Facebook Google+ Twitter

Podsumowanie III Europejskiego Kongresu Kobiet

W niedzielę 18 września w Warszawie zakończył się dwudniowy, III Europejski Kongres Kobiet podczas, którego aktywistki opracowały ponad 200 postulatów.

Tegoroczny kongres był jednym z oficjalnych wydarzeń polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Stąd też głównym hasłem towarzyszącym było: "Quo vadis Polsko, quo vadis świecie, quo vadis kobieto?".

W sobotę kongres rozpoczęła rzeczniczka prasowa, Dorota Warakomska. Ponadto w ceremonii otwarcia wzięli udział m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, posłanka do Parlamentu Europejskiego Danuta Huebner oraz Anna Komorowska. Jerzy Buzek pogratulował aktywistkom ważnego kroku ku zwiększeniu liczby kobiet w polityce. Październikowe wybory będą bowiem pierwszymi podczas, których 35 proc. miejsc na listach wyborczych przypadnie paniom. Z kolei Henryka Bochniarz przypomniała, że jest to jedynie częściowy sukces, gdyż postulat zakładał wprowadzenie parytetów.

Podczas drugiego dnia kongresu pod hasłem "Z perspektywy kobiet o perspektywach kobiet" odbył się okrągły stół ministrów ds. równości kobiet i mężczyzn na rynkach pracy oraz debata przedwyborcza z udziałem liderek najważniejszych partii.

Poza tym uczestniczki wybierały najbardziej interesujące je panele i sesje tematyczne, a następnie w grupach opracowywały odczytane na zakończenie postulaty.

W sumie wyłoniono ponad 200 postulatów, w tym dotyczące m.in. wyrównania płac mężczyzn i kobiet, parytetów na listach wyborczych i umieszczanie kobiet na listach na przemian z mężczyznami oraz 40 proc. kwot dla kobiet w zarządach i radach nadzorczych spółek publicznych (do 2015 roku dobrowolne, a później obligatoryjne).

Ponadto uczestniczki kongresu za niezbędne uważają powołanie pełnomocniczki ds. równego statusu kobiet i mężczyzn.
Pod hasłem prawa do decydowania o życiu osobistym kobiet, postulowano o liberalizację ustawy antyaborcyjnej, refundację kosztów zapłodnienia in vitro, dostęp do bezpłatnej antykoncepcji oraz edukację seksualną w szkołach.
Kobiety chcą także ratyfikowania przez Polskę konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet.
Poza tym aktywistki postulują o wspracie przez państwo osób zależnych- dzieci, niepełnosprawnych i starszych oraz monitorowanie sytuacji kobiet na rynku pracy ( w tym szczególnie młodych dopiero wchodzących na rynek pracy, jak i w wieku przedemerytalnym).

Uczestniczki kongresu poparły również pomysł nazwania Mostu Północnego w Warszawie imieniem Marii Skłodowskiej-Curie.

Duże emocje wzbudziła dyskusja na temat kobiet w wieku 50+ na rynku pracy. Uczestniczki panelu nie domagały się specjalnych ulg, a jedynie równego traktowania na rynku pracy. Zdaniem aktywistek konieczne jest zmienienie mentalności pracodawców, którzy niedoceniają doświadczenia dojrzałych kobiet i dyskryminują je podczas rozmów kwalifikacyjnych.

W III Kongresie Kobiet uczestniczył także premier Donald Tusk, który podczas swojego przemówienia docenił wkład organizatorek w budowanie równouprawnienia w Polsce, a także poparł postulat wyrównania płac, nazywając go "domaganiem się elementarnej sprawiedliwości". Premier pogratulował Oldze Krzyżanowskiej, wybitnej lekarce, działaczce społecznej i politycznej, Nagrody Specjalnej Kongresu.

Jednym z haseł kongresu było "Kobiety do wyborów", bowiem organizatorki nie ukrywają, że wspierają wszystkie panie startujące w wyborach, niezależnie od przynależności partyjnej. Jednakże w zorganizowanych podczas III Kongresu Kobiet prawyborach większość pań, bo aż 45,8 proc., zagłosowało na Platformę Obywatelską. Drugie miejsce z 24,3 proc. poparciem zajął Ruch Palikota, a trzecie SLD z 17,1 proc. Dalej uplasowało się PSL z wynikiem 5,2 proc., PiS z 3,4 proc. oraz PJN z 1,4 proc. głosów.

W III Kongresie Kobiet wzięła udział rekordowa liczba uczestników - prawie 7 tysięcy osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.