Facebook Google+ Twitter

Podradomski Kosów upamiętni ofiary wojny. Spektakl "Las odpowie ciszą"

W najbliższą niedzielę, 2 października, w podradomskim Kosowie odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckich rozstrzeliwań w latach 1939-1944. Główną atrakcją ceremonii będzie spektakl słowno-muzyczny "Las odpowie ciszą".

Pierwsze egzekucje na terenach dookoła Radomia odbyły się prawdopodobnie już jesienią 1939 roku. Łączna liczba ofiar nie jest dokładnie znana, co wynika z faktu, że podczas prowadzonych w drugiej połowie lat 40. ekshumacji nie odnaleziono wszystkich mogił. Nie było to jednak już możliwe. W 1944, wraz ze zbliżaniem się linii frontu do Radomia, Niemcy zaczęli rozkopywać groby i palić zwłoki, usiłując w ten sposób zatrzeć ślady swej działalności. Podawana liczba zamordowanych waha się pomiędzy liczbą 800 a 1500 osób.

Inicjatorem stworzenia monumentu, który będzie przypominał o mieszkańcach Radomia poległych z rąk niemieckiego okupanta, jest Przemysław Bednarczyk - znany radomski historyk, organizator widowisk i uroczystości patriotycznych. Na pamiątkowej płycie, wykonanej z naturalnego kamienia, widnieć będzie napis o następującej treści: "Las Kosowski - miejsce masowych egzekucji dokonanych przez niemieckiego okupanta w latach 1939 - 1944 na Polakach, Romach, Rosjanach oraz Żydach. Ciała zamordowanych pogrzebano tu w wielu mogiłach lub spalono, rozsypując prochy dla zatarcia śladów zbrodni". Oprócz tego, znajdzie się na niej także fragment wiersza, którego autorem jest Marcin Kępa:

"Szpalerem stoją u wrót doliny,
sypanej piaskiem, łopaty szlakiem,
świadomi jednej, jedynej winy:
Jestem Polakiem, jesteś Polakiem,

Bez świadków i bez przyszłości,
już o nich nie usłyszą,
ziemia wyżłobi ich kości,
a las odpowie ciszą".


Wiersz ów powstał specjalnie z okazji uroczystości, mających miejsce w Kosowie w 2009 roku, których pomysłodawcą był także Bednarczyk.Czytaj dalej ->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.