Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25696 miejsce

Podróż sentymentalna

W dniach od 11 do 13 czerwca byliśmy z rodzeństwem na zjeździe rodzinnym w Rogożnie.

Wujek Czesław z wnuczką Kamilą i jej narzeczonym / Fot. Wincenty SadowskiNa zjazd pojechałem ze skręconą nogą w kostce. Jednak korzystając z tego, że jesteśmy tak blisko (byliśmy w Poznaniu), zdecydowaliśmy z bratem, że odwiedzimy jeszcze rodzinne strony mamy i nestora rodziny Szoferów, wujka Czesława Szofera. Na zjeździe było bardzo dużo potraw mięsnych. Te niezjedzone zostały zapakowane do naszych toreb, więc mieliśmy zagrychę. Dokupiliśmy jeszcze butelkę wódki i mieliśmy poczęstunek. Z Poznania pojechaliśmy pociągiem do Nowego Tomyśla. Tam okazało się, że w niedzielę nie kursuje do wsi Róża żadna komunikacja. Brat zadzwonił do naszej kuzynki Zdzichy, która zorganizowała nam dojazd. Podwiózł nas zięć Radek Pajchrowski.

Gospodarstwo Szoferów / Fot. Wincenty SadowskiW Róży już nas się spodziewano, gdyż wcześniej zadzwoniłem do cioci Marii Szofer. W gospodarstwie zastaliśmy wujostwo Czesława i Marię Szofer, kuzynkę Anię z mężem Grzegorzem Białkiem, ich córkę Kamilę z narzeczonym i oczywiście gospodarzy Danusię i Henryka Szoferów. Wujek Czesław jest ostatnim żyjącym z rodzeństwa mamy i ze względu na wiek (ma 86 lat) choruje. Ciocia Maria (80 lat), mimo że chodzi o kuli, dalej jest pełna wigoru i ma doskonałą pamięć.

Już kilka lat wcześniej awizowałem, że wpadnę z wizytą, aby przejrzeć stare dokumenty rodzinne i zdjęcia. Okazało się, że starych dokumentów już nie ma. ponieważ uległy zniszczeniu w starej chałupie, po wybudowaniu nowego domu. Ze starymi zdjęciami też nie było lepiej, obejrzeliśmy więc nowe zdjęcia ze ślubów wnucząt, uzupełniłem rodowód o nowych członków rodziny, zabrałem też kilka zdjęć do zeskanowania. Ciocia Maria powiedziała nam, że kilka dni temu widziała w Głosie Wielkopolskim adnotację o zjeździe rodziny Sadowskich i była ciekawa, czy my też przyjedziemy na zjazd.Jedno z trzech stad owiec / Fot. Wincenty Sadowski

Wybraliśmy się też z Grzegorzem Białkiem na spacer po gospodarstwie. Gospodarze hodują świnie, owce, barany, byki i kilka krów, kozę, nie wspominając już o kurach. Zrobilismy zdjęcia trzodzie chlewnej i bydłu, zabudowaniom gospodarskim (z czasów mamy pozostał tylko chlew), kaplicy na rozgałęzieniu dróg oraz uprawom. Na drugi dzień, rano wybraliśmy się jeszcze do oddalonej od gospodarstwa wsi Róży. Zbiliśmy zdjęcia drewnianych i nowoczesnych domów. Kuzynka Danusia opowiedziała nam później, że kiedy była w sklepie, to ludzie już przekazywali sobie wieść, że chyba jacyś Niemcy chodzili po wsi i fotografowali domy. Tylko jedna sąsiadka śmiała się, że ci Niemcy rozmawiali po polsku. Powiedziała nam też, że za tydzień (19.06.2010 r) szykują się w rodzinie Szoferów śluby dwóch wnuczek wujostwa: Justyny z/d Szofer z Łukaszem Andrzejewskim i Magdy z/d Szofer (córki wujka Janka) z Szymonem Spychalskim. Wujostwo i gospodarze, którzy są chrzestnymi przyszłych mężatek, chcieliby być na obydwu ślubach, ale chyba będą musieli się podzielić.

Kuzyn Heniu z bykami (byczkami) / Fot. Wincenty SadowskiWracając do Szczecina wstąpiliśmy jeszcze na dwie godzinki do Nowego Tomyśla, do kuzynki Zdzichy, która jest matką panny młodej - Justyny. Tak się zagadaliśmy, że musieliśmy później truchtem biec do pociągu, ja ze skręconą kostką, brat z pieczeniem i bólem w piersiach, ale zdążyliśmy i wbiegliśmy na peron razem z pociągiem. Ochłonęliśmy dopiero w Poznaniu, ale byliśmy zadowoleni, że za jednym zamachem udało nam się odbyć tę podróż sentymentalną, odwiedzając rodzinę ojca i mamy oraz ich rodzinne strony.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Rogoźnie"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.