Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15138 miejsce

Podsumowanie 2010. Najważniejsze wydarzenia w Azji

Przyjrzyjmy się najważniejszym wydarzeniom na kontynencie azjatyckim w mijającym roku.

Konflikt między Koreą Północą a Koreą Południową

Południowokoreański patrol wodny / Fot. EPATa sytuacja chyba najbardziej niepokoiła cały świat. Przypomnijmy, że stosunki między krajami pogorszyły się już 26 marca, kiedy to armia z północy została oskarżona o zatopienie południowokoreańskiej korwety "Cheonan". W wyniku eksplozji zginęło 46 żołnierzy. Kilka miesięcy później, dokładniej mówiąc 23 listopada, wojsko Korei Północnej ostrzelało wyspę swego południowego sąsiada - Yeonpyeong. Kilkadziesiąt rakiet zabiło cywili i żołnierzy. Od tej pory oba państwa są w stanie podwyższonej gotowości.

Pokojowy Nobel dla Liu Xiaobo

Niewątpliwe przyznanie Nagrody Nobla Chińczykowi było wielkim wydarzeniem nie tylko w Azji, komunistycznych Chinach, ale i na całym globie. Pokojową nagrodę otrzymał Liu Xiaobo, który w 2009 roku został skazany na 11 lat więzienia za krytykę władzy. W 1989 roku Xiaobo uczestniczył w protestach na Placu Niebiańskiego Spokoju. Przyznanie tej prestiżowej nagrody wywołało wielkie kontrowersje w kraju środka. Władze chińskie skutecznie blokowały strony internetowe informujące o przyznaniu Nobla.

Expo w Szanghaju

od 1 maja do 31 października trwała największa wystawa światowa. Hasło chińskiego EXPO brzmiało: "Lepsze miasto – lepsze życie". Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem - 73 miliony odwiedzających. Aż 250 państw zdecydowało się wysłać swoich przedstawicieli do Chin. Warto wspomnieć, że dużym powodzeniem cieszył się polski pawilon.

Powódź w Pakistanie

Rok 2010 był obfity w katastrofy naturalne, zwłaszcza powodzie, które dotknęły m.in. Polskę. Pod koniec lipca ulewne deszcze spowodowały powódź w odległym od Europy - Pakistanie. W wyniku utonięcia zginęło prawie 2 tysiące ludzi, a miliony straciły dach na głową.

Najwyższy wieżowiec

4 stycznia w Dubaju (ZEA) oddano do użytku najwyższy wieżowiec na świecie. Wysokość "Burdż Chalifa" wynosi 828 metrów, a całkowita liczba kondygnacji to 206. Koszt budowy wyniósł 1,5 miliarda dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mikee
  • Mikee
  • 29.06.2011 19:04

W pełni się z tobą zgadzam. Takie kraje kraje Jak ZEA, Kuweit czy Qatar. Mają, taki monopol( w każdym razie wiele miliardów dochodów z tego) na wydobycie ropy naftowej, żę już nie wiedzą w co mają pieniądze pakować. I zamiast, to UE ratować Grecję, to Greacja powinna sama się zwrócić, przy jakiejś pomocy duplomatycznej ze strony UE (jeżeli będzie taka potrzeba), o porzyczki ze strony tych krajów, które na prawdę mają pieniadze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 29.12.2010 21:00

Największe marnotrawstwo to ten wieżowiec. A tylu ludzi nie ma nawet dachu nad głową...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.