Facebook Google+ Twitter

Podsumowanie 2014 roku w RAFAMET S.A.

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-03-26 15:17

Rok 2014 w RAFAMET S.A. upłynął pod znakiem realizacji inwestycji infrastrukturalnej, opracowania dokumentacji nowych maszyn oraz działań restrukturyzacyjnych, których celem jest wzrost konkurencyjności Spółki na rynkach międzynarodowych.

RAFAMET S.A. za 2014 r. wypracował zysk netto w wysokości 766 tys. zł. Zysk na sprzedaży wyniósł 2,043 mln zł i był o 265 tys. zł wyższy niż w roku ubiegłym. W 2014 r. przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniosły 62,855 mln zł i były o 21,5 proc. niższe od przychodów uzyskanych w 2013 r. W 2014 r. RAFAMET wypłacił dywidendę z zysku za 2013 r. w wysokości 647,8 tys. zł. Na jedną akcję przypadała kwota 0,15 zł.

- Sytuacja finansowa RAFAMET po zakończeniu 2014 roku jest dobra. Wysokość zrealizowanych przychodów była co prawda niższa niż w latach poprzednich, ale wynika to w dużej części z faktu sprzedaży w analizowanym okresie mniejszej liczby wielkogabarytowych, a więc i wysokomateriałochłonnych obrabiarek, na rzecz obrabiarek mniejszych, zaliczanych do grupy obrabiarek małoseryjnych. Szeroko rozumiane otoczenie gospodarcze nie ułatwiało, w omawianym okresie, podejmowania przez naszych potencjalnych klientów decyzji o inwestycjach maszynowych. Naszą ambicją jest jednak, aby obecny rok był lepszy od minionego. Prowadzimy w tym kierunku działania, zarówno w odniesieniu do pozyskiwania nowych rynków zbytu jak i wprowadzania nowych innowacyjnych wyrobów. Ważnym elementem strategicznego rozwoju firmy w latach następnych jest oddanie do eksploatacji w 2015r. tzw. Hali Montażu II, czyli hali montażu odbiorowego. Inwestycja ta stanowi dla naszej firmy fundament jej dalszego rozwoju. Już teraz odbieramy pozytywne opinie oceniające funkcjonalność, nowoczesność oraz wyjątkową estetykę tego obiektu - mówi E. Longin Wons, Prezes Zarządu RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej.

Uzupełniająco należy podać, że nowa hala to obiekt o powierzchni ponad 3200 m2. Wartość inwestycji wyniosła około 16,9 mln zł. To nowoczesny obiekt spełniający wszelkie normy, w tym odbiorowe, na który składają się dwie połączone ze sobą hale: do montażu obrabiarek kolejowych (niska) oraz budowy wielkogabarytowych obrabiarek specjalnych (wysoka). Inwestycja ma zarówno charakter odtworzeniowy, jak i innowacyjno- rozwojowy. Oznacza to, że nowy obiekt zastąpi eksploatowaną dotąd starą halę montażu oraz umożliwi sprostanie coraz bardziej wygórowanym maszynowym normom odbioru obrabiarek tj. oczekiwaniom klientów. Obecnie do nowej hali są przenoszone pierwsze obrabiarki sprzedażowe oraz wyposażenie eksploatacyjne hali.

-Efektem działań inwestycyjnych i innowacyjnych ma być uzyskanie i utrzymanie znaczącej roli spółki RAFAMET na światowym rynku obrabiarek kolejowych oraz budowanie pozycji znaczącego gracza na rynku wielkogabarytowych obrabiarek specjalnych. Ważnym elementem strategii działania na najbliższy okres jest budowanie zdolności a więc kompetencji firmy do ciągłej popranej konkurencyjności - podkreśla E. Longin Wons.

W roku 2015 będą realizowane również inwestycje w rozwój parku maszynowego spółki. Będzie to następstwo przekształcania obecnego wydziału montażu w wydział obróbki ciężkiej. - Skala wszystkich inwestycji, w tym w postaci zakupu obrabiarki produkcyjnej Waldrich Coburg Multitec 3000 oraz budowy wielkogabarytowej wiertarko-frezarki WFA 200 (produkcja własna) jest bardzo duża. Odbieramy ją jako historyczną szansę dalszego rozwoju. Obecnie trudno jest oceniać dynamikę zmian, jakie zostaną wywołane tymi inwestycjami. Jeżeli w najbliższym okresie nie nastąpi katastrofalne załamanie się koniunktury gospodarczej na świecie to oceniamy, że z naszymi inwestycjami trafimy w punkt przełamania się złych nastrojów gospodarczych i mogą być one trampoliną pozytywnych wydarzeń w firmie. Ta ocena odnosi się również do zainteresowania – po okresie totalnej stagnacji – największymi wyrobami naszej firmy, tj. karuzelówkami typu KDC 800/1300 CNC - mówi Prezes E. Longin Wons. Prezes podkreśla jednocześnie, że na funkcjonowanie RAFAMETU, jako firmy działającej na globalnym rynku, duży wpływ ma międzynarodowa sytuacja geopolityczna.

- Rozwój firmy w perspektywie średnioterminowej zależy od sytuacji gospodarczej poszczególnych światowych centrów gospodarczych oraz rozmiarów niepewności politycznej wywoływanej konfliktami zbrojnymi na świecie. Są to elementy ograniczające naszą działalność. Pomimo tej sytuacji prowadzimy biznes, kierując nasze wyroby na rynki całego świata - dodaje prezes.

Główne kierunki sprzedaży w 2015 r. to m.in. Arabia Saudyjska, Chiny, Malezja, Tajlandia, Tajwan, Korea Południowa, Polska, Turcja, Niemcy, Słowacja, Serbia, a także Maroko, Etiopia, RPA oraz Argentyna, Australia i USA.

W 2014 r. Grupa Kapitałowa RAFAMET (po uwzględnieniu wzajemnych wyłączeń) osiągnęła przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów w wysokości 91,740 mln zł. Zespół Odlewni „RAFAMET” Sp. z o.o. osiągnął dodatni wynik finansowy netto w wysokości
1,064 mln zł.

Sytuacja finansowa w Zespole Odlewni „RAFAMET” Sp. z o.o. na przestrzeni 2014 roku uległa znaczącej poprawie, spółka zależna osiągnęła dodatni wynik finansowy netto. Do uzyskania dodatnich wyników przyczyniły się wdrożone działania restrukturyzacyjne, jak również poszerzony asortyment sprzedaży dla nowo pozyskanych klientów.


* * *

RAFAMET S.A.
Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym, hutniczym oraz zbrojeniowym. Udział eksportu w sprzedaży to około 70-80 proc. Kapitał zakładowy wynosi 43.187.010,00 zł.

* * *

Kontakt:
www.rafamet.com.pl

Aleksandra Dik

aleksandradik@adventure.media.pl
+ 48 604 231 738
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70


(Aleksandra Dik)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.