Facebook Google+ Twitter

Podwykonawcy autostrad dostaną pieniądze. Niestety, nie wszyscy

Sejm przyjął ustawę o wypłacie podwykonawcom autostrad zaległych wynagrodzeń. Opozycja twierdzi, że ustawa to "kikut" i "proteza" i że może być niekonstytucyjna, bo nie obejmuje wszystkich poszkodowanych.

 / Fot. Harvard/wikimedia/CC-BY-SAUstawa przewiduje, że podwykonawcy pracujący przy budowie autostrad otrzymają zaległe wynagrodzenie od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ta wypłaci im pieniądze z Krajowego Funduszu Drogowego, a następnie będzie je odzyskiwać od wykonawców - podaje TVP Parlament.

Ustawa wyłącza przedsiębiorców, którzy mogą odzyskać pieniądze na podstawie przepisów kodeksu cywilnego (tzw. solidarna odpowiedzialność). Oznacza to, że jeżeli nie zapłacił im jeden z wykonawców, to mogą się ubiegać o zapłatę u inwestora w tym przypadku w GDDKiA.

Ustawa precyzuje jakie dokumenty muszą złożyć podwykonawcy by odzyskać pieniądze oraz uściślają warunki wypłacania im zaliczki. Nowe przepisy będą też stosowane wobec wykonawców, którzy ogłosili upadłość przed dniem wejścia w życie ustawy.

Opozycja zarzuca przyjętej ustawie, że nie obejmuje wszystkich poszkodowanych. Krzysztof Tchórzewski z PiS stwierdził, iż nowe przepisy obejmą kilkadziesiąt firm, a na pieniądze czeka kilkaset. Ustawa nie obejmuje bowiem przedsiębiorców, którzy mieli umowy z podwykonawcami. Posłowie PiS wstrzymali się od głosu. Podobne wątpliwości zgłosiła Solidarna Polska. Arkadiusz Mularczyk powiedział, że SP będzie próbowała zgłosić poprawki w Senacie, ewentualnie przedstawi własny projekt nowelizacji ustawy. Opozycja stwierdziła też, że ustawa może być niekonstytucyjna, ponieważ nie obejmuje wszystkich. Minister Nowak zapewnił jednak, że ustawa jest zgodna z konstytucją, informuje

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No Nie
  • No Nie
  • 28.06.2012 18:46

Opozycji nic nie pasuje . Dostaną PODWYKONAWCY bo to małe firmy i najbardziej ich to dotknęło .
Niech PiS dołoży a nie Rydzykowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 28.06.2012 18:07

ta "AUTOSTRADA" to typowa tuskaczówka
ani normalna jak gierkówka
ani przejezdna "jak Bóg wie co"

ale przelotna; da się nad nią latać
i zapewne tusk nad nią latał podczas
"GOSPODARSKIEJ WIZYTACJI BUDÓW" przed euro w2012

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.