Facebook Google+ Twitter

Podwyżka czynszu w mieszkaniach komunalnych. W stolicy nawet 7 zł za metr

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-08-02 18:07

Władze stolicy szykują niespodziankę lokatorom mieszkań komunalnych. Uznały, że w niektórych dzielnicach czynsze są za niskie i nie wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania budynków.

Za metr kwadratowy mieszkania komunalnego na Pradze Południe najemca płaci 1,9 zł, natomiast we Włochach już 7. Takie stawki zostały ustalone w 1999 r., gdy Warszawa składała się z gmin. Rada miasta chce więc czynsze ujednolicić. Dla większości najemców zrównanie czynszów oznacza podwyżkę – w niektórych dzielnicach być może nawet o ponad 200 procent! Urzędnicy na razie zastanawiają się, jaka to będzie stawka. / Fot. Fot. Paweł Nowacki

- Czynsz płacony co miesiąc przez najemcę powinien wystarczać na bieżące opłaty potrzebne do utrzymania mieszkania. Z naszych obliczeń wynika, że najemca powinien płacić około 7 zł za metr mieszkania, by budynek komunalny był w dobrym stanie – tłumaczą urzędnicy z warszawskiego ratusza.

W Warszawie jest ponad 103 tysiące mieszkań komunalnych. Im bliżej centrum miasta, tym niższy czynsz. Mieszkańcy Białołęki płacą poniżej dwóch złotych za metr mieszkania, podobnie w Rembertowie. W Śródmieściu jest niewiele drożej – stawka za metr kwadratowy to 2,2 zł, drogie są natomiast mieszkania na Ursynowie – 3.8 zł za metr.

– Spodziewamy się protestów najemców, ale nie mamy wyjścia, w Warszawie czynsze w lokalach komunalnych w porównaniu z innymi miastami są niskie – przekonują urzędnicy. Na przykład Poznaniu za metr kwadratowy trzeba zapłacić 5,1 zł, a w Krakowie 4,4 zł. Jeśli dobrze pójdzie uchwała dotycząca ujednolicenia stawek czynszów w stolicy
trafi na posiedzenie Rady Warszawy jesienią.

Ewelina Cyranowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Powariowali wszyscy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Krakowie (centrum) PODOBNO 10 zł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.