Facebook Google+ Twitter

"Podziemny Krąg" Chuck Palahniuk

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-11-09 19:18

"Jak się raz było w klubie walki, to oglądanie futbolu w telewizji jest jak oglądanie pornografii zamiast kochania się ze wspaniałą dziewczyną". Polecam nie tylko fanom filmu "Fight Club" ze świetnymi kreacjami Edwarda Nortona i Brada Pitta.

Pod koniec października pojawiła się w księgarniach książka Chucka Palahniuka "Podziemny Krąg". To właśnie na jej podstawie powstał film pod tytułem "Fight Club" ze świetnymi kreacjami Edwarda Nortona i Brada Pitta. Jednak różnice fabularne (łącznie z innym zakończeniem) pozwalają cieszyć się lekturą mimo wcześniejszego zaznajomienia z wersją kinową. Co więcej książka i adaptacja świetnie się uzupełniają.

Chuck Palahniuk Głównym bohaterem jest Jack. Facet około trzydziestki, bez rodziny i w zasadzie bez przyjaciół, ale który ma dobrą pracą i nieźle zarabia. Jack ma hobby a właściwie uzależnienie, którym jest kupowanie mebli Ikea przez telefon. Ma też kłopot - cierpi na bezsenność. "Człowiek cierpiący na bezsenność tak naprawdę nigdy nie śpi i nigdy nie jest przebudzony". Jedynym lekarstwem stają się dla niego grupowe terapie zajęciowe. Sam będąc w zasadzie zdrowym, uczęszcza na spotkania ludzi chorych na raka, uzależnionych, alkoholików itp. W takich okolicznościach sJack potyka Marlę, która również udaje: "Kiedy ludzie myślą że umierasz, naprawdę cię słuchają, a nie tylko czekają na swoją kolej".


Co powoduje zmianę w życiu głównego bohatera? Przez całe dotychczasowe życie nie zrobił nic nadzwyczajnego. Nie potrafił się przebić przez fasadę swojego sztucznego uśmiechu. Dopiero pojawienie się Tylera Durdena wywraca wszystko w jego życiu do góry nogami. Kim jest Tyler? To pytanie zadajemy sobie w trakcie lektury. Możemy go potraktować jako swoistego guru, którego losy są dziwnie splątane z losami Jacka. Można również widzieć w nim swoistą V kolumnę konsumpcyjnego stylu życia. Jest to również bez wątpienia alter ego głównego bohatera. To on uzmysławia Jackowi jak marne jest jego życie: "Jesteś własnością tego co posiadasz".
Tyler i Jack razem organizują nielegalne sparingi bokserskie, które powoli przeistaczają się w zorganizowany quasi terrorystyczny ruch. Dobrze usytuowani mężczyźni biją się po twarzach, rezygnują z wygodnego życia, golą głowy i ślepo podporządkowują się władzy swego przywódcy Tylera. Dlaczego? Staje się on dla nich drogowskazem umożliwiającym wyjście z miałkiego plastikowego świata w jakim do tej pory żyli. Pokazuje im, czym naprawdę jest kontestacja. Jest ojcem dla "pokolenia wychowanego przez kobiety".


Książka Palahniuka to protest przeciwko społeczeństwu które "chodzi do pracy, której nie lubi, aby kupić rzeczy, których nie potrzebuje". Ale również pytanie o to, jaka jest alternatywa? Autor formułuje myśli w sposób, który pomaga na nowo spojrzeć na naszą rzeczywistość. Książka jest bardzo sprawnie napisana i świetnie przetłumaczona, czego dokonał Lech Jęczmyk .
Polecam nie tylko fanom filmu.

Chuck Palahniuk
"Fight Club"
Podziemny krąg
wydawnictwo: Niebieska Studnia
Cena: 29,90

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 10.11.2006 08:57

Niestety wprowadzono pwewne przeróbki bez mojej wiedzy.Dzięki za komentarz.Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedno zastrzeżenie. Z tego co dej pory się nauczyłem zapamiętałem , że powinno się unikać powtarzania sformułowań zawartych w leadzie. Napisałeś. "Polecam nie tylko fanom filmu" w leadzie i na koniec tekstu. Poza tym całkiem całkiem... Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.