Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podróż do Machu Picchu za 1 euro

Ewa Bo
Ewa Bo
Brayan Flores Ramos.
Brayan Flores Ramos. Piotr Maciej Małachowski
Są takie miejsca na ziemi, które kilka wieków temu były stolicami kulturowymi. I nagle z niewiadomych przyczyn opustoszały. Jednak i dziś - nawet ich pozostałości - zapierają dech w piersiach. Zapraszam na wirtualną wycieczkę do Peru.

Wszystkie drogi prowadzą do Machu Picchu

Jeśli ktoś marzy o lecie (bo zima dała się mu we znaki), niech wybierze się ze mną do Machu Picchu. Nie potrzeba zabierać ciepłych ubrań, bo teraz jest tam gorąco. W godzinach porannych temperatura osiąga około 20 stopni Celsjusza. Warto za to zaopatrzyć się w letnią odzież i w krem do opalania z odpowiednim filtrem ochronnym.

A teraz podstawowa sprawa. Ile będzie kosztować taka wyprawa? Jej koszt to zaledwie 1 euro.

Podróż rozpoczniemy w Peru, w zachodniej części Ameryki Południowej, leżącym nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi największy kraj andyjski po Argentynie. Jego stolicą jest Lima. Ale ją zwiedzimy później. Najpierw zawitamy do jednego z siedmiu cudów świata - do Machu Picchu.

To najpiękniejsze i najlepiej zachowane miasto Inków. Leży w południowym Peru (112 km od Cuzco) na wysokości 2090 –2400 m.n.p.m w Andach Peruwiańskich. Miasto zbudowano w 1450 roku według kompleksowo opracowanego planu i już po stu latach zostało opuszczone. Dlaczego tak się stało? Nie wiadomo.

Kto odnalazł to miejsce? Encyklopedie podają, że odkrywcą Machu Picchu był amerykański uczony, profesor Yale University, Hiram Bingham. To on tam dotarł 24 lipca 1911 roku. Ale czy on rzeczywiście był pierwszy? Otóż nie. Nie był. Całkiem niedawno wyszło na jaw, że Bingham dotarł tam jako czwarty. Zaś miejsce to odkrył Peruwiańczyk Agustín Lizárraga Ruíz.

W Machu Picchu stoi około dwustu budynków. Patrząc na nie, ma się wrażenie, że wychodzą wprost ze skał. W mieście tym istniał (i działa nadal) system kanałów doprowadzających wodę. Na teren ruin wchodzi się schodami przez Dom Strażników. Obok niego i znajdujących się całkiem blisko tarasów uprawnych stoi opuszczona chata, za którą widać opadające zbocze. Na nim znajduje się cmentarz. Jest też Głaz Pogrzebowy, Świątynia Słońca i Pałac Księżniczki. Nie można pominąć również Świątyni Trzech Okien, Głównej Świątyni oraz Zakrystii.

To do tych tajemniczych miejsc (i wielu innych) zaprowadzi i dokładnie o nich opowie nasz przewodnik. Jest nim Polak mieszkający i zakochany w Peru - Piotr Maciej Małachowski.

A jak jeszcze poznacie Brayana Floresa Ramosa, to jestem pewna, że będziecie chcieli zostać tam na dłużej. I z pewnością wybierzecie się ponownie. Bowiem wszystkie drogi prowadzą do Machu Picchu. To jest cel podróży. Już czas ruszyć w drogę.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto