Facebook Google+ Twitter

Podzielą ludzi na "dobrych esbeków" i "złych esbeków"

Nowy pomysł koalicji rządzącej budzi wiele wątpliwości. Wątpliwości nie tylko czysto prawnych... Na brak wiedzy historycznej mimo młodego wieku raczej nie narzekam. Wiem, czym były czasy stalinowskie. Wiem, jakie metody stosowało UB, czy po roku 1956 SB.

Były to metody godne państwa totalitarnego, nieludzkie. Zastraszanie, bicie, mordowanie. O tym wie każdy kto ma przynajmniej podstawową wiedzę historyczną i nie spał na lekcjach historii (a wbrew niektórym opiniom i mimo znacznie okrojonego materiału, mówi się o tym na lekcjach).

Nie twierdzę, że nie powinno się ograniczyć emerytur byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa. Zastanawia mnie tylko, jaka będzie tego metoda. Słyszymy o komisji składającej się z 5 osób (trzech prokuratorów wyznaczonych przez ministra sprawiedliwości, dwóch historyków wyznaczonych przez prezesa IPN-u) pod przewodnictwem premiera. Mają oni dzielić ludzi na "dobrych ubeków (esbeków)" i "złych ubeków (esbeków)". W swojej nastoletniej być może naiwności mam nadzieję, że tych pierwszych jest więcej, ale nie o to chodzi.

 / Fot. Fot. Janusz Wójtowicz/Słowo Polskie Gazeta WrocławskaMoim zdaniem - zła metoda. Po pierwsze, od wydawania wyroków jest w każdym demokratycznym kraju władza sądownicza, na dodatek nie żadna komisja pod przewodnictwem premiera, który nie ukrywajmy - najchętniej by wszystkich byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa na pal powbijał. Po drugie - taka komisja złożona z członków rządu, czy instytucji państwowych naraża się na zarzut braku bezstronności. Dlatego taka komisja powinna się składać z członków spoza rządu, niezależnych historyków, badaczy.

Nieuprawnione jest też - moim zdaniem - wrzucanie wszystkich do jednego worka. Zabieranie, czy też obniżanie, bo to jakoś bardziej mi pasuje, emerytur osobom, które rzeczywiście wyrywały paznokcie, biły, poniżały - zgadzam się, można to zrobić. Tylko trzeba najpierw takie osoby znaleźć. Bo odpowiedzialność zbiorowa była jedną z najgorszych zasad państwa komunistycznego...

Stan wojenny jest kwestią szalenie kontrowersyjną, dyskusyjną. Po tylu latach łatwo mówić, że interwencja radziecka była niemożliwa. Nie wierzę, że Rosjanie z milczącym pozwoleniem patrzyliby na to, jak ich mocarstwowość upada. A wojska sowieckie stały na granicy, więc z ówczesnego punktu widzenia zagrożenie było realne.

No i pytanie, które mi jako nastolatkowi się nasunęło od razu - po co to wszystko? W imię czego? Zemsty? Wyrównywania rachunków? Rozumiem, że osoby walczące o Polskę, osoby będące w dawnej opozycji demokratycznej żyją w haniebnych warunkach. Ale na Boga, może zamiast obniżać emerytury esbekom to zwiększyć je "Solidarnościowcom"? Dlaczego równać w dół? Zamiast żeby wszyscy mieli po równo - ale dużo, to niech wszyscy mają po równo, ale mało?

Tak wiem, dziecinne pytania nastolatka.

Dowiedz się więcej:

Strasburg ocali emerytury esbeków?

Czy byłym esbekom należy zredukować emerytury?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Rozsądny artykuł młodego człowieka z otwartym umysłem, pozbawionego uprzedzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo - duży plus za rozwagę i odwagę. Przestępców należy ustalać i karać ich powinny sądy. Odpowiedzialność zbiorowa charakterystyczna była dla stalinizmu! Tylko co pomyśleć o tych, którzy sami ją stosują, choć podobno walczyli z tamtym systemem? Co do interwencji wojsk radzieckich (i nie tylko), to była ona przesądzona, gdyby nie dramatyczna decyzja podjęta przez gen. Jaruzelskiego w ostatniej chwili. Tak trzymać - życzę dużo powodzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

1. Bóg także dzieli chrześcijan na dobrych i złych.
2. Niezależnych historyków nie ma jako i sędziów niezależnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie istnieje pojęcie "iezależnych historyków". Tacy historycy nie mogą istnieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wolno! Deesbekizacja narusza prawa człowieka! I jest niezgodna z kulturą europejską! ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponuję zrehabilitować Judasza i wnieść go na ołtarze. Zgodnie z chrz.etyką i nowoczesnym prawem. Swoje odcierpiał. Dostał srebrniki i popełnił samob. Jak posłanka, której już ołtarze budują i być moze miliony odszk. zasądzą. Cóż bowiem takiego uczynił Judasz, czego nie zrobili esbecy? Judasz przy niektórych z nich to mały pikuś. Jesli przymykamy oko na o.Hejmo i innych księży, to wnoszę o rehabilitację Judasza!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.