Facebook Google+ Twitter

Podróżne wiersze Bohdana Urbankowskiego

Oficyna "znaj" i płocki oddział Stowarzyszenia Autorów Polskich wydały książkę Bohdana Urbankowskiego pt. "Podróże".

Okładka książki "Podróże" Bohdana Urbankowskiego, wydanej w 2010 r. przez oficynę "znaj" oraz płocki oddział Stowarzyszenia Autorów Polskich. / Fot. Józef KomarewiczDwa lata temu oficyna "znaj" i płocki oddział Stowarzyszenia Autorów Polskich wydały książkę Bohdana Urbankowskiego pt. "Podróże". W najnowszym tomie zamieszczono, jak chciał autor, "wiersze o miłości i śmierci i jeszcze bardziej o miłości".

Bohdan Urbankowski, to gigant polskiej literatury i przede wszystkim "Książę poezji". Osobiście poznałem go w Płocku, w połowie lat osiemdziesiątych, podczas podsumowania III Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im.Władysława Reymonta w płockim KMPiK-u. "Motorem" owej imprezy literackiej był nieżyjący poeta - Stanisław Nawrocki. Wówczas z zapartym tchem słuchałem wykładu doktora Bohdana Urbankowskiego jako twórcy i teoretyka ruchu Nowego Romantyzmu. Mówił piękną polszczyzną, podbudowując filozoficznie uczestników tego płockiego, literackiego seminarium.

Piękna jest biografia tego literata, absolwenta Uniwersytetu Warszawskiego. Wgłębiając się w nią można znaleźć różne meandry życia. Na przykład usunięcie z uczelni za odmowę wstąpienia Urbankowskiego do PZPR, czy działalność w Nurcie Niepodległościowym w peerelowskich czasach oraz związek poety ze środowiskiem kombatantów AK i WiN, wynikający z rodzinnych powiązań. Literat uczestniczył w procesie redakcyjnym opozycyjnej prasy tzw. drugiego obiegu, również w stanie wojennym.

Gdzie nie pracował Urbankowski. Był i adiunktem w Instytucie Nauk Humanistycznych AWF, i kierownikiem literackim w Teatrze Płockim, przejściowo pracował również w Teatrze Faktu w TVP, miał też pracę w Redakcji Dramatu Polskiego Radia, był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika "Poezja" z którego został wyrzucony na wniosek Podstawowej Organizacji Partyjnej przy ZLP (mimo, że nie był partyjny) za opublikowanie w miesięczniku fragmentów książki o poezji stalinowskiej.

Jako poeta Bohdan Urbankowski zadebiutował w maju 1959 r. "wieczorem przy lwowskich świecach" w Bibliotece Miejskiej w Bytomiu. Wydaje kilka tomów wierszy, niektóre mocno zostały okrojone przez peerelowską cenzurę.
Nie sposób zliczyć wszystkich nagród poetyckich, które otrzymał Bohdan Urbankowski.

Dwie nagrody dla Urbankowskiego szczególnie wpadają w oko. 1972 r. i I Warszawska Jesień Poezji podczas której ten wybitny poeta otrzymał z rąk Zbigniewa Herberta Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Prezydium Rady Narodowej m.stołecznego Warszawy za "Tryptyk Polski" - Apel poległych, Warszawa 1944 i Śmierć Piłsudskiego. Druga data, to 1993 r. i XXII Warszawska Jesień Poetów w czasie której literat otrzymał tytuł "Książę Poezji".
Oprócz poezji Bohdan Urbankowski pisze dramaty wystawiane przez teatry m.in. w Krakowie, Kielcach, Wałbrzychu, Płocku. Spod jego pióra wychodzą również słuchowiska radiowe oraz scenariusze widowisk. Pisze również książki z historii polskiej filozofii.

Publikacja "Podróże", autorstwa Bohdana Urbankowskiego jest bogato ilustrowana zdjęciami literata w różnych życiowych sytuacjach z metaforycznymi podpisami. Po lekturze "Podróży" trzeba się zgodzić z Ivo Harakiem z Czech i jego osądem, zamieszczonym na ostatniej stronie okładki książki Urbankowskiego. Stwierdził mianowicie, że "Poezja Urbankowskiego jest bardzo kulturalna i celowo prosta..." Nic dodać, nic ująć. Brawo Książę Poezji za te intelektualne podróże!
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.