Facebook Google+ Twitter

Poeci języka niemieckiego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-19 16:09

Podgórska Scena Poezji zaprasza na nowy cykl spotkań z literaturą. Cykl dwujęzycznych programów poświęcony zostanie klasycznym poetom niemieckiego obszaru językowego w kanonicznych przekładach Feliksa Przybylaka.

 / Fot. plakatPodgórska Scena Poezji zaprasza na nowy cykl spotkań z literaturą prezentowany przez krakowski Dom Kultury Podgórze. Cykl dwujęzycznych programów poświęcony zostanie klasycznym poetom niemieckiego obszaru językowego w kanonicznych przekładach Feliksa Przybylaka (1933 - 2010) – tłumacza, poety, eseisty, historyka literatury; laureata wielu nagród w Polsce i Niemczech.

„Scenariusz każdego programu oparty będzie na przekładach wskazanych przez wybitną poetkę, Urszulę Kozioł, prywatnie żonę tłumacza. Interpretacji tekstów oryginalnych podejmie się germanista i dziennikarz, Krzysztof Piotr Lisowski. Oprawę muzyczną przygotuje znany poeta, pianista i kompozytor, Edward Pasewicz” – mówi autor koncepcji artystycznej spotkań Eryk Ostrowski.

W lutym przedstawiona zostanie sylwetka twórcza Paula Celana (1920 – 1970) – „Czołowego, jeśli nie najwybitniejszego spośród piszących po niemiecku poetów, którzy debiutowali w okresie powojennym” - pisał Feliks Przybylak.

Celan zafascynował już swoim debiutem tak głośne osobistości naszej epoki, jak Adorno, Gadamer, Heidegger, Szondi, Derrida (nie wspominając już o całych rzeszach krytyków literackich na obu półkulach) i nadal nie przestaje zdumiewać i zaskakiwać.

W wyborze, przekładzie i ze wstępem Feliksa Przybylaka ukazały się w Polsce dwa wybory wierszy Celana – w 1973 nakładem PIW oraz w 1988 nakładem Wydawnictwa Literackiego (obydwa dwujęzyczne). Trzeci, znacznie poszerzony wybór wierszy, od lat czeka na swego wydawcę. W 1992 roku Przybylak opublikował monografię Paul Celan, metody i problemy > (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.