Facebook Google+ Twitter

Podziel się życiem - oddaj krew

W wakacje zawsze słyszymy o brakach w bankach krwi. Postanowiłem dać innym przykład i uratować czyjeś życie. Zobaczcie, jak oddawanie krwi wygląda w praktyce.

Po oddaniu próbki i wypełnieniu formularza czekamy na spotkanie z lekarzem. / Fot. fot. Janek OstanówkoNa początek trzeba przyjść do punktu pobierania krwi. W rejestracji pobieramy formularz do wypełnienia, podajemy dowód osobisty i czekamy na pobranie próbki. W trakcie oczekiwania na naszą kolej wypełniamy formularz. Są tam pytania o samopoczucie, obecny stan zdrowia, przechodzone choroby itp. Musimy odpowiedzieć, czy ostatnio przechodziliśmy jakieś operacje, czy przebijaliśmy sobie ucho, robiliśmy tatuaż, akupunkturę. Jeśli tak, to z oddawaniem krwi musimy odczekać pół roku.

Następnie wchodzimy do pomieszczenia, gdzie pobierana jest próbka krwi. Sprawdza się tam, czy jesteśmy wystarczająco zdrowi, aby dać ten cenny dar. Później ustawiamy się w kolejce do badań. Lekarz mierzy nam ciśnienie, osłuchuje, sprawdza wyniki badań próbek i podejmuje decyzję o tym, czy się nadajemy na dawcę czy nie.

Chwila przed ukłuciem. / Fot. fot. Janek OstanówkoOto płynie życie. 450 ml. / Fot. fot. Janek OstanówkoPo pozytywnym wyniku badania udajemy się do pomieszczenia, w którym pobierana jest krew. Przed wejściem należy założyć ubranie ochronne. Po podaniu dokumentów od lekarza i książeczki zdrowia, pielęgniarka pokazuje kran i specjalne mydło, którym musimy umyć ręce do łokci. Dla potwierdzenia tuż przed wkłuciem pielęgniarka pyta o nazwisko.

Ruchoma maszyna na której leży woreczek do pobierania krwi. / Fot. fot. Janek OstanówkoMojemu fotoreporterowi najbardziej podobała sie paczuszka ze słodyczami. / Fot. fot. Krzysztof OstanówkoSamo ukłucie nie jest przyjemne, ale też nie jest bolesne. Po około dziesięciu minutach woreczek, który leżał na specjalnej ruchomej maszynie (aby krew nie skrzepła) zapełnia się. Na koniec dostaje się osiem czekolad, wafelek i żeton do automatu na kawę. Po wszystkim wychodzimy z poczuciem spełnienia dobrego uczynku.

Pamiętajmy, że krew jest bardzo cennym lekiem. Nigdy nie wiadomo kiedy my lub ktoś z naszych bliskich może jej potrzebować. Warto więc oddawać ten życiodajny płyn, szczególnie w lecie, gdy krwi w bankach brakuje, a czasu wolnego mamy całe mnóstwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Więcej informacji na temat zbiórki krwi na stronie http://zamosc.krewniacyclub.info

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za ważny temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Ważne, potrzebne, obywatelskie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+!! Ja się wybieram,,,, wybieram.,,, wybieram... i wybrać się nie mogę ;(

Komentarz został ukrytyrozwiń

ważny temat trzeba go ciągle przypominać :) ja dopiero za dwa miesiące ponownie będę mogła oddać krew :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.08.2007 17:35

Rafale, ciut przesadziła?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy dwa lata po oddaniu (pierwszym) krwi dokumenty dalej są w stacji krwiodawstwa do odebrania? (+) obywatelskie! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.08.2007 17:01

(+) A pani Wujkowska ciut przesadziła, ale z tym oddawaniem krwi na Przystanku to jednak coś jest nie tak. Po oddaniu krwi powinno się unikać przemęczenia, a oddający krew na Przystanku pewnie od razu poszli szaleć w rytmach muzyki, a to już może grozić zdrowotnymi konsekwencjami.
A jeśli już jesteśmy przy oddawaniu krwi to uważam, że powinno być tak jak w Niemczech, gdzie za oddaną krew się płaci. Cóż, wiele rzeczy powinno być inaczej, ale....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeno na panią Wujkowską trzeba uważać ,by krwi nieczystej u wszystkich nie dojrzała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo, brawo i jeszcze raz brawo. Kolejny materiał z ważnym przekazem! (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.