Facebook Google+ Twitter

Poeci z Krakowa wspominali Jarosława Iwaszkiewicza

Jarosław Iwaszkiewicz to pisarz wielowątkowy, paradoksalny, uczący nas, że przeszłość to tak naprawdę teraźniejszość.

 / Fot. mat. organizatoraPoeci z krakowskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich podjęli się próby zmierzenia z twórczością Iwaszkiewicza, wejścia z nim w dialog literacki i krytyczny. Utwory, które zostały zaprezentowane podczas wieczoru zatytułowanego „Stronami czarno Stronami zielono”, miały na celu wniknąć w pewną wrażliwość i styl kulturowy charakterystyczny dla Jarosława Iwaszkiewicza.

Wieczór ten był nie tylko prezentacją i przeglądem dorobku pisarza, ale przede wszystkim próbą uzyskania odpowiedzi na pytania o cel i formę Iwaszkiewiczowską. Była to także forma kontynuacji wątków dla niego istotnych takich jak: przyjaźń ze zwierzętami, Kresy (Ukraina), dzieciństwo, świat przeszłości, spotkania z wielkim osobowościami, tematy wiejskie (eros wiejski), humor, obserwacja obyczajowa, ironia i demaskacja.

 / Fot. mat. organizatoraMiejscem, jakie zostało wybrane od tej prezentacji. była krakowska Kawiarnia Stawisko. Nazwa Stawisko bezpośrednio nawiązuje do majątku Iwaszkiewiczów na Mazowszu. Budowa i powstanie dworku w Stawiskach było połączone z początkami Podkowy Leśnej, pierwszego w Polsce miasta-ogrodu, którego architektem był Anglik Ebenetzer Howard.

Co ciekawe, w przypadku tego lokalu jest to kwestia nieco bardziej złożona. Usytuowana w okolicy Placu na Stawach kawiarnia swoją nazwą zdaję się, nawiązywać do tego właśnie miejsca. Ale właściciele-wielbiciele twórczości Iwaszkiewicza w określeniu tym, zawarli nawiązanie do tych dwóch nazw miejscowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.