Facebook Google+ Twitter

Podróż na Marsa zaawansowana. Pozostał tydzień na zgłoszenia

Dotychczas zgłosiło się blisko 200 tysięcy osób ze 120 krajów. Najwięcej z USA, Chin, Brazylii i Indii oraz ponad 4 tysiące Brytyjczyków i 8 Polaków. Podania internetowe na wyjazd na Marsa można składać do przyszłej niedzieli 31 sierpnia.

 / Fot. WikipediaOd dłuższego czasu trwają szeroko zakrojone przygotowania do pierwszej w dziejach ekspedycji człowieka na Marsa. Już tylko tydzień pozostał na ubieganie się o członkostwo w załogowej misji – podaje Polskie Radio. Organizatorzy podkreślają - będzie to lot tylko w jedną stronę. Mimo to ochotników nie brakuje.

Zobacz zdjęcie - widok Marsa. Zdjęcie z teleskopu Hubble'a 2005, opisywane jako jedno z najostrzejszych zdjęć Czerwonej Planety (foto: Wikipedia/NASA) - Polskie Radio.

Posłuchaj relacji redaktora Rafała Motriuka (IAR): kończy się czas na składanie podań dla chętnych do podróży na Marsa - Polskie Radio.

Według Telewizji Polskiej, dotychczas zgłosiło się blisko 200 tysięcy osób, z ponad 120 krajów. Najwięcej z USA, Chin, Brazylii i Indii oraz ponad 4 tysiące Brytyjczyków i 8 Polaków. Podania internetowe na wyjazd można składać do przyszłej niedzieli 31 sierpnia.

Zobacz zdjęcie - powierzchnia Marsa według fotoaparatów łazika Curiosity (AFP) - interia.pl.

We wrześniu rozpocznie się proces selekcji ochotników. Warunki: trzeba być zdrowym, ukończyć osiemnaście lat i mówić po angielsku. Po wielu długich tygodniach wnikliwej rekrutacji przez specjalistów, wyłoniona będzie grupa około 40 osób, która zostanie zatrudniona przez fundację "Mars One". Następnie dzielna czterdziestka rozpocznie długie, żmudne i trudne treningi.

Potem wytrenowani ochotnicy będą mieli zadanie lecieć na Marsa, wylądować, założyć tam kolonię, zorganizować na niej życie i "zostać w niej na zawsze". Żywność – według projektu organizatorów - będzie wytwarzana na miejscu przy pomocy drukarek 3D, a energia czerpana z kolektorów słonecznych.

Podróż ma być rozpoczęta za dziesięć lat. Zanim do niej dojdzie, eksperci będą dokładnie informowali świat o przebiegu przygotowań do lotu. Poszczególne etapy selekcji i szkolenia, mają transmitować kanały telewizyjne i Internet, na cały świat. Prywatna fundacja holenderskiej firmy "Mars One" chce sfinansować całą misję poprzez wpływy z reklam. O tym, jak sobie radzą w przygotowaniach ochotnicy, zobaczymy na bieżąco w telewizji, bo zostaną oni bohaterami programu rozrywkowego reality show.

Podróż na Marsa potrwa około jednego roku. Holender, miliarder Bas Lansdorp, szef projektu i sponsor budowy na Czerwonej Planecie stałej kolonii ludzkiej, zakłada wysłanie na tę planetę pierwszej ekipy w 2023 roku. Potem kolejne grupy astronautów mają dolatywać na Marsa co dwa lata – podaje serwis TVN24.pl.

Koszt wysłania i umieszczenia pierwszych czterech osób na Marsie wyceniono na około 6 miliardów USD. Prezes firmy "Mars One" podpisał listy intencyjne z potencjalnymi dostawcami elementów technicznych wyprawy, dla każdego etapu misji, takimi jak na przykład, znana amerykańska firma SpaceX. Autorzy projektu "Mars One" przypuszczają, że koszty będzie można znacznie obniżyć, gdyż podróż ma być w jedną stronę. Wszyscy astronauci mają zostać na Marsie do końca życia.

Równolegle z przygotowaniem ludzi do podróży na Marsa, NASA przygotowuje się pod względem organizacyjnym, a przede wszystkim technicznym. Na początku sierpnia do bazy Kennedy Space Center na Florydzie, przybył satelita MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution), o czym informuje kopalniawiedzy.pl. To specjalne urządzenie umieszczono w "cleanroomie, gdzie przechodzi ostatnie przygotowania".

Zobacz zdjęcie - satelita MAVEN w cleanroomie @ NASA - MAVEN - Mars - misja.

Eksperci amerykańscy prowadzą szczegółowe testy poszczególnych jego elementów, po czym dostarczą paliwo do pojazdu. W czasie badań testowych sprawdzą m.in. panele słoneczne i system oprogramowania. Po okresie testowym - MAVEN trafi na stanowisko startowe. Jak podaje NASA - dwudziestodniowe okienko startowe MAREN-a do misji na Marsa - otworzy się 18 listopada 2013 roku. Planowana roczna misja MAREN-a, rozpocznie się we wrześniu 2014 roku, wtedy to pojazd trafi na orbitę Marsa i rozpocznie planową pracę badawczą.

Satelita MAVEN będzie pierwszym pojazdem, który ma zebrać szczegółowe dane na temat górnych warstw atmosfery Marsa. Naukowcy oczekują, że dostarczone przez niego informacje, pozwolą dokładnie wyjaśnić historię klimatu Czerwonej Planety. Uczeni chcą dowiedzieć się przede wszystkim, jak to się stało, że Mars jest dziś zimną i pustynną planetą.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.