Facebook Google+ Twitter

Podwójna asteroida ominęła Ziemię

Podwójna asteroida 2008 BT18 około godziny 17 minęła wczoraj naszą planetę. Zagrożenia nie było. 2008 BT18 ominęła Ziemię w bezpiecznej odległości 2,24 miliona kilometrów.

http://www.spiegel.de/wissenschaft/weltall/0,1518,565119,00.html / Fot. screenAsteroida 2008 BT18 pędziła z prędkością 45 tys. km/h. Około godz. 17 znalazła się najbliżej Ziemi. Jednak obaw co do tego, że uderzy w naszą planetę nie było, gdyż odległość między nią a Ziemią wyniosła 2,24 miliona kilometrów, albo 0,015 jednostek astronomicznych. Jest to sześciokrotna odległość między Ziemią a Księżycem. Średnica większego kawałka pary asteroid wynosiła 600 metrów, a mniejszego co najmniej 200 metrów.

Skąd wiemy o 2008 BT18?

Asteroida została odkryta już pod koniec stycznia w instytucie badawczym Massachusetts Institute of Technology, finansowanym przez Pentagon. Jednak teleskopy potwierdziły istnienie obiektu później. Od niedawna wiemy, że chodzi o podwójną asteroidę. Również przed kilkoma dniami naukowcy przedstawili teorię powstawania binarnych systemów asteroid. Według uczonych, Słońce nieregularnie je nagrzewając powoduje ich rozszczepianie.

Kiedy możemy się spodziewać kolejnego spotkania z asteroidami?

Według dotychczasowych obliczeń, na następne spotkanie z asteroidą możemy liczyć w kwietniu 2018 roku. Odległość - 0.14114 jednostek astronomicznych, będzie dziesięć razy bezpieczniejsza od tej, z którą mamy do czynienia obecnie.

Źródło:www.spiegel.de

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"...w bezpiecznej odległości 2,24 miliona kilometrów". Fajnie to brzmi :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Za informacje. Przypominam jednak, że pisząc słowo Księżyc - mając na myśli naturalnego satelitę Ziemi - piszemy z dużej litery gdyż jest to jego nazwa. A więc powinno być "Jest to sześciokrotna odległość między Ziemią a Księżycem."

Komentarz został ukrytyrozwiń

"będzie dziesięć razy bezpieczniejsza od tej" - przeleci w 10 razy większej odległości, to z pewnością, a jak się określa bezpieczeństwo...?

Jakby przeleciała w odległości 10 razy mniejszej to niebezpieczeństwo byłoby 10 razy większe? Byłaby to odległość mniejsza niż odległość od księżyca - może niebezpieczeństwo nie rośnie i nie maleje liniowo?

Zagrożenie, na jakie narażona jest Ziemia przez obiekty kosmiczne, określa się prawdopodobieństwem kolizji.
Jeżeli stwierdzi się, że obiekt przelatuje od Ziemi w odległości 6 razy większej niż odległość księżyca od ziemi to niebezpieczeństwo jest zerowe. Jeżeli obiekt przelatuje w odległości 10 razy większej to ciężko powiedzieć, że będzie 10 razy bezpieczniej od zerowego zagrożenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe, nie wiedziałem

Komentarz został ukrytyrozwiń

o 17.00 kupowałem ryby w zoologicznym;-) całe szczęście, że ominęła ziemię! już ja bym jej dał...;) rozbijać się na mojej planecie;-) jeszcze czego!!!;))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.