Podsumowanie 11. kolejki Dominet Basket Ligi

W najciekawszym meczu 11. kolejki Dominet Bank Ekstraligi Prokom Trefl Sopot pokonał Energę Czarnych Słupsk 87:79. W drugim rozegranym dzisiaj spotkaniu Polonia Warszawa uległa na własnym parkiecie akademikom z Koszalina 68:76.

Fot. Łukasz SolskiEugeniusz Kijewski, trener Prokomu Trefl Sopot delegował do walki wysoki skład, wprowadzając pod kosz Wójcika i Andersena. W pierwszej piątce wyszedł także Jeff Nordgaard, który w obecnym sezonie sporo minut spędza na ławce rezerwowych.

Pierwsze punkty dla mistrza Polski „za trzy” zdobył właśnie Nordgaard. Przy stanie 5:2 dla Prokomu o czas poprosił trener gości Igor Griszczuk, który chciał poukładać na nowo grę swoich koszykarzy w obronie. Po wznowieniu gry efektownym blokiem popisał się Jamajczyk Omar Barlett, który powstrzymał Adama Wójcika. 8 punktów w sześć minut rzucił Jeff Nordgaard. Dobrze współpracujący ze sobą gracze Prokomu przeprowadzali skuteczne akcje spod kosza, jak i z dystansu. Minutę przed końcem pierwszej kwarty, trzeci raz „za trzy” trafił Nordgaard, potwierdzając dobrą dyspozycję. 22:10 – tak zakończyła się pierwsza odsłona tego spotkania, która przebiegała pod dyktando gospodarzy.

Fot. Łukasz SolskiDrugą kwartę obie drużyny rozpoczęły w zmienionych składach. Na parkiecie nie było już najskuteczniejszego gracza meczu Norgaarda. Po pięciu minutach za sprawą dobrej gry rezerw Czarnych z przewagi Prokomu zostały tylko dwa punkty. Mimo tego Prokom nadal grał swoje i po 8 minutach prowadził różnicą nawet 10 „oczek”. Słupszczanie oddawali rzuty z nieprzygotowanych pozycji. Minutę przed końcem drugiej kwarty Prokom prowadził 37:26. W tym czasie Czarni zdążyli jeszcze zdobyć 3 punkty, ustalając wynik do przerwy na 37:29.

– Największym naszym problem jest nieprzygotowanie w stu procentach. Dzisiaj idzie nam wszystko “ok”. Staramy się wszystkie zagrywki zagrać tak, jak mamy je rozrysowane – powiedział w przerwie meczu dla TV4 skrzydłowy Prokomu – Jeff Nordgaard.

Trzecia kwartę rzutem „za trzy” rozpoczął Aleksander Kudriawcew i było 39:30 dla Czarnych. Dobre spotkanie rozgrywał Portorykańczyk Dalmau, który często popisywał się asystami. W kolejnej akcji czwartą „trójkę” trafił Nordgaard i zrobiło się 45:39. Tempo gry było bardzo szybkie, często akcje trwały zaledwie kilka sekund. Czarni próbowali w dogodnej sytuacji zwiększać tempo, wyprowadzając szybkie kontry. Po paru obronionych akcjach Czarni zbliżyli się do Prokomu na 54:50. Na zakończenie trzeciej kwarty z 9 metrów trafił Christian Dalmau. Po 30 minutach gry było 62:54. Korzystny wynik sopocianie powinni zawdzięczać Dalmau, który rozegrał bardzo dobrą trzecią odsłonę, mając na swym koncie 13 punktów i 8 asyst.

Na 11-punktowe prowadzenie wyprowadził Prokom Donatas Slanina, trafiając zza linii 6.25. Była to dziewiąta „trójka” gospodarzy. Po jednym z rzutów Dlamau wylądował na stopie rywala i skręcił staw skokowy, przez co nie mógł dokończyć swojego dzisiejszego dobrego występu. Faul techniczny otrzymał trener Czarnych Igor Griszczuk, który wprowadził na parkiet pięciu zagranicznych koszykarzy. Przepisy nakazują bowiem, aby na parkiecie przebywał przynajmniej jeden Polak w zespole. Na 5 minut przed końcem Prokom prowadził już różnicą 16 punktów. Za pięć fauli boisko musieli opuścić Atkins i Nordgaard, a na parkiecie z czterema faulami przebywał Slanina. Niesamowicie w czwartej kwarcie grał dla Czarnych Davis, lecz sam nie mógł nic zwojować przeciwko będącemu w kłopotach kadrowych Prokomowi. Ostatnie 3 minuty Prokom grał bez rozgrywającego. Ostatecznie sopocianie pokonali po ciekawym meczu Energę Czarnych Słupsk 87:79.

– Każdy mecz jest ciężki. W polskiej lidze, każdy chce z nami wygrać. Cały zespół gra dość słabo, raz lepiej raz gorzej, jest to przeplatane różnymi meczami. To nie było łatwe spotkanie, cały czas był walka o pozycję. Czarni Słupsk napierali. Bardzo się cieszymy z tego zwycięstwa – powiedział po meczu dla stacji TV4 Adam Wójcik.

Prokom Trefl Sopot - Energa Czarni Słupsk 87:79
(22:10, 15:19, 25:25, 25:25)

Prokom: Christian Dalmau 16, Donatas Slanina 16, Jeff Nordgaard 14, Adam Wójcik 13, Huseyin Besok 8, Jasmin Hukic 8, Rashid Atkins 4, Michael Andersen 4, Tomas Masiulis 2, Filip Dylewicz 2;

Czarni: Miah Davis 23, Aleksander Kudriawcew 20, Przemysław Frasunkiewicz 9, Alex Dunn 8, Omar Barlett 8, Darrell Tucker 5, Hubert Radke 4, Mantas Cesnauskis 2, Marcin Flieger 0.