Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie I Kongresu Klastrów Polskich w Sejmie RP

Redakcja
Kongres Klastrów
Kongres Klastrów Fot. Krzysztof M. Ratschka
Doskonałą przestrzenią do podjęcia dialogu i miejscem konfrontacji poglądów na temat klasteringu, zarówno z perspektywy przedsiębiorców, przedstawicieli nauki jak i środowisk biznesowych – okazał się być I kongres Klastrów Polskich w Sejmie.

Pierwszy raz w historii polskiej polityki, na tak szeroką skalę, do jednego stołu obrad w celu uzyskania porozumienia, omówienia najważniejszych problemów i ustalenia podstawowych zasad działania usiedli przedstawiciele diametralnie różnych środowisk. Począwszy od reprezentantów biznesu, przedsiębiorców, właścicieli firm, członków zarządów najważniejszych klastrów w Polsce, poprzez przedstawicieli polityki, ministrów i wiceministrów, starostów, posłów, senatorów, prezydentów miast, burmistrzów, skończywszy na pracownikach naukowych, przedstawicielach środowisk naukowych z całej Polski.

Kongres w rezultacie zgromadził ponad 400 osób. Kongres został zorganizowany przez Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej, Związek Pracodawców Klastry Polskie i Klaster Instytucji Otoczenia Biznesu – Biznes Klaster. Patronat nad konferencją objęła m.in. Ewa Kopacz – Marszałek Sejmu RP, Janusz Piechociński – Wicepremier, Minister Gospodarki, Elżbieta Bieńkowska – Minister Rozwoju Regionalnego, Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Bartłomiej Bodio – poseł na Sejm RP, odpowiedzialny za kierowanie pracami Parlamentarnego Zespołu do spraw Polityki Klastrowej jak również marszałkowie 16 województw, wojewodowie, przedstawiciele miast.

W dyskusjach głos zabrali: lider analizy klastrowej, reprezentant Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Maciej Dzieżanowski; Bożena Lubińska-Kasprzak prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości; Tomasz Kozłowski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Doradczego i Konsultingowego - Klastry Polski Wschodniej; Małgorzata Szczepańska z Ministerstwa Gospodarki; wiceminister gospodarki Grażyna Hanclewska; Jacek Guliński Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski; Olgierd Dziekoński – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Marcin Seniuk z Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu; Joanna Oberbek – Kierownik Referatu Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacji w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Wiceprezes Zarządu BioBaltica Sp. z o.o.; Jakub Karp z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, specjalista ds. Certyfikacji Klastrów; założyciel WSB-NLU Krzysztof Pawłowski; Iwona Wendel Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Andrzej Siemaszko, Bożena Cebulska – Prezes Zarządu Warmińsko – Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Olsztynie, reprezentantka Klastra Mazurskie Okna i wielu innych. Na kongresie pojawili się starosta ostródzki Włodzimierz Brodiuk; członkowie parlamentarnego zespołu ds. polityki klastowej: Artur Bramora przewodniczący komisji ds. Edukacji i Młodzieży, Cezary Olejniczak wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej, posłowie, senatorowie, starości, burmistrzowie, prezydenci miast, szefowie klastrów, prezesi spółek etc.

Żywy udział w debatach brali przedstawiciele kluczowych polskich klastrów. Swoimi refleksjami podzielili się między innymi: prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie Krzysztof Krystowski; Jarosław Bulanda z Klastra Lotniczego; Tomasz Kozłowski z Biznes Klastra; Wojciech Materna z Klastra IT; Mieczysław Kwiatkowski z Klastra Lubelskie Drewno; Wojciech Zalewski, Andrzej Spychalski z Klastra Spożywczego; Janusz Sobieraj z Klastra Przemysłowego COP, Agata Putowska z Klastra Lubelskie Drewno i wielu innych.

Kongres rozpoczął się od słów wstępu wygłoszonych przez Tomasza Kozłowskiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Doradczego i Konsultingowego i jednoczesnego Koordynatora Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu. Następnie Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej, Pan Bartłomiej Bodio wygłosił ciepłe słowa powitania wyrażając nadzieję na owocne, przebiegające w przyjaznej atmosferze obrady. Co więcej wyraził przekonanie, że owe rozmowy spowodują zintensyfikowanie współpracy potrójnej helisy.
Grażyna Hancelwska Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki wraz z Bożeną Wendel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego z pełnym przekonaniem zaznaczyły, że Kongres to niezwykłe wydarzenie dla polskiej gospodarki, w czasie którego należy odnaleźć rozwiązanie w jaki sposób powodować konkurencyjność polskiej gospodarki, wzmacniać istniejące już fundamenty i budować przewagi oparte na wprowadzaniu innowacji gwarantujących rozwój kraju. Co więcej, obie panie dodały, że ze względu na to, iż obecnie powstaje rządowy program wspierania przedsiębiorstw kongres odbył się jeszcze w tym momencie, w którym prośby i postulaty przedsiębiorców dotyczące programowania nowego planu wspierającego przedsiębiorstwa mogą być uwzględnione.

„W nowej pespektywie mówimy o finansowaniu na poziomie regionalnym i krajowym i wsparcie dla klastrów kluczowych na szczeblu krajowym będzie związane z inteligentną specjalizacją, bo to jeden z warunków ex-ante, który stawia komisja europejska. Dotychczasowe finansowanie w krajach o wyższym poziomie innowacyjności, skupiają swoją uwagę na pewnych specjalizacjach i my też powinniśmy do tego dążyć. Na poziomie krajowym wsparcie będzie dotyczyło dużych projektów, zmierzających do tworzenia nowych produktów i nowych technologii, wchodzenia najlepszych polskich klastrów w europejskie i globalne łańcuchy wartości dodanej, będzie wsparcie dla klastrów w nawiązywaniu współpracy z innymi klastrami w UE w tych samych obszarach albo na ich styku, po to by wspólnie opracowywać produkty, które będą miały szanse stać się specjalnością eksportowa także poza obszarem UE” zaznaczyła Grażyna Hanclewska.

Z ogromną aprobatą spotkała się wypowiedź Włodzimierza Borodiuka, starosty ostródzkiego, propagatora polityki klastrowej, który podkreślił, że niezbędne jest pobudzenie rozwoju samorządów w zakresie polityki klastrowej, ponieważ wyłącznie dzięki takim działaniom rozwój gospodarki w Polsce jest widoczny. Jako przykład skutecznego wykorzystania środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej poda

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto