Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8718 miejsce

Podpisz petycję o wprowadzenie wolnej niedzieli!!!

Powstała koalicja społeczna składająca się z różnych organizacji, których łączy jeden zasadniczy cel, jakim jest ustawowe wprowadzenie wolnej niedzieli!!!

Sonda

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu w handlu w niedzielę?Zdaniem tej partii, o tym, czy te sklepy mają być otwarte, czy też zamknięte powinien decydować rynek, a nie państwo. Nie można się jednak zgodzić na to, aby prawa pracowników zależały od rynku, gdyż wtedy najbardziej będą liczyły się interesy biznesu i konsumentów. Taki system pracy wprowadziły oczywiście u nas globalne koncerny handlowe, których celem było sprowadzenie ludzi do roli egoistycznych konsumentów.

Podobnie jak i wcześniej tak i teraz obrońcy niedzielnego handlu powołują się na prawo do swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej. Tym samym jako związkowiec i wieloletni działacz na rzecz ochrony praw człowieka, pragnę przypomnieć, że prawo do wolności gospodarczej nie może ograniczać praw innych ludzi. Mam tutaj na myśli prawa samych pracowników.

Większość krajów UE wprowadziła ograniczenia lub całkowity zakaz prowadzenia niedzielnego handlu. Całkowity zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz na Węgrzech. Jestem przekonany, że w tej grupie powinna znaleźć się i Polska.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zakaz-handlu-w-niedziele-solidarnosc-daje,131,0,1993347.html

Aby dokładnie poznać bardzo ważne argumenty strony związkowej, chciałbym przytoczyć rozmowę z Alfredą Bujara – szefem Sekcji Krajowej Pracowników Handlu „NSZZ” Solidarność, jaka ukazała się na łamach portalu niezależna.pl

http://niezalezna.pl/75678-mamy-prawo-do-wolnych-niedziel

Ze swej strony gorąco zachęcam Was drodzy czytelnicy do podpisania petycji skierowanej do Prezydenta RP o wprowadzenie ustawy o zakazu handlu niedzielnego.
Moja czy Twoja wolność nie powinna oznaczać niewoli dla innych!!!


http://www.niedziela.pl/artykul/20879/Apel-do-Prezydenta-RP-o-niedziele
http://citizengo.org/pl/31871-fm-niedziela-dla-rodziny

 / Fot. www.wolnaniedziela.pl


Proszę też o wzięcie udziału w sondzie na temat wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Pan związkowiec powinien znać termin "praca w ruchu ciągłym".
Czemuż więc wolna niedziela ma dotyczyć tylko handlu?

Proszę zainicjować wolne niedziele dla KOMUNIKACJIi, SZPITALI, POGOTOWIA, PORODÓWEK, POLICJI, ELEKTROWNI, TOPRU ,GOPRU, NARODOWEJ TV, BURDELI i co tam jeszcze?
Czemuż tylko handel ma się zamknąć na święta niedzielę? Podobno Pan Bóg siódmego dnia odpoczywał od WSZELKIEJ pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpiszę taką petycję z przyjemnością, jeżeli będzie bez wyjątków, bez względu na zawód czy wykonywane czynności... Nawet ksiądz powinien mieć wtedy wolne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnosimy się do artykułu, a ściślej - do użytej w nim argumentacji. Jest ona fałszywa, ponieważ "na jedno kopyto" właśnie, podczas gdy chodzi o kwestie wysoce wybiórcze.

Jak to pogodzić - o tym nawet nie zaczęliśmy dyskutować
Póki co istotne jest to, że argumentacja trefna.

P.S. "lekarz, pielęgniarka, kolejarz, itp."

Tych "itp" jest sporo. A co z pracownikami knajp? W czym ich praca różni się od pracy w markecie? A pracownicy stacji benzynowych, pracownicy komunikacji miejskiej, międzymiastowej i międzynarodowej, pracownicy kin, teatrów, telewizji , radia , internetu, służb wszelakich, pracownicy aquaparków, basenów i innych obiektów sportowych ? Czy oni przypadkiem nie są niewolnikami "wolności" innych?

Tego problemu nie można rozwiązać tak płytkimi, ogólnymi i fałszywymi sloganami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale hasełko jest "na jedno kopyto"
===================
Miałem na uwadze m. in. takie zawody, jak: lekarz, pielęgniarka, kolejarz, itp. Te osoby kontynuują pracę także w niedzielę. Wyraźnie zaznaczyłem, że inaczej jest z handlem niedzielnym. Uważam, że nie jest konieczny w niedzielę. Trudno więc mówić o jakimś haśle "na jedno kopyto".

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Są różne zawody i różne rodzaje prac./

Ale hasełko jest "na jedno kopyto":

/Moja czy Twoja wolność nie powinna oznaczać niewoli dla innych!!!/


Proste i nośne. I fałszywe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są różne zawody i różne rodzaje prac. Nie można wszystkiego sprowadzić do jednego. Niektóre wymagają z konieczności zaangażowania praktycznego nawet w niedzielę. Tu jednak chodzi o handel sklepowy i poszanowanie pracowników w nim zatrudnionych. Jak najbardziej dyskusja powinna być podjęta zarówno co do umów tzw. śmieciowych, jak i samej działalności handlowej w niedziele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"ustawowe wprowadzenie wolnej niedzieli!!!"
i
" Moja czy Twoja wolność nie powinna oznaczać niewoli dla innych!!!"

zostają sprowadzone do: "sklepy mają być (...) zamknięte"


Nie chodzi o zasadę oczywiście, choć tak się ją przedstawia ( i to jest manipulacja), tylko o skalę. "Rozrywka galeryjna" - zabroniona, ale rozrywka inna - dozwolona, a nawet wskazana. I wtedy już "niewola dla innych" - przestaje się liczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może, że polski wolny rynek znacznie odbiega od ekonomicznych wzorców i ideałów. Jednakże moim skromnym zdaniem to jest skok na kasę. Wprzódy należy optymalizować (nie zapominając o etyce) organizację pracy i polepszyć prawa pracowników, szczególnie jeżeli ich nieposzanowanie wynika z plemiennych zwyczajów, dalej zwanych umową-zleceniem, a gdzie indziej umową śmieciową.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.