Podsumowanie olimpijskiej niedzieli: Chiny wciąż liderem

W klasyfikacji medalowej Chińczycy utrzymali swoje prowadzenie. Dobre starty w dzisiejszych zawodach odnotowali polscy szczypiorniści i siatkarze. Zapraszamy na podsumowanie drugiego dnia igrzysk.

Występy Polaków:

Dzień dobrze rozpoczęła Mirosława Sagun-Lewandowska, która w finale konkurencji strzelania z pistoletu pneumatycznego, uplasowała się na 5. pozycji.

Fatalny start na igrzyskach w Pekinie zaliczyła natomiast tenisistka Marta Domachowska, która przegrała z Bułgarką Cwetaną Pironkową 3:6 oraz 4:6. Tym samym nie zobaczymy już Polki w grze pojedynczej tenisowego turnieju. Domachowska będzie miała jednak okazję zmierzyć się w deblu, gdzie zagra w parze z Agnieszką Radwańską.

Liderem w wyścigach żeglarskiej klasy Finn nie jest już Rafał Szukiel. Polak swój trzeci wyścig ukończył na 19. pozycji. W kolejnych zmaganiach Szukiel uplasował się na 12. miejscu, przez co spadł na 7. lokatę w kwalifikacji generalnej.

Blisko dobrnięcia do strefy medalowej był nasz szpadziarz - Radosław Zawrotniak, jednak po dość kontrowersyjnych decyzjach sędziego, Polak dobrnął jedynie do ćwierćfinału rozgrywek. Tu uległ Węgrowi - Gaborowi Boczkowi 8:15.

Dobrze spisali się nasi wioślarze, którzy dzięki swojemu znakomitemu startowi popłyną w półfinale. Czwórka: Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Konrad Wasielewski oraz Adam Korol wygrała swoją rywalizację uzyskując rezultat 5.38,76.

/ Fot. PAPŚwietny start na igrzyskach mieli reprezentanci Polski w sportach zespołowych. Szczypiorniści rozgromili gospodarzy turnieju 33:19. Polacy od początku przejęli inicjatywę i regularnie zwiększali swoją przewagę. Do przerwy, podopieczni Bogdana Wenty prowadzili aż 21:10! Mimo że w drugiej połowie Polacy mieli problemy z wykańczaniem akcji, zakończyli mecz ze znaczną przewagą.

Szans rywalom nie dali też polscy siatkarze, którzy pokonali Niemców w setach 3:0. W pierwszej odsłonie Polacy zdominowali rywali i wygrali do 17. Bardzo nerwowy był natomiast drugi set, w którym to walka toczyła się do samego końca. Zarówno Polacy jak i Niemcy mieli kilka piłek setowych. Zawodnicy z Niemiec popełniali jednak dużo błędów co wykorzystali Polscy siatkarze i ostatecznie wygrali set 33:31. W trzeciej części spotkania Polacy odskoczyli rywalom i mimo chwili słabszej gry, pewnie zakończyli mecz, wygrywając w ostatniej odsłonie 25:20.

W finale 400 metrów stylem dowolnym kobiet nie zobaczymy Otylii Jędrzejczak. Polka w kwalifikacjach zajęła 9. lokatę. Przed Otylią jeszcze jeden występ w jej ulubionej konkurencji 200 metrów stylem motylkowym.

Ważne finały:

Michael Phelps płynie po rekord świata na 400 metrów. / Fot. EPA/PATRICK B. KRAEMERDzień od zwycięstwa zaczął pływak - Michael Phelps, który wygrał w konkurencji 400 metrów stylem zmiennym. Amerykanin dzięki wynikowi 4.03,84 ustanowił nowy rekord świata. Drugi był Węgier - Laszlo Cseh, natomiast brąz wywalczył rodak Phelpsa - Ryan Lochte.

W szpadzie mężczyzn triumfował Włoch - Matteo Tagliariol, który wygrał z Francuzem - Fabrice Jeannetem 15:9. Trzeci był Jose Luis Abajo z Hiszpanii.

W finale kolarstwa szosowego kobiet zwyciężyła Nicole Cooke z Wielkiej Brytanii z wynikiem 3:32.24. Druga była Szwedka - Emma Johansson, trzecia natomiast Włoszka - Tatiana Guderzo.

Klasyfikacja generalna:

W medalowej klasyfikacji generalnej wciąż prowadzą gospodarze igrzysk olimpijskich z dorobkiem sześciu złotych medali i dwóch srebrnych. Za nimi znajduje się Korea Południowa. Trzeci są Amerykanie. Polacy nadal pozostają bez zdobyczy medalowych.