Facebook Google+ Twitter

Podwyższenie wieku emerytalnego. Kto jest za, a kto przeciw?

Między związkami a pracodawcami toczy się dyskusja na temat podwyższenia wieku emerytalnego oraz zrównania go dla mężczyzn i kobiet. Rozmowy są trudne, bo obie strony maja inne żądania.

Emeryt / Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Harry_Patch.jpg / Fot. Jim Ross, licencja CC. 3.0W tym sporze związki zawodowe opowiadają się za pozostawieniem wieku emerytalnego w niezmienionej formie. Natomiast pracodawcy popierają w tej kwestii plany rządu.

Wydaje się, że Komisja Trójstronna będzie miała niełatwy orzech do zgryzienia. Wszystkie związki są zdecydowanym przeciwnikiem proponowanych przez premiera Tuska zmian w zakresie emerytur. Już 31 stycznia 2011 r. powołano Ogólnopolski Komitet Protestacyjny OPZZ. Jego zadaniem jest "zablokowanie rządowych propozycji podniesienia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn".

NSZZ Solidarność proponuje referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Związek zamierza złożyć w Sejmie własny wniosek, gdy tylko pojawi się projekt rządowy. NSZZ posiada już ponad milion podpisów i zamierza je wraz z wnioskiem przesłać do parlamentu.

Zdaniem związków, proponowane rozwiązania zmierzają do utrzymania wysokiego bezrobocia, zwłaszcza wśród osób próbujących znaleźć pracę po raz pierwszy.

Plany OPZZ i NSZZ Solidarność popiera również Forum Związków Zawodowych, sprzeciwiając się planom rządu. Według FZZ nie należy dyskutować o podniesieniu wieku emerytalnego, lecz o opiece zdrowotnej i możliwości zatrudnienia osób "50+". Do spraw o wyjątkowym priorytecie FZZ zalicza także łatwiejszy dostęp do pracy dla młodych ludzi.

Wszystkie związki chcą rozmowy merytorycznej z Komisją Trójstronną, która miałaby właśnie rozpocząć się od spraw bardziej istotnych niż podniesienie wieku emerytalnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.