Facebook Google+ Twitter

Podwyżek cen gazu nie będzie

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-09-21 10:41

Możemy gotować i grzać się spokojmie, w najbliższym czasie nie będzie podwyżek cen gazu. Urząd Regulacji Energetyki odrzucił wniosek Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa o zmianę taryf.

W lipcu PNiG złożyło wniosek o podwyżkę cen gazu dla odbiorów hurtowych o 10,2 proc. Spółka chciała, aby nowe ceny obowiązywały od 1 września 2006 roku. Cena gazu dla odbiorców indywidualnych wzrosłaby o ok. 4,4 - 6,2 proc. W wyniku sprzeciwu URE, spółka skorygowała swój wniosek i chciała podwyżek już jedynie o 8 proc. W sierpniu znów skorygowała wniosek. Podwyżki miały wynieść jedynie 4,9 proc.

Nie dostała jednak zgody na zmianę w taryfie. PGNiG wnioskowała o korektę cen ze względu na wzrost kosztów zakupu gazu z importu, wyższy koszt zakupu walut oraz brak rentowności na działalności obrotu gazem wysokometanowym

- Z powodu malejących cen ropy i w ślad za tym malejących cen importowych gazu, przyjęcie nawet skrajnie niekorzystnych prognoz co do wysokości kursu dolara do końca okresu taryfowego, nie stwarza zagrożenia utraty przez PGNiG rentowności w zakresie koncesjonowanej działalności obrotu paliwami gazowymi - napisał w uzasadnieniu Leszek Juchniewicz, prezes URE.

PGNiG tylko w zeszłym roku zarobiło na gazie prawie 1 miliard złotych netto. W II kw. 2006 roku spółka miała 247,81 mln zł zysku netto i zanotowała 29 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży.
Dwie podwyżki w tym roku mamy już za sobą. W styczniu gaz podrożał o 6 proc., w kwietniu nawet 15 proc.
- Takie podwyżki są zgodne z obowiązującymi przepisami - mówi Tomasz Kowalak, dyrektor departamentu taryf Urzędu Regulacji Energetyki. - Jeśli ceny gazu w imporcie rosną o więcej niż 5 proc. spółka może wystąpić o zmianę taryfy. Jednak nie częściej niż raz na kwartał. (erka)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

i cale szczęście! zobaczymy jak długo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.