Facebook Google+ Twitter

Podsumowanie I Regat Klastrów Polskich w Sopocie

Zakończyły się pełne emocji I Regaty Klastrów Polskich rozgrywane 10 i 11 sierpnia 2013 r. w Sopocie. Załogi składające się z przedstawicieli klastrów z całej Polski rywalizowały w klasach Delphia 28 i Skippi.

Załoga Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw na jachcie I Regaty Klastrów Polskich, które zostały zorganizowane z inicjatywy Pomorskiego Klastra Żeglarskiego można z pewnością uznać za bardzo udaną imprezę. W zawodach uczestniczyły załogi składające się z członków klastrów, którzy zaprezentowali wysoki poziom i zapewnili mnóstwo wrażeń.

I Regaty Klastrów Polskich w Sopocie / Fot. POZŻPierwsze sobotnie wyścigi zostały rozegrane w rzęsistym deszczu i chłodzie, co jednak nie przeszkadzało w utrzymaniu gorących emocji. Drugi dzień regat przyniósł odmienne warunki pogodowe, uczestników przywitało słońce i silny wiatr, dochodzący do 30 węzłów. Zbyt silny wiatr uniemożliwił co prawda rozegranie wyścigów w klasie Skippi, jednak zrekompensowała to duża widowiskowość i ogromne emocje w trzech wyścigach w regatach jachtów Delphia 28. Regaty pod hasłem "Złap wiatr i wyluzuj" zostały rozegrane na akwenie Zatoki Gdańskiej po trasie Molo Orłowo - Molo Sopot - Molo Brzeżno.

Zwycięzcami w klasie Delphia 28 została reprezentująca Gdański Klaster Budowlany załoga "Oksywie" w składzie: Józef Ksielewski, Krzysztof Serafinowicz, Stefan Okurowski, Leszek Kamiński i Sławomir Saciłowski. Drugie miejsce zajął Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw na jachcie "Karwiny" z załogą: Patryk Węgrzynek, Joanna Węgrzynek, I Regaty Klastrów Polskich w Sopocie / Fot. POZŻAnna Figiel. Podkreślić należy, że była to jedyna niemal w całości żeńska załoga i do tego zdecydowanie najmłodsza. Tym większe uznanie i podziw dla zawodników, którzy mimo opóźnień w startach w kilku wyścigach kończyli je zawsze na czołowych pozycjach, zajmowali drugą pozycję po pierwszym dniu i wygrali ostatni decydujący o ostatecznych pozycjach wyścig. Na trzecim miejscu uplasował się jacht "Chylonia" z załogą Klastra Logistyczno-Transportowego „Północ-Południe” w składzie: Joanna Gburzyńska, Beata Trochymiak, Emilia Michalska, Marzenna Kreft i Julia Pawłowska. W klasie Delphia 28 rozegrano zgodnie z planem 6 wyścigów.

I Regaty Klastrów Polskich w Sopocie / Fot. POZŻW klasie Skippi zwyciężył jacht "Mechanik" z załogą mieszaną: Michał Bułkin, Jerzy Żygadło, Sławomir Pawłowski oraz Aleksandra Brodiuk z OKIP. Na drugiej pozycji uplasował się jacht "Gronowo" z załogą: Tomasz Malewski, Jacek Wroński, Włodzimierz Brodiuk i Tomasz Kowalewski. Na trzecim stopniu podium stanęła załoga Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw na jachcie "Chili Bar": Paweł Kupczyński, Małgorzata Ligas, Izabela Okarmus i Joanna Zalewska – w tej klasie również załoga OKIP była najmłodszą i jedyną żeńska. Ze względu zbyt silny wiatr wyścigi w tej klasie drugiego dnia nie odbyły się i zakończono zawody po 3 wyścigach z soboty.

Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, który w zawodach wystawił jako jedyny tak młode i niemal w całości żeńskie załogi okazał się strzałem w dziesiątkę. OKIP najwięcej razy ze wszystkich klastrów stanął na podium - w dwóch klasach zajmując w sumie 1 miejsce, 2 miejsce i 3 miejsce co jest niepodważalnym sukcesem. Odbierać go można jako symboliczny znak, że przyszłość należy do młodych i innowacyjnych liderów. I Regaty Klastrów Polskich w Sopocie / Fot. POZŻ-"Bardzo cieszę się z sukcesu mojego teamu. Jak widać dziewczyny są zawodowe i profesjonalne nie tylko w pracy w naszym klastrze, ale również reprezentując go w zawodach sportowych." - chwalił zasłużenie swój zespół Bogdan Węgrzynek, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Regaty w Sopocie zostały poprzedzone 9 sierpnia konferencją i warsztatem dotyczący wyboru kluczowych klastrów, które miało miejsce na PGE Arena w Gdańsku. Kluczowym punktem wydarzenia było jednak podpisanie porozumienia o międzynarodowej współpracy między Międzynarodowym Klastrem Stosunków Gospodarczych "Futura", Związkiem Pracodawców Klastry Polskie i Ogólnopolskim Klastrem Innowacyjnych Przedsiębiorstw, które z pewnością wpłynie na rozwój polskiej gospodarki, między innymi dzięki udziałowi polskich reprezentantów w wielu międzynarodowych projektach.

Organizatorami I Regat Klastrów Polskich był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Akademia Marynarki Wojennej, Sopocki Klub Żeglarski, Fundacja Sport na Zdrowie, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw i Agencja Promotorska Menu Group.

Anna Figiel

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.