Facebook Google+ Twitter

Podróż do Machu Picchu za 1 euro

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-12-19 10:17

Są takie miejsca na ziemi, które kilka wieków temu były stolicami kulturowymi. I nagle z niewiadomych przyczyn opustoszały. Jednak i dziś - nawet ich pozostałości - zapierają dech w piersiach. Zapraszam na wirtualną wycieczkę do Peru.

Machu Picchu / Fot. Piotr Maciej Małachowski

Wszystkie drogi prowadzą do Machu Picchu


Jeśli ktoś marzy o lecie (bo zima dała się mu we znaki), niech wybierze się ze mną do Machu Picchu. Nie potrzeba zabierać ciepłych ubrań, bo teraz jest tam gorąco. W godzinach porannych temperatura osiąga około 20 stopni Celsjusza. Warto za to zaopatrzyć się w letnią odzież i w krem do opalania z odpowiednim filtrem ochronnym.

A teraz podstawowa sprawa. Ile będzie kosztować taka wyprawa? Jej koszt to zaledwie 1 euro.

Podróż rozpoczniemy w Peru, w zachodniej części Ameryki Południowej, leżącym nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi największy kraj andyjski po Argentynie. Jego stolicą jest Lima. Ale ją zwiedzimy później. Najpierw zawitamy do jednego z siedmiu cudów świata - do Machu Picchu.

To najpiękniejsze i najlepiej zachowane miasto Inków. Leży w południowym Peru (112 km od Cuzco) na wysokości 2090 –2400 m.n.p.m w Andach Peruwiańskich. Miasto zbudowano w 1450 roku według kompleksowo opracowanego planu i już po stu latach zostało opuszczone. Dlaczego tak się stało? Nie wiadomo.

Kto odnalazł to miejsce? Encyklopedie podają, że odkrywcą Machu Picchu był amerykański uczony, profesor Yale University, Hiram Bingham. To on tam dotarł 24 lipca 1911 roku. Ale czy on rzeczywiście był pierwszy? Otóż nie. Nie był. Całkiem niedawno wyszło na jaw, że Bingham dotarł tam jako czwarty. Zaś miejsce to odkrył Peruwiańczyk Agustín Lizárraga Ruíz.

W Machu Picchu stoi około dwustu budynków. Patrząc na nie, ma się wrażenie, że wychodzą wprost ze skał. W mieście tym istniał (i działa nadal) system kanałów doprowadzających wodę. Na teren ruin wchodzi się schodami przez Dom Strażników. Obok niego i znajdujących się całkiem blisko tarasów uprawnych stoi opuszczona chata, za którą widać opadające zbocze. Na nim znajduje się cmentarz. Jest też Głaz Pogrzebowy, Świątynia Słońca i Pałac Księżniczki. Nie można pominąć również Świątyni Trzech Okien, Głównej Świątyni oraz Zakrystii. Brayan Flores Ramos. / Fot. Piotr Maciej Małachowski

To do tych tajemniczych miejsc (i wielu innych) zaprowadzi i dokładnie o nich opowie nasz przewodnik. Jest nim Polak mieszkający i zakochany w Peru - Piotr Maciej Małachowski.

A jak jeszcze poznacie Brayana Floresa Ramosa, to jestem pewna, że będziecie chcieli zostać tam na dłużej. I z pewnością wybierzecie się ponownie. Bowiem wszystkie drogi prowadzą do Machu Picchu. To jest cel podróży. Już czas ruszyć w drogę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Janusz Dacewicz
  • Janusz Dacewicz
  • 15.02.2012 18:52

odwiedzięm Machu Pichu w czerwcu, to nie jest tak ot sobie Machu Pichu i juz odfajkowane- wyprawa tam to częśc jakiegos misteruim-Rzad peruwiański traktuje to jak najwieksza świetosc, i bardzo dobrze ze sa limity i restrykcje a wsstep 50 $ idzie na utrzymanie tego arcydzieła ludzkiej pracy i pomyslowosci. Samo zwiedzanie jest częścia wyprawy najpierw trzeba sie dostac wieczorem do podnoza tego miejsca i zanocować, ja wybrałem kikugodzinna wyprawe z Cusco busikiem 12 osobowym, potem była wspaniala wedrowka przez dzungle , wdłuz torów kolejowych 2,5 godz 36 osob z 3 buskow dosłownie caly świat, spacer wzd;luz torów i rzeki Urubamba pod koniec trasy kompletne ciemnosci . I cel Aguas Calientes - kolacja ,hostel i 4 rano tlum pod brama do tego sanktuarium komletna ciemnosc latarki czołowki , schody miejscami pol metra wysokie i tak na wysokosc jak dobrze pamietam 900 m od bramy w pionie - po takich przezyciach samo miasto i ruiny byly juz wisienlka na torcie. Oczywiscie dla leniow , chorych jest autobus wiezie za 9 $ na samo Machu -wszsytkop doskonale zorganizowane kierowcy przewodnicy zakwaterowanie, powrót - koszt z cusco 115 $ 2 dni 1 noc łacznie ze wstepem . Gorąco polecam to jest 3 ci cud swiata nowozytnego

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.03.2011 17:32

Ewo, szkoda, że to, tylko wirtualna wyprawa:) Miejsce naprawdę ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachęcam również do przeczytania książki, bo jest interesująca i co najważniejsze pisana sercem oraz do włączenia się w pomoc dla Bryana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Póki co możesz poznać wirtualnie http://www.scribd.com/doc/44053177/Machu-Picchu-dla-Brayana a potem realnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ja mam propozycję: zorganizujmy fotoplener w Machu Picchu. A co będziemy ograniczali się do Warszawy:). A tak całkiem serio, to na pewno jest to wspaniała wyprawa. może i kiedyś mnie będzie tam dane pojechać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję - w imieniu Brayana.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.12.2010 13:34

Piękna wręcz niesamowita wycieczka...a pomóc trzeba koniecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto wyruszyć w tę podróż by poznać ten tajemniczy kraj i pomóc Brayanowi wyzdrowieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.