Facebook Google+ Twitter

Podróż jako miejsce pobytu, Wieczór poetycki Doroty Ryst

14 października 2011 r. W sali widowiskowo-kulturalnej Moksiru w Redzie odbyło się spotkanie poetką Dorotą Ryst oraz zespołem muzycznym Grupa Nieszkrzypczrze.

Dorota Ryst / Fot. Karol KłosSpotkanie z poezją Doroty Ryst poprowadził poeta, redaktor i wydawca Sławomir Płatek, prezes Stowarzyszenia Salon Literacki, które wraz z anonimowym mecenasem sfinansowało wydanie czwartego już w Serii Salonu Literackiego tomiku poezji pt.: „Punkty przecięcia”. Dodatkową atrakcją wieczoru był występ Grupy Nieszkrzypczrze pochodzącej z Rumii i tworzącej muzykę jazzową, akustyczną i elektroakustyczną.

Tom wierszy „Punkty przecięcia” jest czwartą książką poetycką Doroty Ryst. Wcześniej wydała „Odmianę przez przypadki” (1999), „Widoczki. Wiersze bezwstydne” (2005), oraz „Czasunek” (2009). Od pewnego czasu poetka angażuje się w pracę przy tworzeniu i działalności stowarzyszenia, portalu Sławomir Płatek i Dorota Ryst / Fot. Karol Kłosinternetowego oraz forum Salon Literacki, a także blogu „przeczytanki”. Dorota Ryst publikowała w prasie literackiej, m.in. „Toposie”, „Akancie”, „Metamorfozie”, „Łabuźu”, oraz w „Świerszczyku”, gdzie drukowano wiersze dla dzieci jej autorstwa. Wiersze poetki znalazły się również w antologiach pokonkursowych, bowiem Dorota Ryst brała udział w licznych konkursach literackich.

Motto do swojego tomiku wierszy poetka zaczerpnęła z książki Krzysztofa Środy - „Niejasna sytuacja na kontynencie”, będącej opisem podróży, która się nigdy nie odbyła. Taki właśnie stan przedstawia tomik „Punkty przecięcia”. Są w nim wiersze o Paryżu, do którego autorka nigdy dotąd nie dotarła, są też wiersze o miejscach, w których była, ale będących w jakimś stopniu dla wielu z nas egzotycznymi jak Kreta, Budapeszt czy nawet popegeerowska wioska.

Gdupa Nieszkrzypczrze / Fot. Karol Kłos„Bo każde miejsce jest tak naprawdę egzotyczne. Beskid jest dla mnie tak samo egzotyczny jak Karaiby.” – mówiła poetka. Dla Doroty Ryst podróż jest stanem umysłu, jest miejscem pobytu, miejscem, którego szuka przebywając cały czas w tym samym punkcie. Jak zauważył Sławomir Płatek – „Może jest to kwestia umiejętności skupienia się na jakimś szczególe, który nie do końca jest zauważalny dla wszystkich. Jest to jedna z tych wartości tej poezji, które ja z niej wyciągam.”Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

uczestnik
  • uczestnik
  • 10.04.2012 10:26

w tym turnieju pani Dorota znała akurat niemal wszystkich biorących udział. juror nie może nagradzać (lub nie nagradzać) wiersza za to, że zna (lub nie zna) autora. znała też paru sfrustrowanych uczestników, którzy przeczytali po prostu bardzo słabe wiersze a teraz płaczą, że nie dostali nagród i wypisują bzdury w internecie (jak na przykład tutaj). gdyby oni dostali nagrody, to nie mieliby pretensji, że przecież znali jurorkę.
tak na marginesie - jurorów było trzech, z czego dwójka (w tym przewodniczący jury) nie mieli nic wspólnego z nagrodzonymi. nauczcie się badziewiaki lepiej pisać, to i nagrody się pojawią.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pudzian vs. thompson
  • pudzian vs. thompson
  • 30.11.2011 20:57

faktycznie !!! jakby tak googlować to Pani szanowna Dorota Ryst z Jury zna wszystkich nagrodzonych w Turnieju Jednego Wiersz im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu. Szkoda bo wygląda to tak jak werdykt walki Pudziana z Thompsonem- czyli chała. Ciekawe co na to by powiedziała Pani Wanda?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Uczestnik Turnieju
  • Uczestnik Turnieju
  • 22.11.2011 09:54

Ciekawa sprawa: pan S. Płatek wyróżniony w Turnieju Jednego Wiersza, gdzie w składzie jury była pani Ryst. Zaś pierwsze miejsce zajął Karol Samsel, z którym wywiad można poczytać na stronie saloniku literackiego - oczywiście wywiad przeprowadzany przez panią Ryst - jeszcze przed Turniejem. Co uczestnicy mają teraz o tym wszystkim myśleć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.