Facebook Google+ Twitter

Podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste gruntów. Nawet o 2400 procent

Od nowego roku czeka nas podwyżka podatku za użytkowanie wieczyste gruntów. Użytkownicy gruntów zapłacą nawet 2400 proc. więcej. Jak ustalił Home Broker, standardem są podwyżki rzędu 50-150 proc.

Bloki mieszkalne. Licencja Creative Commons 3.0 / Fot. Jakub HałunZazwyczaj pojawiają się co 3-4 lata. Jeśli są częstsze, możemy zapłacić nawet 1000 proc. więcej. Opłaty za użytkowanie wieczyste są pobierane tylko na ziemi należącej do Skarbu Państwa lub gminy, powiatu czy województwa. Jest to forma pomiędzy sprzedażą a dzierżawą, użytkownik płaci więc raz w roku właścicielowi. Zazwyczaj okres użytkowania trwa od 40 do 99 lat.

Jak mówi Wiadomościom24 Bartosz Turek, analityk z firmy Home Broker, wysokość opłat za użytkowanie wieczyste wynika z wartości prawa własności do gruntu. W przypadku zabudowania działki na cele mieszkaniowe, rocznie użytkownik musi odprowadzić opłatę w wysokości 1 proc. wartości prawa własności do gruntu. - Problemem jest też to, jak często przeprowadzane są aktualizacje opłat za użytkowanie wieczyste. Gdy dzieje się to w cyklu trzy- lub czteroletnim, to dla przeciętnego użytkownika wieczystego nie są to podwyżki horrendalne. Gorzej jest w przypadku, gdy aktualizacje następują po kilkunastu latach - mówi Bartosz Turek. Wtedy okazuje się, że z roku na rok właściciel mieszkania za swój udział w gruncie zapłaci kilkanaście razy więcej. Grzegorz Chojnacki, doradca Home Broker, mówi, że za mieszkanie o powierzchni 28 mkw na warszawskim Śródmieściu opłata ta wzrosła ze 120 zł miesięcznie do 900. Zaś doradca z Poznania Rafał Stenclik mówi, że na osiedlu Zygmunta Starego gmina wypowiedziała dotychczasowe opłaty i zaproponowała nowe o 1100 proc. wyższe, natomiast przy ulicy Ratajczaka podwyżka sięgnęła 2400 proc.

- Zamiast opłaty rzędu 200 zł rocznie gmina może zażądać od nowego roku kilkanaście razy więcej, co może zachwiać domowym budżetem - mówi Bartosz Turek. Jak zatem możemy się bronić przed tak dużymi podwyżkami?

Zdaniem eksperta, sposoby są dwa. Trzeba pamiętać, że zmiana dotychczasowej opłaty jest tylko propozycją właściciela. W terminie 30 dni należy złożyć w Samorządowym Kolegium Odwoławczym bezpłatny wniosek o uznanie, że podwyżka jest nieuzasadniona. Właściciel w wypowiedzeniu ma też obowiązek wskazać, gdzie możemy się zapoznać z wyceną gruntu. Wypowiedzenia zdaniem Bartosza Turka zawierają zazwyczaj sporo błędów, które musimy wskazać we wniosku do SKO. Jeśli decyzja będzie dla nas niekorzystna, pozostaje droga sądowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

xyz
  • xyz
  • 02.02.2011 17:52

zachęcam do przyłączenia się do protestu na facebook w sprawie drastycznych opłat za użytkowanie wieczyste gruntów http://www.facebook.com/social_graph.php?node_id=189293301090421&class=FanManager&start=0#!/pages/NIE-dla-skandalicznych-podwyzek-uzytkowania-wieczystego-w-Warszawie/189293301090421

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz Sączewski
  • Tadeusz Sączewski
  • 21.12.2010 23:54

Jestem dzierżawcą działki od 1988 r. na której w tm samym roku wybudowałem pawilon handlowy.
Działka ta przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowe. Czy mam możliwość skożystania z bonifikaty udzielonej przez gminę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam najmocniej, jednak użytkownik levy ma rację. W tekście w tym fragmencie "opłata ta wzrosła ze 120 zł miesięcznie do 900" chodzi o opłaty roczne, za mój błąd czytelników bardzo przepraszam. Mogę wytłumaczyć to jedynie zmęczeniem i moim niedopatrzeniem. Postaram się nie popełniać takiego błędu więcej. Tekst przejrzałem jeszcze raz, reszta informacji zgadza się z rzeczywistością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Treść jest zweryfikowana, bo jest na piśmie, dlatego nie mogę zmieniać czyjeś wypowiedzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę aby autor zweryfikował treść.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 15.12.2010 12:01

''Grzegorz Chojnacki, doradca Home Broker, mówi, że za mieszkanie o powierzchni 28 mkw na warszawskim Śródmieściu opłata ta wzrosła ze 120 zł miesięcznie do 900.''

Jeśli to cytat to ten pan jest idiotą nie doradcą. Płaci się opłaty roczne, być może w ratach miesięcznych.
Jak zwykle niby doradcy biją na alarm aby się nimi zainteresować. Autorze powinieneś te sądy zweryfikować, bo tak ''legalizujesz'' swoim tekstem bzdury.
Nie polemizuję z prognozami z podwyżek (choć dla mnie 2400 proc to horrendalna bzdura), tylko z błędnym ich interpretowaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drodzy komentatorzy, to nie są moje prywatne opinie, tylko wypowiedzi eksperta od ekonomii (dr Gwiazdowskiego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać) i analityków rynku nieruchomości z firmy, która napisała ten raport. Tak więc nie ma tu mowy o żadnej propagandzie, bo to są fakty. Nie napisałem też nigdzie że winny jest rząd, winne jest prawo które pozwala na takie sytuacje. Nie wiem też kto płaci co miesiąc a kto co roku, ale można płacić na oba sposoby.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 15.12.2010 10:36

Kto płaci za użytkowanie wieczyste co miesiąc, płaci się raz w roku, same błędy, autorze wychrzań ten tekst bo prosty naród Kurskiego to kupi.....

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 15.12.2010 10:32

Taki właściciel (co teraz dopiero dostanie wyrównanie) powinien się cieszyć, że naliczyli mu z takim opóźnieniem, skoro innym naliczali podwyżki sukcesywnie jest zdecydowanie na plusie. (w zależności od ilości lat - sporym plusie)
Następny płaczliwy artykuł rodem z propagandy jednej partii. Zestawione w idiotyczny sposób dane krzyczą, to wina rządu!!!!
Ludzie pomyślcie zanim cokolwiek napiszecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry artykuł. Ciekawe co się będzie działo i ilu ludzi z tego powodu posprzedaje mieszkania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.