Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4783 miejsce

Podróże bez barier. Dlaczego niepełnosprawni nie podróżują?

Bariery architektoniczne? A może coś więcej? Co powoduje, że osobom niepełnosprawnym tak trudno wyjechać na wakacje i ich urlopy ograniczają się głównie do turnusów rehabilitacyjnych? Unia Europejska jak zawsze stara się przełamać bariery.

- Z badań, które jakiś czas temu opublikował GUS wynika, że prawie 80 proc. osób niepełnosprawnych wcale nie podróżuje. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, choć gdybyśmy chcieli je wymieniać, niewątpliwie jako pierwsze wskazalibyśmy bariery architektoniczne oraz lęk przed tym, że w razie potrzeby nie będzie obok kogoś, kto osobie niepełnosprawnej udzieli pomocy - mówi Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl - Dlatego warto mówić o tym, co przysługuje osobom niepełnosprawnym i czego mogą one oczekiwać od przedstawiciela biura podróży czy linii lotniczych.

Biura podróży przygotują dla osoby niepełnosprawnej ofertę indywidualną

Podróżowanie osób niepełnosprawnych nie jest niemożliwe, wymaga jednak większej ilości przygotowań i zapoznania się ze wszelkimi procedurami i przepisami, które mogą być pomocne w drodze. Należy zacząć od tego, że większość biur podróży nie posiada osobnych katalogów, w których zawarte by były wyjazdy przeznaczone wyłącznie dla osób niepełnosprawnych. Nie oznacza to oczywiście, że wyjazdów tego typu nie ma, jednak, by z nich skorzystać należy poprosić biuro podróży o przygotowanie specjalnej oferty, w której wyszczególnione zostaną obiekty hotelowe posiadające rozwiązania architektoniczne ułatwiające funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Warto, z góry zaznaczyć, co jest niezbędne, by taki podróżny czuł się komfortowo - pokój na parterze, winda, podjazdy, odpowiednia szerokość drzwi, wielkość łazienki czy możliwość wejścia wszędzie z psem przewodnikiem - i poprosić przedstawiciela biura, by zasięgnął szczegółowych informacji na temat danego obiektu.

Podobnie jest w przypadku wyjazdu organizowanego samodzielnie - zamiast martwić się o wyposażenie hotelu, lepiej skontaktować się z jego managerem i zapytać, jakie udogodnienia są zapewnione osobom niepełnosprawnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.