Facebook Google+ Twitter

Podróż do interaktywnego świata...

Każdego dnia rozmaite bodźce uderzają w nas ze wszystkich stron. Chcąc przykuć naszą uwagę na dłużej, należy wpłynąć na wszystkie nasze zmysły. Być może ta koncepcja przyświecała twórcom kolejnych muzeów interaktywnych?

British Music Experience / Fot. Zbiory British Music ExperiencePlanuję urlop. Wiem już, że jadę do Włoch, ale nie wiem jeszcze, co będę robić na miejscu. Czytam więc dużo, zaczynając od Wysp zaczarowanych Łysiaka, poprzez przewodnik po Włoszech, na portalach internetowych kończąc. Szukam myśli przewodniej mojej wyprawy i tak natrafiłam na informacje o tamtejszych muzeach interaktywnych

Właściwie o jednym muzeum - Muzeum Archeologicznym. Przypomniało mi to o czasach, kiedy po przeczytaniu książki o Aztekach postanowiłam zostać archeologiem. Tego planu nie zrealizowałam, jednak w kręgu moich najbliższych zainteresowań jest literatura, sztuka i historia, więc zaczęłam szukać więcej informacji na temat tej placówki. Mieści się niedaleko Neapolu i w myśl jej twórców ma wprowadzać w życie Herkulanemu i sąsiadujących Pompejów w okresie rozkwitu tych miast, przed erupcją wulkanu w 79. wieku naszej ery. Muzeum działa jak kapsuła czasu i pozwala na cofnięcie się o kilka wieków Pospacerowanie po wirtualnych mozaikach z Domu Fauna w Pompejach, poczucie klimatu oszronionych łaźni, rozgoszczenie się w romańskim domu Zwiedzający widzą też gigantyczny rzut obrazu Forum w Pompejach, stopniowo zmieniającego się na przed i po erupcji. Prezentacjom towarzyszą dźwięki: muzyka, odgłosy rozmów, przyrody.

Wnętrze Muzeum Przestępczości w Las Vegas / Fot. Zbiory Muzeum PrzestępczościZastanawiam się czy nie warto odwiedzić tego miejsca? I idąc za ciosem zaczęłam szukać informacji o innych muzeach interaktywnych, nie tylko we Włoszech. Okazuje się, że ostatnio powstaje ich całkiem sporo. O różnej tematyce, w różnych częściach świata. Myślę, że twórcom takich placówek przyświeca myśl, że w dzisiejszych czasach chcąc wpłynąć na odbiorcę należy zaangażować wszystkie jego zmysły. Pobudzić wyobraźnię, nie tylko pozwolić na dotknięcie eksponatów, ale także na sprawdzenie jak działają, na posmakowanie, na usłyszenie Mnie ja koncepcja odpowiada. Oczywiście, jak się zagłębimy w temat, to ciężko wybrać takie muzea, które byłby najbardziej interesujące. W końcu dlaczego nauka o technice ma być bardziej istotna niż wiedza na temat światowego dziennikarstwa? Ja wybrałam kilka muzeów, które z różnych powodów sama chętnie kiedyś odwiedzę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.