Facebook Google+ Twitter

Podróż Obamy do Azji odwołana przez paraliż rządu

Barack Obama odwołał planowaną na przyszły tydzień podróż do Azji. Powodem jego decyzji jest paraliż rządu federalnego Stanów Zjednoczonych. Prezydent miał wziąć udział m.in. w szczycie państw organizacji Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku.

Barack Obama / Fot. Pete SouzaSzczyt APEC został zaplanowany na poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Bali. Dwa dni później obędzie się szczyt państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (AESAN), który łączy USA i ich sojuszników w regionie. Podróż prezydenta pierwotnie miała obejmować cztery kraje: Indonezję, Brunei, Malezję i Filipiny.

Biały Dom już przedwczoraj podał informację o skróceniu wizyty przywódcy USA i odwołaniu odwiedzin w Malezji i na Filipinach.
Jak donosi gazeta.pl, wylot miał się odbyć w sobotę wieczorem, jednak w czwartek podano informację, że podróż Obamy w ogóle się nie odbędzie. Decyzja została podjęta ze względu na kryzys budżetowy i determinację prezydenta, by jak najszybciej rozwiązać patową sytuację w kraju.

O swojej nieobecności Obama poinformował telefonicznie prezydenta Indonezji i sułtana Brunei. Osobą, która go zastąpi, jest sekretarz stanu John Kerry.

Paraliż rządu USA jest spowodowany nieuchwaleniem przez Kongres ustawy budżetowej. Oznacza to, że państwo nie dostało pieniędzy na utrzymanie administracji. Na przymusowy urlop zostało wysłanych 800 tys. urzędników, a wiele ważnych instytucji państwowych ograniczyło swe działanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.