polsce większość obywateli uważa się za katolików, jesteśmy pod tym względem jedynym krajem w UE, w którym nie istnieją żadne ograniczenia w prowadzeniu niedzielnego handlu. Obecnie wielu polskich pracowników nie tylko nie ma prawa do wolnej soboty, ale też jest i zmuszonych do pracy w niedziela, które dla większości pracowników w tym kraju jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Pierwszym krokiem do ustawowego wprowadzenia wolnej niedzieli było wprowadzenie w 2007 roku zakazu prowadzenia handlu w dni świąteczne.

Inicjatorem wprowadzenia tego zakazu jest NSZZ "Solidarność" Warto jednak pamiętać, że związek ten domagał się, rozszerzenia tego zakazu również na niedziele. Brak tego typu regulacji był przez wiele lat jedną z największych porażek " Solidarności". Projekt tamtej ustawy został poparty przez wszystkie kluby parlamentarne, oprócz Platformy Obywatelskiej.

 / Fot. www.wolnaniedziela.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Pan związkowiec powinien znać termin "praca w ruchu ciągłym".
Czemuż więc wolna niedziela ma dotyczyć tylko handlu?

Proszę zainicjować wolne niedziele dla KOMUNIKACJIi, SZPITALI, POGOTOWIA, PORODÓWEK, POLICJI, ELEKTROWNI, TOPRU ,GOPRU, NARODOWEJ TV, BURDELI i co tam jeszcze?
Czemuż tylko handel ma się zamknąć na święta niedzielę? Podobno Pan Bóg siódmego dnia odpoczywał od WSZELKIEJ pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpiszę taką petycję z przyjemnością, jeżeli będzie bez wyjątków, bez względu na zawód czy wykonywane czynności... Nawet ksiądz powinien mieć wtedy wolne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnosimy się do artykułu, a ściślej - do użytej w nim argumentacji. Jest ona fałszywa, ponieważ "na jedno kopyto" właśnie, podczas gdy chodzi o kwestie wysoce wybiórcze.

Jak to pogodzić - o tym nawet nie zaczęliśmy dyskutować
Póki co istotne jest to, że argumentacja trefna.

P.S. "lekarz, pielęgniarka, kolejarz, itp."

Tych "itp" jest sporo. A co z pracownikami knajp? W czym ich praca różni się od pracy w markecie? A pracownicy stacji benzynowych, pracownicy komunikacji miejskiej, międzymiastowej i międzynarodowej, pracownicy kin, teatrów, telewizji , radia , internetu, służb wszelakich, pracownicy aquaparków, basenów i innych obiektów sportowych ? Czy oni przypadkiem nie są niewolnikami "wolności" innych?

Tego problemu nie można rozwiązać tak płytkimi, ogólnymi i fałszywymi sloganami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale hasełko jest "na jedno kopyto"
===================
Miałem na uwadze m. in. takie zawody, jak: lekarz, pielęgniarka, kolejarz, itp. Te osoby kontynuują pracę także w niedzielę. Wyraźnie zaznaczyłem, że inaczej jest z handlem niedzielnym. Uważam, że nie jest konieczny w niedzielę. Trudno więc mówić o jakimś haśle "na jedno kopyto".

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Są różne zawody i różne rodzaje prac./

Ale hasełko jest "na jedno kopyto":

/Moja czy Twoja wolność nie powinna oznaczać niewoli dla innych!!!/


Proste i nośne. I fałszywe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są różne zawody i różne rodzaje prac. Nie można wszystkiego sprowadzić do jednego. Niektóre wymagają z konieczności zaangażowania praktycznego nawet w niedzielę. Tu jednak chodzi o handel sklepowy i poszanowanie pracowników w nim zatrudnionych. Jak najbardziej dyskusja powinna być podjęta zarówno co do umów tzw. śmieciowych, jak i samej działalności handlowej w niedziele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"ustawowe wprowadzenie wolnej niedzieli!!!"
i
" Moja czy Twoja wolność nie powinna oznaczać niewoli dla innych!!!"

zostają sprowadzone do: "sklepy mają być (...) zamknięte"


Nie chodzi o zasadę oczywiście, choć tak się ją przedstawia ( i to jest manipulacja), tylko o skalę. "Rozrywka galeryjna" - zabroniona, ale rozrywka inna - dozwolona, a nawet wskazana. I wtedy już "niewola dla innych" - przestaje się liczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może, że polski wolny rynek znacznie odbiega od ekonomicznych wzorców i ideałów. Jednakże moim skromnym zdaniem to jest skok na kasę. Wprzódy należy optymalizować (nie zapominając o etyce) organizację pracy i polepszyć prawa pracowników, szczególnie jeżeli ich nieposzanowanie wynika z plemiennych zwyczajów, dalej zwanych umową-zleceniem, a gdzie indziej umową śmieciową.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.