Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26456 miejsce

Podróż do tureckiego jeziora Wan

Pod nazwą Wan (właściwie Van) kryją się dwa tureckie obiekty. Pierwszy to największe i najgłębsze tureckie jezioro, drugi – położone na wschodnim brzegu jeziora miasto, będące również stolicą regionu. Ale to właśnie jezioro jest w kręgu naszego zainteresowania.

Ruiny zamku Wan / Fot. Cyprian PawlaczykNajwiększy i najgłębszy akwen śródlądowy Turcji, jest słonym i bezodpływowym jeziorem, którego poziom wód na przestrzeni dziejów ulega znacznym wahaniom.

Ponad lustrem wody można odnaleźć wiele wysepek, z których nas zaintrygowała najbardziej wyspa Akdamar (alternatywna pisownia – Ahtamar). Na wyspie znajduje się perełka architektoniczna – ormiański kościół p.w. św. Krzyża, historycznie ważne miejsce, bowiem tutaj w okresie między XII a XIX w. znajdowała się siedziba Katolikosa, patriarchy ormiańskiego.

Ruiny zamku Wan - w tle jezioro Wan / Fot. Cyprian PawlaczykZnana jest również legenda o pięknej księżniczce o imieniu Tamar i jej ukochanym, którego ojciec księżniczki pozostawił na środku jeziora bez przewodnika. Następnego ranka znaleziono ciało nieszczęśnika, a jego usta zdawały się mówić AKH TAMAR (oh, Tamar), co legendarnie wyjaśnia genezę nazwy tej wyspy. Czy prawdziwą – trudno rzec. Na pewno oryginalną.

Niestety – to miejsce to nie tylko legenda, ale również realna historia, zapisana krwawo, zwłaszcza w 1915 r., gdy zamieszkujący przyległy klasztor mnisi zostali zamordowani podczas masakry Ormian, a zabudowania – niemalże całkowicie zostały zrujnowane. Zresztą późniejsze działania tureckich władz wcale nie były szczęśliwsze dla tego miejsca. W latach 50. kościół cudem uniknął rozbiórki.
Całe szczęście – bo to piękne miejsce, nie tylko zresztą architektura urzeka.

Jezioro wulkaniczne w kraterze Nemrut Dagi / Fot. Cyprian PawlaczykDuża część wyspy to skały i wysokie urwiska, zamieszkałe przez dzikie ptactwo – pewnie to również raj dla miłośników obserwacji ptaków (nam również udało się wykonać kilka ciekawych fotek). Na wyspę można dostać się tylko drogą wodną. Kursują regularne stateczki, za pewną opłatą transportujące turystów na wyspę i z powrotem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję.
To miłe, że ktoś to w ogóle przeczytał ...
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesująca lektura, nic tylko Cyprianie pisać dla National Geographic : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.