Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33530 miejsce

Podwodna bomba ekologiczna

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2007-11-08 11:50

Silnie toksyczny związek chemiczny, jakim jest tributylocyna (TBC), przeniknąły do strefy przybrzeżnej Zatoki Gdańskiej. Stwierdzili to naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy przeprowadzili badania wód portowych w Gdańsku i Gdyni, m.in. w rejonach trójmiejskich przystani jachtowych.

 / Fot. Grzegorz Mehring- Badaliśmy akweny portowe w ramach międzynarodowego projektu badawczego Unii Europejskiej - zaznacza prof. Jerzy Falandysz, kierownik Zakładu Chemii Środowiska i Ekotoksykologii Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. - Pobraliśmy próbki osadów dennych z gdyńskiego basenu Żeglarskiego i z gdańskich przystani jachtowych nad Śmiałą Wisłą. Zostały one przebadane w wyspecjalizowanych laboratoriach zagranicznych, bo w Polsce nie mieliśmy takich możliwości. Stwierdzono, że próbki zawierają dużą ilość tributylocyny, będącej składnikiem farb przeciwporostowych, zapobiegających porastaniu podwodnych części kadłubów statków przez organizmy morskie. W basenach klubów żeglarskich cumują jachty i łodzie pomalowane takimi farbami. Woda wypłukuje tributylocyny, a te osadzają się na dnie, skażając środowisko wodne.
Obok basenu Żeglarskiego w Gdyni, TBC w dużym stężeniu występuje w osadach dennych basenów przystani w Gdańsku Górkach Zachodnich, należących do Jachtklubu Morskiego "Neptun" w Gdańsku, Jachtklubu Stoczni Gdańskiej i gdańskiego ośrodka Akademickiego Związku Sportowego w Warszawie. Organizmy ryb (cierniki) bytujących w tych akwenach zawierają względnie spore ilości TBC. Natomiast alarmująco duże stężenia trucizny zawierają osady stoczniowe w rejonie wyspy Ostrów.
Szkodliwość tributylocyny wynika z bardzo dużej toksyczność dla całej gamy organizmów żyjących w toni wodnej i na dnie. Najbardziej narażone na ich zabójcze oddziaływanie są mięczaki (ślimaki, małże i ostrygi), larwy niektórych gatunków ryb i roślinność wodna. W przypadku mięczaków stwierdzono występowanie zaburzeń wywoływanych przez tributylocynę, w tym przybieranie cech męskich przez osobniki żeńskie. TBC, nagromadzana w organizmach jadalnych gatunków zwierząt morskich, poprzez morski łańcuch pokarmowy trafia m.in. do organizmu człowieka (wątroby), zagrażając uszkodzeniem genetycznym płodu.
Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, powiedział, że od 2003 roku obowiązuje zakaz Międzynarodowej Organizacji Morskiej używania TBC w farbach antyporostowych, którymi malowane są nowe lub remontowane statki . Muszą one być przykryte nową warstwą lub usunięte z kadłubów statków do roku 2008. Próba wydobycia z wód portowych osadów grozi ich naruszeniem i skażeniem morza na dużą skalę. Decyzję o ich bezpiecznym wydobyciu musi podjąć minister środowiska.
Jacek Sieński

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.