Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7453 miejsce

Podróbka "Łąckiej śliwowicy" produkowana z podpałki do grilla

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2012-08-18 08:46

Podrabianą "Łącką śliwowicę" oferują turystom handlarze, między innymi na Krupówkach, Gubałówce i pod Wielką Krokwią. Skosztowanie takiego trunku może skończyć się śmiercią.

Łącka śliwowica jest mocnym napojem alkoholowym (do 80 proc.) produkowanym w tradycyjny sposób ze śliwek, przede wszystkim z odmiany węgierka zwykła. Wytwarza się ją w gminie Łącko, znajdującej się na krawędzi Beskidu Sądeckiego i Wyspowego.

Śliwowica łącka została uznana w 1989 przez urząd konserwatora zabytków w Nowym Sączu za niematerialne dobro kultury narodowej. W październiku 2005 roku wpisano ją na Listę Produktów Tradycyjnych. W tym samym roku w Minnesocie otrzymała nagrodę za najlepszą śliwowicę świata.

Na butelkach widnieje hasło: "Daje krzepę, krasi lica nasza łącka śliwowica"

Łącka śliwowica uważana jest za najlepszy produkt w swojej klasie. Nie dziwi więc, że jest najczęściej podrabianym alkoholem, a handel nim stał się prawdziwie mafijnym procederem.

Zakopiańska policja apeluje do turystów, by nie kupowali śliwowicy od przygodnych handlarzy, którzy oferują sprzedaż po atrakcyjnej cenie (25 - 30 zł). W butelkach opisanych jako oryginalna "łącka śliwowica" znajduje się trucizna.

-Jest tam niemal cała tablica Mendelejewa (...) To nie są żarty, w ubiegłym roku odnotowaliśmy zejście śmiertelne po wypiciu tego trunku - powiedział w rozmowie z RMF rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch.

Zobacz reportaż o fałszowaniu Łąckiej śliwowicy.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A propos picia... przypomniała mi się piosenka śpiewana przez Elektryczne Gitary http://www.youtube.com/watch?v=HtHCUEiE2vA

Komentarz został ukrytyrozwiń
5202
  • 5202
  • 18.08.2012 10:03

Jak tu nie pić jak tyle się dzieje Amber Gold, Tusk, Cyryl wypijmy za błedy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.