Facebook Google+ Twitter

Podwójne standardy TVN24

Sprawa tak zwanej afery trotylowej ma jeszcze jeden aspekt, który zaginął gdzieś w lawinie krytyki "Rzeczpospolitej". Pokazuje ona podwójne standardy, jakimi kierują się media i komentatorzy życia społeczno-politycznego.

 / Fot. .Za publikację artykułu o śladach trotylu na wraku prezydenckiego tupolewa na "Rzeczpospolitą" spadła fala krytyki wymieszana z, czasami nawet niekrytą, radością konkurencyjnych wobec niej mediów.

Swoje trzy grosze w tym temacie dorzuciła także TVN24. W gąszczu informacji i komentarzy pojawiały się słowa o dziennikarskich standardach, a raczej ich braku. Ale niech uderzy się w pierś ten, kto ma w tym względzie czyste sumienie.

Kilka miesięcy temu TVN24 informowała, na podstawie swoich źródeł, o treści stenogramów z kabiny pilotów TU-154. Według telewizji pierwszy pilot tuż przed katastrofą miał powiedzieć "jak nie wylądujemy, to mnie zabije (lub zabiją)". Jak się później okazało, słowa takie nie padły w ogóle, trudno też domyślać się, skąd dziennikarka otrzymała taką informację.

Informację, która spowodowała lawinę komentarzy, w większości sugerujących naciski na pilotów, co miałoby być pośrednią przyczyną katastrofy. W końcu Monika Olejnik bez skrępowania mogła cytować raport pani Anodiny.

Informacja, która spowodowała, że Janusz Palikot zdecydowania śmielej oskarżał o katastrofę prezydenta Kaczyńskiego, sugerując dodatkowo, że wiele wskazuje iż był on nietrzeźwy.

Rzekome słowa kapitana nie miały może takiej samej wagi, co artykuł o trotylu, ale niewątpliwie, były niezwykle istotne. Poszły też w Polskę oraz w świat. Kiedy okazało się, że informacja nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, nikt (z małymi wyjątkami w Internecie) nie zarzucał TVN niekompetencji, stronniczości itd. Sama telewizja też nie kajała się za tę pomyłkę.

"Rzeczpospolitą" przynajmniej było na to stać.

Film przedstawia fragmenty z różnych programów TVN, w których przedstawiane są rzekome stenogramy sugerujące naciski na pilotów.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

Najlepiej czytać wszystko... i być wobec wszystkiego nieufnym. Może nie tyle nieufnym, co podejrzliwym.
To tak zwany falsyfikacjonizm (Karl Popper się kłania). Ciężko byłoby bez niego na postęp. Czasami nawet prawdy, które były niepodważalne, okazywały się później nieprawdą.

Trzeba być po prostu czujnym i nie wierzyć we wszystko co piszą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maria- muchas gracias:))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju Ch.- chyba trudno byłoby dokonać takiego wyboru. Trzeba by było zastanowić się nad tym co to jest uczciwość mediów, zaufanie do nich itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ulu, Magda jest historykiem z wykształcenia i jej teksty są jak najbardziej kompetentne.

Jestem ciekawa pani artykułów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Pani Urszula Balicka - 5 XI godz 21:28
Podpisuję się pod Pani komentarzem . Gratuluję trafności oceny i odwagi .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sorry, jeśli Panią uraziłam(Magdo Wieczorek).Ja w przeciwieństwie do Pani pisze z szacunkiem z dużej litery"P.
Kultura, i to ta, na co dzień jest potrzebna każdemu, Pani rowniez. Przeczytałam Pani teksty, artykuły. Mam wyrobione zdanie o Pani historycznej wiedzy i zacietrzewieniu. Proszę nie krytykować mnie, ot tak sobie.
Niech Pani pisze co chce ale bez wyraźnych tendencyjnych aspektów, bez takiego ukierunkowanego, nieobiektywnego pisania.Tak stwierdzam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja nawet do końca nie wiem o czym pisze pani Balicka. Jakiś komentarz o niepisaniu pod anonimowym nickiem... o co chodzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ogóle to mamy jednak taką rzeczywistość medialno - oficjalną i realną czyli to z czym na co dzień się zmagamy, trochę smutne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Balicka- po pierwsze- wydaje mi się, że nasza "znajomość" nie daje pani podstaw do "tykania" mnie,
- po wtóre- zapewne nie zauważyła pani, że art. Łukasza dotyczy TVN24,nie mediów w ogóle. Jeżeli chodzi o TV Trwam to jej nie oglądam bo jej po prostu nie mam. Co nie oznacza, że nią pogardzam.Pani natomiast polecam TV Kultura, można się tam wiele nauczyć.
- po trzecie- źle świadczy o pani fakt, że z dorobkiem 4 komentarzy (sic!) krytykuje pani innych, którzy już tu jakimś dorobkiem mogą się pochwalić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To niestety artykuł dla innych nie dla mnie, ja sobie opinię w zakresie tej stacji dawno temu wyrobiłem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.