Facebook Google+ Twitter

Podwyżki w służbie zdrowia - nie każdemu po równo

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-10-04 07:50

Wszystkim po 30 procent, albo po kilkanaście procent dla administracji, za to ponad 30 dla lekarzy - we wszystkich szpitalach i przychodniach w kraju trwa lub właśnie zakończono dzielenie pieniędzy na podwyżki wynagrodzeń.

30-proc. podwyżki zagwarantowała lekarzom, pielęgniarkom i innym zatrudnionym w służbie zdrowia wywalczona protestami ustawa z lipca br. Jednak rzeczywisty wzrost wynagrodzenia zależy od podziału dokonanego przez dyrekcję danej placówki - po konsultacjach z załogą. - W naszym szpitalu ustalono, iż lekarze otrzymają po 36 procent podwyżki brutto, pielęgniarki po 30, pozostały personel medyczny po 25, natomiast administracja i pracownicy techniczni po 19 procent zasadniczego wynagrodzenia. Do tej pory średnia pensja pielęgniarki w naszym szpitalu wynosiła 900 zł, lekarza - 1400 - poinformował nas Marcin Mikos, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, gdzie pracuje 1500 osób. U największego "zdrowotnego" pracodawcy w regionie (3700 zatrudnionych), czyli w Szpitalu Uniwersyteckim, także już podzielono pieniądze.

- Wszyscy, zarówno personel medyczny jak i administracja, otrzymają po 30 procent do podstawy wynagrodzenia, co skutkuje też wzrostem innych składników płacy, naliczanych z tej podstawy. W szczególnych przypadkach, na przykład dla niektórych pielęgniarek, podwyżka zasadniczej pensji będzie nieco wyższa - informuje Anna Niedźwiedzka z SU. Po 30 proc. więcej (brutto) dostaną też wszyscy pracownicy Szpitala Powiatowego w Suchej Beskidzkiej: - Ale mamy sygnały, iż wniektórych szpitalach powiatowych w Małopolsce pula przekazanych przez NFZ środków pokryje w rzeczywistości podwyżki na poziomie 25-28 proc. Wszystko będzie wiadomo dopiero po sporządzeniu list płac - wyjaśnia Marek Haber, dyr. szpitala w Suchej i prezes Stowarzyszenia Szpitali Powiatowych w Małopolsce.

Trwa jeszcze ustalanie zasad podziału pieniędzy m.in. w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie i w krakowskim Szpitalu im. Żeromskiego. W Szpitalu Powiatowym w Zakopanem pensje już zostały częściowo podniesione: - W ostatnich miesiącach pracownicy dostali po kilkanaście procent powyżki. Teraz trwa naliczanie reszty, na razie nie możemy jeszcze powiedzieć, czy wszyscy dostaną w sumie po 30 procent - powiedział nam Sylwester Kosiński, zastępca dyrektora tego szpitala ds. lecznictwa.

W niepublicznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym "Na Siemiradzkiego" w Krakowie płace są zdaniem dyrektora nieco wyższe niż w publicznej służbie zdrowia, ale podwyżki też będą - zgodnie z ustawą, choć niekoniecznie dokładnie po 30 procent. Małopolski NFZ w czwartym kwartale przekaże naszym placówkom służby zdrowia na podwyżki w sumie ponad 83 mln zł. Zgodnie z gwarancją ministra zdrowia, do lekarzy i pielęgniarek pieniądze trafią już z październikową wypłatą.

SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.