Facebook Google+ Twitter

Podwyżka VAT. Podatek wzrośnie o 4,5 procent. O ile wzrosną ceny?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-07-30 14:42

- Nie chcieliśmy radykalnie ciąć wydatków państwa, dlatego też zdecydowaliśmy się na wariant "środka drogi", czyli podwyższenie podatku VAT o 1 punkt procentowy - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po naradzie dotyczącej rządowego planu finansowego na lata 2010-2013.

Donald Tusk / Fot. Polskapresse- Nie chcieliśmy radykalnie ciąć wydatków państwa, dlatego też zdecydowaliśmy się na wariant "środka drogi", czyli podwyższenie podatku VAT o 1 punkt procentowy - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po naradzie dotyczącej rządowego planu finansowego na lata 2010-2013.

- Decydujemy się na podwyższenie VAT by nie zwiększać zadłużenia Polski i nie przeprowadzać bolesnych cięć wydatków na cele socjalne i rozwojowe - tłumaczył decyzje swojego szef rządu. - Wybraliśmy wariant absolutnie minimalny - dodał premier.

PiS: wzrost VAT nawet o 1 proc. może spowodować wzrost cen żywności

Podniesienie podatku VAT nawet o jeden punkt procentowy, na przykład na energię czy paliwa, może spowodować wzrost cen - przekonuje rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Błaszczak i wiceprezes PiS oraz wiceszefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych Beata Szydło zorganizowali konferencję przed końcem posiedzenia rządu, który zajmował się wieloletnim planem finansowym państwa i miał także dyskutować o podniesieniu podatku VAT o 1 punkt procentowy.

Po zakończeniu posiedzenia Rady Ministrów premier Donald Tusk powiedział, że rząd jest gotowy do podniesienia podatku VAT o 1 punkt procentowy. Tusk zapewniał, że podwyższenie VAT musi brać pod uwagę ochronę najuboższych. "Razem z ministrem finansów Jackiem Rostowskim szukamy wariantu, który spowoduje, że żywność nie powinna podrożeć" - podkreślił premier.

Podczas konferencji prasowej rzecznik klubu PiS deklarował: "Jesteśmy przeciwni podnoszeniu podatków". "Podniesienie VAT-u nawet o jeden punkt procentowy, na przykład na energię czy paliwo, spowoduje wzrost cen żywności, czyli ucierpią ci, którzy są najsłabiej sytuowani" - ocenił Błaszczak.

"Nie zgadzamy się na to, by rząd czerpał z kieszeni Polaków, by wypełnić dziurę budżetową, do której doprowadził" - dodał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

alex
  • alex
  • 22.09.2010 07:07

Podniesinie podatkow,wiaze sie z podwyzka cen zywnosci,sprzetu itp.A czy ktos pomyslal o rodzinach najbiedniejszych co wiaza ledwo koniec z koncem,to oni najbardziej ucierpia na tym,nie bedzie ich stac na wiekszosc rzeczy,tym bardziej ze wszystko pojdzie w gore,najlepiej jest latac dziure czyims kosztem,jak zwykle kosztem najbiednieszych.Boli mnie to :(ZGADZAM SIE Z WYPOWIEDZIA PANA ROBERTA MA PAN RACJE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akcja - Stop podwyżce podatku VAT o 1 p.%

Przyłączcie się do akcji "Stop podwyżce podatku VAT o 1 p.%" (wysyłamy krótkie oświadczenie na email kancelarii Ministerstwa Finansów RP) - dajecie też wsparcie informacyjne akcji!

Szczegóły akcji tutaj: http://www.pppi.pl/stop-podwyzce-podatku-vat.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podwyżki są konieczne . Jest kryzys . .. To będzie podwyżka cen,jednak miejmy nadzieję ,że nie znacznie . To będzie trudne lecz konieczne . ..

Jak mam w chałupie kryzys, to nie idę do banku po następną pożyczkę tylko szukam oszczędności, a nie planuję kilkumilionowy remont dwóch chałup (sic! Belweder i Pałac Prezydencki aż tak je Kaczyński z Kwaśniewskim zapuścili? Nie wystarczy kubeł farby, by przeczekać kryzys?). Kasa jest i leży na ulicy, albo trzeba się o nią schylić, albo po prostu zacisnąć pasa. Podwyższanie podatków jakichkolwiek to podcinanie gałęzi na której się siedzi. Im wyższe podatki tym relatywnie niższe wpływy, o czym wie każdy ekonomista. Populizm to opinia że podatek VAT o 1 punkt procentowy wyższy nie spowoduje wzrostu cen żywności, że nie ucierpią najmniej zarabiający, a nie ci co kasę mają. Bzdura do kwadratu, o czym przekonają się Państwo za pół roku..
A tak na marginesie, ten populistyczny PIS, wprowadził onego czasu 19% CIT i źle było? Onego czasu również wspaniałomyślne PO trąbiło o 15% liniowym i co? Kiedy wreszcie nauczymy się wyciągać właściwe wnioski?
PS. Spytaj się robola który do domu przynosi 1500zł miesięcznie że na święta powinien wysłać 300 zł na drogi i EURO2012.. tak od siebie..

2007:
Obniżyć podatki
... Nie bierze się pod uwagę tego, co najpiękniejsze w wolnej gospodarce, co najważniejsze w wolnej gospodarce. Nie bierze się pod uwagę tego, że wolni ludzie, nieskrępowani zbyt wysokim podatkiem, zbyt skomplikowanymi przepisami, że wolni ludzie wytwarzają coraz więcej dóbr. To jest istota demokratycznego kapitalizmu, to jest istota polityki, którą chcemy zaproponować dzisiaj Polakom - liberalnej polityki gospodarczej i solidarnej polityki społecznej. To jest dokładnie taka recepta - wolność gospodarcza, bez której rozwój zamiera i solidarność społeczna, bez której rozwój gospodarczy przestaje służyć ludziom i staje się celem samym w sobie. Do tego mamy tę wielką szansę europejską. To jest dokładnie ten moment historyczny. Ze smutkiem stwierdzam, że przez te dwa lata niedostatecznie wykorzystany, w którym wyzwalając poprzez swobody gospodarcze ograniczanie podatków i przepisów tę wielką energię Polaków, a więc dają szansę wzrostu, równocześnie możemy wykorzystać środki europejskie w taki sposób, aby ta zrównoważona polityka wzrostu płac, obniżania podatków i danin i odpowiedzialności budżetowej, stała się wreszcie faktem. Tak, proszę państwa, tak prowadzona polityka daje nam szanse na zrealizowanie wielkiego snu Polaków o naszym własnym narodowym cudzie gospodarczym. Tylko taka polityka daje te szanse.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz po wyborach to jest dopiero początek zobaczymy co po nowym roku będzie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo proszę.

Podwyżka o jeden procent oznacza podwyżkę podatku obecnego z 22% do 22,22 %. Podwyżka o jeden punkt procentowy to podwyżka do 23%.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze, proszę, czy może Pan wyjaśnić na czym polega różnica między jednym procentem a jednym punktem procentowym? I jakie są tej rozbieżności konsekwencje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tytule błąd.

" Nie chcieliśmy radykalnie ciąć wydatków państwa, dlatego też zdecydowaliśmy się na wariant "środka drogi", czyli podwyższenie podatku VAT o 1 proc. - powiedział premier Donald Tusk..."

Tusk tak nie powiedział. To radosna twórczość redaktora tekstu.


W tekście roi się od błędów. Ale bywa, jeśli nie odróżnia się jednego procenta od jednego punktu procentowego.
Ktoś może powie, że to mało istotne.
Istotne, i to bardzo. Podpada pod umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podwyżki są konieczne . Jest kryzys . Skoro nie dała radę mu gospodarka potężnych USA to nic dziwnego,że słaba Polska sobie nie radzi .PIS jako partia populistyczna nie chcę pomagać tylko przeszkadza . To będzie podwyżka cen,jednak miejmy nadzieję ,że nie znacznie . Jeżeli ta reforma się nie uda ,do władzy wróci PIS ,ze swoim populizmem .To będzie trudne lecz konieczne .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oszutwa i hochsztaplerka. Kreatywna księgowość też na niewiele się zdała. Tworzenie nowych urzędów, brak dbałości o przychody i rozwój kraju. A co będzie gdy źródełko unijne zacznie wysychać? Co bedzie gdy Polacy z Irlandii, Anglii, Norwegii zaczną tam inwestować, kupować mieszkania, etc? Panie Tuski i Panie Rostowski?. Jesteście zdolni do wydawania z kiesy, nie jesteście zdolni do stworzenia czegokolwiek pozytywnego i rozwojowego. Gdybyście mieli wystrzelić satelitę w kosmoś to najpierw byście stworzyli ustawę o ochronie dziupli dzięcioła krzywozębnego, gdyż inaczej "nie dałobyrady". Grabienie ludzi - bo ZUS jest niewydolny! Grabienie ludzi - bo nowy Urząd od ochrony i zabierania rodzicom dzieci, urząd od kontroli obrotu piórek, od kolosalnych wypłat dla monitorujących ptactwo ornitologów (1000 zł za godzinę) - na to Tuska i Rostowskiego stać. A więc obywatelu płać.
Miast 60 mln metrów ogranicza się produkcję w lasach do 30 mln metrów (przychody dla kraju mniejsze o 100%). Czemu produkcja Pandy trafia do Włoch ? - palcem nie kiwnięto. Czemu Czesi wydobywają węgiel a Spółce Węglowej się nie opłaca. Czymu stwarza się bariery dla rozwoju energetyki naturalnej a planuje się kolejne miliardowe zadłużenie na elektrownię atomową. Czemu nie wprowadza się oszczędnościowych norm w budownictwie tylko wciąż utrzymywane się energożerne. Czemu, czemu, .... Kto będzie spłacał długi, które zaciąga rząd. Co jest już zastawione. Czy grunty Skarbu Państwa są jeszcze POLSKIE czy już Chińskie, Niemieckie a może Arabskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.