Facebook Google+ Twitter

Podwójny paradoks PiS

Emitując rozmowę Lipiński-Beger, TVN nie ujawnił korupcji, lecz naruszył nasze wspólne, obłudne przekonanie, że polityka i politycy powinni być czyści jak łza. Ale niby dlaczego mają być lepsi niż ci, których reprezentują?

Kiedy ktoś mówi o mordzie sądowym, jak ostatnio minister Zyta Gilowska, to daje znać, że nie chodzi mu o prawdziwe zabójstwo, lecz tylko o odbieranie godności. Dlatego teraz, kiedy wszyscy mówią o korupcji politycznej, można śmiało założyć, że wiedzą, iż oferta, którą Adam Lipiński wystosował do Renaty Beger, nie służyła do korumpowania posłanki Samoobrony. Gdyby było inaczej, użyliby spokojnie słowo „korupcja” bez przymiotników narażając się na proces o zniesławienie. Dlatego prezydent Kaczyński ma rację, kiedy takie wypowiedzi uznaje za nadużycie.

 

W poprzedniej kadencji Sejmu politycy SLD powędrowali na ławy oskarżonych a stamtąd do więziennych cel za informowanie przestępców o grożących im aresztowaniach, i za prawdziwą, bezprzymiotnikową korupcję. Też kupowali poparcie u posłów o wątpliwej reputacji, którzy obawiali się rozwiązania Sejmu i związanej z tym utraty diet lub immunitetów. Gdyby się ograniczali do takich rozmów jak Lipiński z Beger – pewnie Leszek Miller do dziś byłby premierem.

 

Dlatego wcale nie uważam, że proceder „przyciągania” posłów i gra na rozbicie innych partii to coś szczególnie naganne. Jeśli przez to PiS utraci władzę, to nie dlatego, że jego politycy zachowali się bardziej niemoralnie niż inni, lecz dlatego, że partia ta padła ofiarą podwójnego paradoksu, za który sama odpowiada.

 

Pierwszy paradoks polega na tym, że obecne zabiegi PiS, aby utrzymać władzę, jednocześnie zmniejszają szanse tej partii na ponowne dojście do władzy po wyborach. Grając na rozbicie potencjalnych (lub byłych) koalicjantów, PiS redukuje ich szanse na ponowne wejście do Sejmu, nie podnosząc przy tym własnych notowań. Pierwszą ofiarą tego padła LPR, która teraz znajduje się poniżej progu 5 proc. Jeśli PiS uda się rozbić Samoobronę, to będzie miała większy klub, ale po następnych wyborach też o jednego potencjalnego koalicjanta mniej. Jest to w dodatku proceder, który niszczy zaufanie innych partii i polityków do PiS i odstrasza od wchodzenia z nią w koalicję. Stąd ta wstrzemięźliwość PSL, partii, która dotąd i z lewicą i z prawicą była skłonna tworzyć rządy. Zachowanie PiS jednocześnie znacznie podnosi cenę, którą partia ta musi zapłacić ewentualnym koalicjantom, bo wejście w sojusz z PiS jest bardziej ryzykowne niż np. z PO lub SLD. „Kupowanie poparcia” tak, jak to robi PiSi, prowadzi do pełzającej samoizolacji tego ugrupowania na scenie politycznej.

 

Drugi paradoks, to paradoks zbyt wysokiej poprzeczki. Prowadząc kampanię wyborczą pod hasłami rewolucji moralnej, oczyszczenia, karania przestępców i zwalczania korupcji, PiS samo dla siebie ustawiło poprzeczkę moralną tak wysoko, że żadna partia nie mogłaby takim wymogom sprostać. Sama prosiła wyborców, aby ją surowiej oceniali niż innych. Teraz wyborcy, media, opozycja to właśnie robią.

 

Stąd się to jednak bierze, że stosunkowo blacha sprawa, jak oferta Lipińskiego dla Beger wywołała takie oburzenie? To była normalna transakcja w polityce: poparcie za awans. Prawo nie zostało złamane, nawet łapówki nie było. Niezwykłe było jedynie to, że obaj rozmówcy o tym otwarcie mówili i że szeroka publiczność mogła to obserwować. Dzięki temu naruszone zostało pewne tabu, polegające na konsensusie między rządzącymi i rządzonymi, wedle którego polityka jest wyłącznie sferą wartości, przekonań i szlachetnych, bezinteresownych celów, w której powinny działać wyłącznie szlachetne jednostki. To oczywista obłuda i TVN ją obnażył. Błędem byłoby jednak uważać, że z powodu naruszenia tego tabu polityka stała się z natury brudna. Polityka, tak samo jak każda inna sfera życia społecznego, nie jest ani krystalicznie czysta ani całkowicie brudna, a w niej nieskazitelni bohaterzy są tak samo w mniejszości jak łajdacy i oszuści. Demokracja od dyktatury zaś nie różni się tym, że demokraci są lepszymi ludźmi niż zwolennicy dyktatury, lecz tym, że ma ona lepsze procedury, lepiej chroni nasze prawa i lepiej pozwala reprezentować interesy wszystkich – łajdaków tak samo jak bohaterów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Paranoja-mówiac o polityce miec na uwadze sprawiedliwosc,prawdę,uczciwosc itp.To tylko slogany,czeki bez pokrycia,stały sie przedmiotem spekulacji i handlu.Dawno zdewaulowały si.e jak polska milo9sc blizniego9.Panowie zadajmy pytanie,kto0 tych szubrawco9w wybiera?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"[..] TVN nie ujawnił korupcji, lecz naruszył nasze wspólne, obłudne przekonanie, że polityka i politycy powinni być czyści jak łza. Ale niby dlaczego mają być lepsi niż ci, których reprezentują?" ---- DOKŁADNIE TAK.
Co do tych paradoksów, to jest odpowiedź: DUCH SILNY, ALE CIAŁO SŁABE...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niemiec i tak dobrze pisze po polsku? Brawo! I całkowicie podzielam podląd Autora, choć dwa dni temu byłem cholernie oburzony. Czas sprzyja PiS. Istotnie, tak wysoko postawili poprzeczkę, że sami nie mogą jej dosięgnąć. Szkoda - stawiałem na nich. I tracą z dnia na dzień u mnie. Ale jeszcze raz pewnie bym na nich postawił. Dziennikarze (sprawa ich sumienia) z pewnością nie są zwolennikami PiS. Czy wyemitowaliby taki materiał, gdyby należeli do innej partii lub byli bliskimi znajomymi szefa innej partii. Im chodzi o sławę, pieniądze, premie i podniesienie oglądalności. Ale to trudno udowodnić, choć jest oczywiste, niemniej nagranie jest obiektywne i nie można tu formalnie niczego zarzucić.
Prawy szeryf strzela do przestepców, ale udaje, że nie widzi kombinatora ze swej rodziny. Normalka - przecież nie może zajmowac sie wszystkimi przypadkami...
Ale skoro pisuje u nas pan Klaus, to może nam napisze - co sądzi o b. kanclerzu Niemiec, który został prezesem rurociągu *Północ* z apanażami bodaj 1 mln euro rocznie? Czy ta posadka, to nie łapóweczka-uznanióweczka za ropociążek? Cały świat to widzi, nie nagrano rozmów, ale jest to pewnik. I co? Nic!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.