Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21430 miejsce

Podwójna natura światła została uchwycona na jednym ujęciu. Naukowcom udało się to po raz pierwszy

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie uchwycili w jednym ujęciu podwójną naturę światła. W eksperymencie wykorzystano bardzo szybki mikroskop elektronowy.

 / Fot. FABRIZIO CARBONE/EPFLDualizm korpuskularno-falowy, czyli prościej rzecz ujmując podwójna natura światła, to oczywistość, którą znamy z fizyki. W zależności od sytuacji światło przejawia właściwości falowe i cząsteczkowe. Problem polegał na tym, że obu cech nie dało się uchwycić w tym samym czasie.

Naukowcy z Lozanny przeprowadzili eksperyment, który zmienia powyższy stan rzeczy. Podczas badania uchwycili moment, gdy światło równocześnie zachowuje się jak cząstka i fala - podaje serwis eurekaalert.org. Wiązka światła pochodząca z lasera wprawiła w wirowanie cząsteczki kablu o bardzo małym przekroju. Gdy pojawiła się fala "wystrzelono" wiązkę elektronów. Te zaczęły zderzać się z cząsteczkami. Następnie z pomocą ultraszybkiego mikroskopu oznaczono miejsca, w których elektrony przyspieszały i zwalniały. Tym samym uzyskano obraz fali "składającej się" z cząstek.

Czytaj także: Szybko ewoluująca galaktyka zaskoczyła naukowców z Europejskiego Obserwatorium Południowego


"Ten eksperyment pokazuje, że po raz pierwszy w historii możemy filmować mechanikę kwantową i jej paradoksalną naturę" - powiedział Fabrizio Carbon z Politechniki Federalnej w Lozannie. Zdaniem badacza możliwość "obrazowania i kontrolowania zjawisk kwantowych w skali nanomentrowej otwiera drogę komputerom kwantowym".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się Panie Dariuszu. Bardzo słuszna uwaga. Edukacja podstawowa o precyzyjnie "poukładanym" świecie jest tak przekłamująca rzeczywistość, że aż dziw bierze, że ludzie w większości taki obraz świata Bogu doskonałemu przypisują...

Miliony ludzi wyobraża sobie świat zbudowany z elementarnych cegiełek, a elektron jako malutką, twardą kuleczkę krążącą wokół jądra olbrzymich rozmiarów atomu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dualizm korpuskularno-falowy, czyli prościej rzecz ujmując podwójna natura światła, to oczywistość, którą znamy z fizyki".

Obawiam się, że ta oczywistość to teoria? Poniżej definicja z Wikipedii.

Falowa teoria światła to teoria, zgodnie z którą światło traktuje się jako falę elektromagnetyczną. Uważa się dziś, że zjawiska charakterystyczne dla fal, jak na przykład interferencję światła można wyjaśnić tylko za jej pomocą. Jednakże w przeciwieństwie do opozycyjnej teorii korpuskularnej teoria falowa nie jest w stanie wyjaśnić innych zjawisk, jak na przykład efektu fotoelektrycznego. Przyjmuje się więc, iż światło ma naturę dualną.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Falowa_teoria_%C5%9Bwiat%C5%82a

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.