Facebook Google+ Twitter

"Podróż Turila" fantastyczna powieść o kosmicznym grabarzu

Czytelnik fantastyki zaczytujący się opowiadaniami Stanisława Lema, a zwłaszcza "Ostatnią podróżą Ijona Tichego", która powstała w 1999 r. w cyklu "Dzienników gwiazdowych", z przyjemnością sięgnie po „Podróż Turila” Michaela Marcusa Thurnera.

Okładka książki „Podróż Turila” Michaela Marcusa Thurnera / Fot. Fot.Lesław Adamczyk„Podróż Turila” Michaela Marcusa Thurnera, jest fantastyczną powieścią o kosmicznym grabarzu, który przemierza galaktykę powietrznym statkiem, będącym kosmicznym karawanem. Turil nie jest pospolitym grabarzem. Problemy, z jakimi musi się zmierzyć, są ogromne. Turil ma kłopoty ze swoim powietrznym statkiem, Gelfarem, który próbuje przejąć nad podróżą i działaniami Turila kontrolę. Wszystko zaczyna się prozaicznie od kosmicznego pogrzebu. W chwili przygotowywania ceremonialnego pogrzebu na Domiendramie słyszy bowiem przepowiednię: „Również i tobie, przyjacielu, w niedługim czasie narzucona zostanie rola zmuszająca cię do podejmowania decyzji, które mogą unicestwić całe narody.”

Harry Potter a fantastyka

Ponieważ usłyszał ją od lekko zmanierowanej i przestarzałej sztucznej inteligencji, nie wziął tych słów na poważnie. Pominął również inne znaki dawane przez kosmos. To wszystko doprowadziło do późniejszych nieprzewidywalnych zdarzeń. Jakby tego było mało, w kosmosie zaczęli grasować Kitarzy, tajemniczy, okrutni i nieprzewidywalni. Pojawiają się nagle, atakują, grabią, niszczą, mordują i znikają tak szybko, jak się pojawili. Czegoś szukają. Do tej pory żadna planeta nie była w stanie się im przeciwstawić. I co miałby w tej sytuacji zrobić grabarz? Wszystko jest bardziej skomplikowane niż się wydaje.

Dlaczego głównym bohaterem jest grabarz, a nie, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, jakiś bohater w typie Spidermana. Dlaczego istnieją kosmiczni grabarze, zwani też tanatologami?

Odpowiedzi na to pytanie udziela Nekromancjon, podszywająca się pod wyrocznię sztuczna inteligencja: „Według oficjalnej wersji - przybywacie tutaj, aby nauczyć się i zrozumieć jak najwięcej z kultury śmierci. W rzeczywistości jednak chcecie swojemu nudnemu i bezbarwnemu życiu nadać odrobinę akcji. Przez zbieranie informacji na temat kultu śmierci, fenomenu śmierci, spektaklu śmierci. W nadziei uzyskania całkowitej wiedzy na temat, jaki właściwie sens ma przechodzenie ze światła do ciemności.”

Grabarze, tacy jak Turil, zbierają o śmierci filozoficzne nieco informacje, interesują się śmiercią, starają się ją poznać. Pomimo tego, w Turilu pojawia się element zwątpienia i poczucia beznadziejności.

"Podróż Turila” jest powieścią potrafiącą rozbudzić ciekawość czytelnika w różnym wieku. Można ją traktować poszerzenie wiedzy na temat fenomenu śmierci, który jest nie do zrozumienia.

Thurner napisał powieść o wartkiej akcji, pełnej wyrazistych postaci, zaciekawiającą swoistymi momentami dowcipu czy humoru. Napisał powieść, przy której można odpoczywając, rozwiązywać problemy zgoła filozoficzne czy moralne. Jego Turil jest dowcipny jak Ijon Tichy Stanisława Lema, chociaż chwilami mroczniejszy.

Jest to jednakowoż proza fantastyczna, ciekawa, odkrywcza, momentami zabawna. Dzięki czemu Michael Marcus Thurner dołączył do grona pisarzy wybitnych. Nie bez znaczenia jest, że książkę w sposób przyjazny dla polskiego czytelnika przetłumaczyli: Katarzyna Sowa i
Michael Sowa. Podróż Turila wydało wydawnictwo Prószyński i S-ka w lutym 2011 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

chyba dla mnie zbyt abstrakcyjne

Komentarz został ukrytyrozwiń

yt: Grabarze, tacy jak Turil, zbierają o śmierci filozoficzne nieco informacje, interesują się śmiercią, starają się ją poznać. Pomimo tego, w Turilu pojawia się element zwątpienia i poczucia beznadziejności.

Mistrzu Leslawie! Raczej trudno oczekiwac uniesienia i optymizmu! Pyrsk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa recenzja, osobiście nie czytam takich tematów ale może warto przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolanta Mariańska
  • Jolanta Mariańska
  • 22.03.2011 07:42

Interesująco się zapowiada. Przeczytam.
Dziękuję :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.