Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17904 miejsce

Podyskutuj o islamie. „Czy muzułmanie są współczesnymi Żydami?"

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-09-08 21:24

22 września o godz. 18.30 w Warszawie, w ramach przeglądu filmowego patrzę na: islam, w państwiemieście odbędzie się dyskusja nt „Czy muzułmanie są współczesnymi Żydami? Postrzeganie muzułmanów i muzułmanek przez społeczeństwo polskie”.

 / Fot. mat. organizatoraIslam, muzułmanie, wielokulturowość. Pojęcia te w ostatnich latach stały się obiektem zainteresowania rzeszy ludzi. Osoby nie zajmujące się na co dzień tematyką migracji, aspektami dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, zaczęły żywo interesować się integracją cudzoziemców i cudzoziemek. Szczególne miejsce w tych zainteresowaniach zajmuje islam i jego wyznawcy/wyznawczynie.

W wypowiedziach – na określenie muzułmanów i muzułmanek mieszkających w Europie – na forach internetowych często pojawiają się sformułowania takie jak „pasożyty”, „ciapaty”, „muslim”, „terrorysta”(...) Często sytuacja ta porównywana jest do lat 20. XX wieku, kiedy o brak integracji i pasożytniczy styl bycia oskarżano Żydów i Żydówki, straszono wykulturowieniem i zanikiem europejskiego stylu życia.

Czy można więc uznać, że historia się powtarza? Czy grozi nam eskalacja konfliktu? Jaką rolę w powielaniu stereotypów wobec muzułmanów i muzułmanek odgrywają media? Zastanowimy się również nad islamofobią w Polsce, która rośnie mimo małej liczby muzułmanów i muzułmanek w kraju.

W trakcie w/w debaty zostaną zaprezentowane wyniki badań przeprowadzonych wspólnie z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego dotyczących postaw społeczeństwa polskiego wobec muzułmanów i muzułmanek.

Prowadzenie:
Michał Gąsior – dziennikarz natemat.pl,
prelegenci:
prof. Michał Bilewicz – Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego,
dr Marta Widy-Behiesse – arabistka i islamolog, kierownik Zakładu Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego,
Kamil Kamiński – prezes fundacji Przestrzeń Wspólna, zajmującej się między innymi przeciwdziałaniem islamofobii oraz opisywaniem tego zjawiska,
Piotr Ibrahim Kalwas - polski muzułmanin mieszkający w Egipcie, pisarz i reporter piszący głównie dla Gazety Wyborczej.

Dokładny opis pozostałych debat i ich gości jest dostępny na stronie patrzena.pl

Organizatorem przeglądu jest fundacja Przestrzeń Wspólna | przestrzenwspolna.pl

Państwomiasto mieści się w Warszawie przy ul. Andersa 29.

(mat. organizatora)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Pani Barbaro - Sobieski nie wykorzystał?
Przecież walczył w obronie Rzymu a nie w interesie Polski.
A poza tym, cóż my wiemy o islamie, żeby wieść uczone dysputy? Jest to wszak zarówno religia jak i obyczajowość.
Są tam zapewne również ludzie typu zarówno ks. Tischnera, jak i ks. Oko.
I dopóki ludzie będą przyjmować za pewnik, że jakiś mułła czy ksiądz przemawia w imieniu boga - dopóty będą trwać religijne wojny i wojenki. Każdy z nich bowiem ma własny pomysł na to "co też Pan Bóg chciał powiedzieć".
Sądząc bowiem z wypowiedzi wszystkich, którzy "przemawiają w imieniu Boga" - Bóg ten - jedyny i nieomylny, kłóci się nieustannie sam ze sobą, sam ze sobą wojuje i sam dręczy sadystycznie wszelkie stworzenie, które ponoć stworzył.

"Broni się jeszcze z wież Alpuhary
Almanzor z garstką rycerzy...

Hiszpan na świeżej zamku ruinie,
Pomiędzy gruzy i trupy,
Zastawia ucztę, kąpie się w winie,
Rozdziela brańce i łupy."

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.glosgminny.pl/niemcy-mobilizuja-wojsko/#

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan znów mówi o tym filmie, którego akcja toczy się kilka wieków temu, a teraz rzeczywistość wygląda inaczej. Mamy XXI wiek i rosnące obawy ... link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście trzeba sie przygotowac na spotkaniez nimi. Myslę że serial WS pokazuje światła strone islamu. U tak trzeba sie przygotowywać. Koniec. Kropka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cięzko postrzegać muzułmanów tylko na podstawie filmów i telewizji bo bardzo bardzo wielu POlakow nigdy nie spotkało muzulmanina

Komentarz został ukrytyrozwiń

Romów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem konferencję "Postrzegane Romów przez Polaków" ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę raczej potrzebę zrobienia konferencji o wspólpracy gospodarczej i miliarnej Polski i Turcji na przestrzeni wieków. To byłby hit.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma oblężenia Wiednia anu tym bardzoiej Krakowa bo 200 tyś uchodżców gl zdrowych jak byki męźczyzn chce pracować tylko w Niemczech. Ale dlaczego nie w Texasie? Jest ropa naftowa do wydobycia, krowy do wypasania kawałem pustyni. Kamclerz Merkel nie przekonuje PRez.Obamy do zaopiekowania się chociaz 10.000 tych panow? To może zrobi to Premier Kopacz. MOżna zresztą przyznać każdemy od razu polskie obywatelstwo i kupić bezwizowy bilet za ocean. W czym problem? Może w tym że jestesmy czyjąś pólkolonią?

Komentarz został ukrytyrozwiń

za kilka zaledwie dni mamy rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem, odparcia islamu spod bram europejskiego chrześcijaństwa. Dziś? Póki co trwa oblężenie. I co dalej będzie ? Sobieski zwycięstwa nie wykorzystał maksymalnie. Po islamskiej inwazji została nam kawa i rogaliki z francuskiego ciasta zwane croissant. (na ironię. croix to krzyż), na razie po rzece ludzi zostały kupy śmieci. Co będzie dalej ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.