Facebook Google+ Twitter

Podsumowano projekt "Innowacyjna Gospodarka"

W warszawskim hotelu Marriott odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Innowacyjna Gospodarka" realizowany przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości z Katowic, wydawcę miesięcznika Nowy Przemysł i portalu wnp.pl.

 / Fot. logo ze strony www.wnp.plKonferencja, która odbyła się 3 marca była podzielona na trzy sesje, w ramach których podejmowano po kilka tematów związanych z danym obszarem. Na pierwszy ogień poszła tematyka związana z "Innowacyjną Polską". Kolejnym obszarem objętym dyskusją był "Innowacyjny Biznes", natomiast ostatnim - "Finansowanie Rozwoju". Zgromadzeni goście dyskutowali m. in. o możliwościach rozwoju innowacyjnych przedsięwzięć dzięki pozyskiwaniu środków unijnych. Zastanawiali się również, czy lepiej jest "sprowadzać" i adaptować proinnowacyjne rozwiązania z zagranicy, czy kłaść nacisk na rozwój badań, żeby tworzyć własne technologie. Warszawska konferencja była podsumowaniem zainaugurowanego w 2007 r. projektu katowickiego towarzystwa.

Wcześniej konferencje, dotyczące innowacyjnej gospodarki zorganizowano w kilku polskich miastach. 14 listopada 2007 r. odbyła się konferencja we Wrocławiu. Następnie spotkania odbywały się w Krakowie (10 grudnia 2007 r.), Poznaniu (14 stycznia 2008 r. i Katowicach (6 lutego 2008 r.).
Myślą przewodnią edycji wrocławskiej była innowacyjność pojmowana jako narzędzie kreowania nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego i sposób na zyskanie biznesowej przewagi. Konkluzją krakowskiego spotkania było natomiast stwierdzenie, że największą polską przeszkodą w rozwoju innowacyjnej gospodarki jest brak współpracy pomiędzy sferą nauki i biznesu oraz ogólnie niskie wydatki firm na badania. Te ostatnie są w Małopolsce - jak to określono podczas obrad - "drastycznie niskie". Tylko zaufanie pomiędzy ludźmi nauki a przedsiębiorcami pozwoli nadrobić "innowacyjne zaległości".

Na trzeciej konferencji, która odbyła się w Poznaniu, zaznaczono, że poziom innowacyjności firmy nie zależy już w tak dużym stopniu od techniki. W dzisiejszych czasach coraz ważniejsze staje się właściwe podejście do pracownika, pozwalające mu realizować indywidualne pomysły. Czwarta z serii konferencji projektu "Innowacyjna Gospodarka" odbyła się w Katowicach. Tym razem dyskusja ekspertów skupiła się wokół tematyki klastrów i sieci współpracy. Po raz kolejny stwierdzono, że innowacyjność możliwa jest tylko w przypadku świadomego współdziałania nauki, biznesu (podobne wnioski sformułowano w Krakowie) i administracji.

Organizatorzy cyklu konferencji mają nadzieję, że wnioski, do których doszli uczestnicy projektu w niedalekiej przyszłości zostaną wprowadzone w życie. Tylko to umożliwi polskim regionom nadrobienie innowacyjnych zaległości i "podskoczenie" w rankingu „European Innovation Scoreboard”.

Honorowy patronat nad niedawno zakończonym projektem objęli: Minister Gospodarki, Minister Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.