Facebook Google+ Twitter

Podtopienia w Polsce: Bilans i ostrzeżenia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-23 11:21

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził drugi stopień zagrożenia intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce.

Na całym obszarze województwa w dalszym ciągu przewiduje się wystąpienie intensywnych opadów deszczu. Przewidywana wielkość opadów wyniesie lokalnie do około 50 litrów na metr kwadratowy w ciągu najbliższych 12 godzin. Oznacza to, że w Małopolsce dojdzie do podtopień, a nawet uszkodzenia dróg i budynków.

Pierwszy stopień zagrożenia ulewami wprowadzono za to w województwie świętokrzyskim i na Śląsku. Oznacza to utrudnienia dla mieszkańców tych regionów - mogą wystąpić problemy z komunikacją miejską oraz lokalne podtopienia.

W Dobczycach w Małopolsce nieprzejezdne są już drogi a niektóre domy zostały podtopione. Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, ze wstępnych informacji wynika, że zalanych zostało około 150-ciu budynków. "Po intensywnych opadach woda zalała budynki, a także drogę z Myślenic do Gdowa. Jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnej biorą obecnie udział w działaniach ratowniczych, które polegają głównie na wypompowywaniu wody z zalanych obiektów, a także usuwaniu powalonych drzew" - poinformował rzecznik.

W zlewni Soły, Skawy, Raby, górnego Dunajca oraz Białej Tarnowskiej woda może
przekroczyć stany ostrzegawcze.

Tymczasem w województwie śląskim w zlewni Małej Wisły, Przemszy, Soły oraz na mniejszych dopływach Wisły na terenie województwa spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody, który może przekroczyć stany ostrzegawcze. W niektórych miejscach rzeki mogą nawet przekroczyć stany alarmowe.

Zapowiadany jest też wzrost poziomu wody w rzekach w województwie świętokrzyskim. W ciągu najbliższej doby w wyniku intensywnych opadów w zlewni Nidy i Czarnej Staszowskiej woda w rzekach może lokalnie przekroczyć stany ostrzegawcze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.