Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23267 miejsce

Poemat Puszkina na scenie Teatru Studio w Warszawie

Już 27 kwietnia 2014 roku Teatr Studio w Warszawie zaprosi na wyjątkową premierą, jaką będzie inscenizacja poematu dygresyjnego Aleksandra Puszkina „Eugeniusz Oniegin” w reżyserii Ireny Jun.

Krzysztof Stelmaszyk, Mateusz Damięcki i Modest Ruciński grają główne role męskie w Onieginie w Teatrze Studio. / Fot. materiał promocyjny Teatru Studio w WarszawieTa wybitna aktorka, znakomita interpretatorka największych dzieł literatury polskiej i zagranicznej sięgnęła po tekst Puszkina w klasycznym przekładzie Juliana Tuwima i Adama Ważyka. Irena Jun dokonała też jego adaptacji dla potrzeb przedstawienia, które grane będzie w foyer teatru przy warszawskim placu Defilad. „Oniegin” w Teatrze Studio współtworzyć będzie także publiczność mająca na wyciągnięcie ręki zaangażowanych przez reżyserkę aktorów. Dwie główne role męskie Jun powierzyła swoim byłym studentom ze stołecznej Akademii Teatralnej: Mateuszowi Damięckiemu, który zagra rolę tytułową i Modestowi Rucińskiemu (Leński), który również wykona arię z opery Piotra Czajkowskiego opartą na poemacie Aleksandra Puszkina.

To między nimi rozegra się historia skomplikowanych losów Oniegina, człowieka rozczarowanego wielkim światem, w którym nie zaznał ani przyjaźni, ani miłości. Powrót na wieś także nie przynosi mu ukojenia: Eugeniusz nie potrafi porozumieć się z sąsiadami, odrzuca miłość Tatiany (w tej roli wystąpi gościnnie Marta Juras, aktorka warszawskiego Teatru Współczesnego). Kiedy w domu Oniegina pojawia się powracający ze studiów w Niemczech poeta Leński, ten wyśmiewa jego romantyczny idealizm, uwodzi narzeczoną poety i zabija go w pojedynku. Oniegin opuszcza wieś i udaje się w podróż po miejscach, w których niegdyś bywał. Gdy ponownie spotyka Tatianę, zakochuje się w niej. To pierwsze prawdziwe uczucie bohatera nie ma jednak szans na spełnienie, gdyż ukochana nie jest już wiejską szlachcianką, lecz zamężną, wielkomiejską damą.Od lewej: Krzysztof Stelmaszyk, Marta Juras, Modest Ruciński, Mateusz Damięcki, Justyna Bielecka i Irena Jun podczas próby spektaklu Oniegin. / Fot. materiał promocyjny Teatru Studio

Oprócz wspomnianych już aktorów w „Onieginie” Aleksandra Puszkina w reżyserii Ireny Jun wystąpią: Justyna Bielecka jako Olga, Krzysztof Stelmaszyk w roli Poety i sama Irena Jun jako niania, matka, ciotka. Scenografię i kostiumy przygotowała Aleksandra Semenowicz, a opracowaniem muzycznym zajął się Bartosz Blachura; choreografia z kolei jest dziełem Pauliny Andrzejewskiej.

Pytana, o czym będzie jej przedstawienie, Irena Jun odpowiada: W „Onieginie” najważniejsza jest miłość. A więc o miłości. O nas samych, wciąż oczekujących, szukających miłości.
Pierwsze popremierowe spektakle „Oniegina” grane będą w dniach 28 kwietnia – 4 maja br.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.